poniedziałek, 30 marca 2020 15:59

Wielkanoc w czasie epidemii

 
Wielkanoc w czasie epidemii archiwum redakcji

Święta bez „ciemnicy”, grobów pańskich czy święcenia pokarmów w kościołach. Abp Wojciech Polak wydał specjalne rozporządzenie dotyczące nadchodzącej Wielkanocy i poprzedzającego ją Wielkiego Tygodnia.

Zgodnie z zapowiedziami z ubiegłego tygodnia, w których przedstawiono założenia sprawowania liturgii w okresie panującej epidemii, teraz opublikowano rozporządzenie Prymasa Polski dotyczące obchodów Triduum Paschalnego. Jest ono umocowane na przepisach, które zostały wprowadzone odgórnie (m.in. uczestniczenia jedynie 5 osób w nabożeństwach).

- W Wielkim Tygodniu i podczas Triduum Paschalnego zalecam utrzymanie tradycyjnych godzin zaplanowanych w parafii celebracji. Należy powiadomić parafian o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się duchowo w modlitwę w swoich domach, korzystając również z organizowanych transmisji. Dostępna będzie również transmisja z Katedry Gnieźnieńskiej na stronie internetowej naszej archidiecezji - informuje abp Wojciech Polak. 

Odnośnie Niedzieli Palmowej oraz Wielkiego Tygodnia metropolita wskazał: - Przypominam, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku). Dlatego proszę, aby wierni wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystępowanie do spowiedzi i jeśli to możliwe przystąpili do niej w czasie późniejszym. 

W Wielki Czwartek nie zostanie także odprawiona Msza Krzyżma, która ma być celebrowana w późniejszym terminie. W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej nie będzie także tradycyjnego obmycia stóp dwunastu mężczyznom. Ponadto w tym roku nie będą przygotowywane Groby Pańskie w kościołach. 

Tradycyjna "święconka" również się nie odbędzie: - Nie wolno organizować tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast niego proszę, aby wierni przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba - pisze apb Wojciech Polak. 

Wiele z zaleceń, które przekazano w rozporządzeniu, skierowanych jest do duchownych, którzy będą sprawować liturgię w kościołach. Na koniec metropolita zwraca się do wszystkich wiernych: - Choć w tym roku będziemy przeżywali Pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w sposób tak niezwykle ograniczony, to jednak głęboko wierzę, że będzie to dla nas wszystkich święty czas. Kiedy kobiety przyszły do grobu po szabacie i zastały go pustym, były zaniepokojone i pełne obaw, dopóki nie usłyszały słów aniołów. My już wiemy, że pusty grób nie jest powodem do lęku, lecz znakiem Zmartwychwstania Pańskiego. Niech zatem nie smuci nas owa ograniczoność w celebracji liturgii, a słowa naszego Pana – gdzie dwaj albo trzej zbierają się w imię moje, tam jestem pośród nich (por. Mt 18, 20) – niech w tym szczególnym czasie napełniają nasze serca otuchą i nadzieją. 

źródło: archidiecezja.pl

1 komentarz

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny