Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 23 marca 2020 08:49

Trudny czas, a wody czystej brak

 
Trudny czas, a wody czystej brak zdjęcie nadesłane

W jednej z wsi na terenie gminy Niechanowo od pewnego czasu z kranów leci żółta, niezbyt dobrze pachnąca woda. Sytuacja jest zbyt uciążliwa dla mieszkańców. By się umyć, jeżdżą nawet do rodziny lub znajomych w innych miejscowościach.

Malczewo, niewielka wieś położona w gminie Niechanowo, już nie pierwszy raz boryka się z tym problemem. Tym razem jednak, w obliczu sytuacji, jaka dotknęła wszystkich w całym kraju, jest ona jeszcze większym utrapieniem. 

- Od dłuższego czasu z kranów u wszystkich mieszkańców leci żółta woda, która ma nieprzyjemny zapach. Woda ta nie nadaje się do spożycia czy kąpieli. Żeby zrobić sobie kawę musimy lać wodę ze sklepu w butelkach, moją córeczkę muszę kąpać u rodziny z innych miejscowości, bo po jednej z kąpieli wyszło jej uczulenie na całym ciele - poinformowała nas jedna z mieszkanek Malczewa, która przesłała do nas zdjęcia żółtej, mętnej wody, jaka leci z kranów w tej wsi.

O sprawę na początku zapytaliśmy w Urzędzie Gminy Niechanowo, gdzie usłyszeliśmy, że wodociąg w Malczewie nie podlega samorządowi i jest zarządzany przez Gospodarstwo Rolno-Hodowlane w Żydowie. To pozostałość po dawnym zarządzie nad tego typu obiektami, jakie można spotkać w wielu wsiach, gdzie dawniej funkcjonowały PGR-y. Tymczasem jak nam przekazano w rozmowie telefonicznej z przedstawicielem GRH, przyczyną zanieczyszczenia wody jest konieczność wymiany systemu filtracyjnego w tej wsi. Po jego zużyciu konieczny był zakup żwirków, które odpowiadają za oczyszczanie wody. To zaś ma zostać zrealizowane na dniach i wkrótce - zgodnie z tym, jak nas zapewniono - mieszkańcy mają odzyskać czystą wodę w kranie. 

Jednocześnie też, jak nam przekazano zarówno ze strony GRH, jak i Urzędu Gminy, wodociąg w Malczewie znajduje się w fazie przejmowania przez niechanowski samorząd.

 

5 komentarzy