środa, 25 marca 2020 16:43

Nowe decyzje w sprawie posługi w kościołach

 
Nowe decyzje w sprawie posługi w kościołach archiwum redakcji

Arcybiskup Wojciech Polak wydał rozporządzenie, dotyczące posługi duszpasterskiej na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, które obowiązuje na czas ogłoszonego stanu epidemii. 

W związku z decyzjami rządu, opublikowanymi w miniony wtorek 24 marca, a także mając na względzie dokumentu Penitencjarii Apostolskiej z 20 marca br., abp Wojciech Polak Prymas Polski wydał rozporządzenie, które obejmuje sposób sprawowania mszy świętej, udzielania sakramentu pokuty, posługi wobec chorych, a także innych nabożeństw.

Jak czytamy w opublikowanym dokumencie, zgodnie z rozporządzeniem władz państwowych obowiązującym od dzisiaj, w mszy świętej nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę: - Ponieważ wypełnienie tych zaleceń będzie stwarzało trudności, co jest zrozumiałe, zarządzam, aby Msze Święte były sprawowane bez udziału innych wiernych, a jedynie z uczestnictwem osób związanych z intencją danej Mszy Świętej (maksymalnie 5 osób). Dlatego bardzo proszę wszystkie osoby, które intencji Mszy Świętej nie zamawiały, ani nie są z nią związane, aby do dnia 11 kwietnia 2020 r. w Mszach Świętych nie uczestniczyły, dając w ten sposób pierwszeństwo ofiarodawcom i ich bliskim. Do świątyń będzie można wchodzić przez zakrystię lub inne boczne wejście. Ograniczenia uczestnictwa dotyczą także pogrzebów, a Gorzkie Żale i Drogi Krzyżowe mają zostać odwołane.

Abp Wojciech Polak przypomina o dyspensie od uczestnictwa w mszach świętych niedzielnych i świątecznych: - W związku z powyższym bardzo proszę o jednoczenie się na modlitwie poprzez środki masowego przekazu oraz praktykowanie Komunii duchowej. Dziękuję tym wszystkim duszpasterzom, którzy zatroszczyli się o organizację transmisji Mszy Świętych ze swoich parafii i do ich organizacji zachęcam. Przypomnijmy, że na terenie Gniezna transmisje prowadzone są z katedry oraz parafii pw. św. Michała Archanioła, a także pw. św. Maksymiliana Kolbego: - W ciągu dnia kościoły winny być otwarte, aby wierni mieli możliwość ich nawiedzenia i adoracji Najświętszego Sakramentu - informuje Prymas Polski.

Ponadto metropolita zaapelował, by duchowni w swoich parafiach wyznaczyli dodatkowe dyżury spowiednicze w ciągu tygodnia z zachowaniem zasad ostrożności i mając na uwadze zarządzenia władz państwowych, a także odległości 1,5 metra między duchownym a penitentem: -  Nie ma możliwości spowiedzi przez różnego rodzaju środki komunikacji elektronicznej - informuje abp Wojciech Polak i przypomina o odpuście dla osób, które są doświadczone wirusem: - Informuję, że Stolica Apostolska wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela daru specjalnych odpustów.

W zakresie bierzmowania oraz I Komunii Świętej, odwołane zostały wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami - do czasu zamknięcia szkół: - Dopiero po zmianie decyzji władz państwowych będzie możliwe podanie dalszych wskazań co do organizowania I Komunii Świętej i Bierzmowania - informuje abp Wojciech Polak. Są już jednak parafie na terenie archidiecezji, które poinformowały o przeniesieniu tych uroczystości na inne terminy, zazwyczaj po wakacjach. 

W ostatnim akapicie abp Wojciech Polak przekazał iż decyzje dotyczące Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego zostaną opublikowane w osobnym dokumencie. Na końcu Prymas Polski zwraca się: - Wyrażam moją serdeczną wdzięczność Wam, drodzy Kapłani i osoby życia konsekrowanego, za Waszą ofiarną posługę w tych trudnych okolicznościach. Dziękuję również wszystkim wiernym za ich zrozumienie i stosowanie się do rozporządzeń kościelnych i państwowych. Wszystkich Was proszę o trwanie na osobistej modlitwie i o ofiarowywanie przeżywanych cierpień w intencji zatrzymania epidemii oraz w intencji naszego nawrócenia.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Zenas czwartek, 26 marca 2020 16:44 napisane przez Zenas

  Ta cała pandemia to mi wygląda na dziwne okoliczności . walki z Kościołem. Na rynku, w mieście, w autobusach itd. ludzie się stykają ze sobą, a do kościoła czy na pogrzeb tylko 2-5 osób? Komuś chyba coś nie styka. A jak umrze rodzic, który miał sześcioro dzieci, to co?

 • Link do komentarza Zdzisław czwartek, 26 marca 2020 09:06 napisane przez Zdzisław

  Trzeba unikać komunikacji jak ognia!!! Autobus, tramwaj, kolei, metro. Bardziej niebezpieczne niż Kościoł.

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 26 marca 2020 08:25 napisane przez rowerzysta

  To się nazywa logika wg rządu

 • Link do komentarza czytelnik środa, 25 marca 2020 23:33 napisane przez czytelnik

  Czegoś tu nie rozumiem. W autobusach może jechać polowa pasażerów ( miejsc siedzących, czyli peanie z 20 osób. W małym powierzchniowo pojeździe. A w dużym i wysokim (kubatura) kościele może być tylko pięć osób? Gdzie tu rozum i logika?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane