niedziela, 15 marca 2020 12:20

Pustki w gnieźnieńskich kościołach

 

Mieszkańcy Gniezna, uczestniczący w coniedzielnych mszach świętych, w większości wzięli sobie do serca apele oraz komunikaty, informujące o dyspensie od niedzielnej mszy świętej.

Czasem kilka, góra kilkanaście osób uczestniczy w niedzielnych nabożeństwach, organizowanych w gnieźnieńskich kościołach. Po informacji o zakazie organizowania zgromadzeń powyżej 50 osób oraz dekrecie apba Wojciecha Polaka Prymasa Polski, mówiącym o dyspensie od uczestnictwa w mszach świętych, w gnieźnieńskich kościołach ławki w większości świecą pustkami.

Na drzwiach świątyń proboszczowie umieścili komunikaty, informujące o aktualnej sytuacji oraz o tym iż w trakcie modlitwy w środku może przebywać maksymalnie 50 osób. W większości przypadków jednak nikt tego nie pilnuje i nie musi - w mszach świętych, jak udało się nam dowiedzieć z kilku gnieźnieńskich kościołów, uczestniczyło nie więcej niż 10 osób.

Tylko w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego na mszy pojawiło się kilkanaście osób, które zostały przedtem skrupulatnie policzone - do świątyni można wejść tylko jednymi otwartymi drzwiami. Wielu księży ogranicza też długość kazań.

Przypomnijmy iż wierni, chcący uczestniczyć w mszy świętej, mogą zrobić to za pośrednictwem transmisji w telewizji lub w internecie. Nadawanie na żywo z nabożeństwa Gorzkich Żali i następujących po niej mszy świętej z gnieźnieńskiej katedry, rozpocznie się o godzinie 15. 

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza M Z środa, 18 marca 2020 19:22 napisane przez M Z

  Wiara w Boga w Polakach nigdy nie zginie. Do kościoła w niedzielę można nie pójść. Wystarczy ten dzień poświęcić Bogu. Można w niedzielę nawet pracować, jeżeli jest to służenie innym ludziom. Ale Polak w niedzielę zawsze będzie się modlić do Boga. Nawet w pracy. Choć nie raz tylko przez krótką chwilę. Ważne , że szczerze,

 • Link do komentarza Zofia środa, 18 marca 2020 19:12 napisane przez Zofia

  Koryfeusz, kościoły organizują procesje, a nie pochody. Ty jeszcze żyjesz mentalnie w PRLu. A co do procesji, to procesją może być sam kapłan z co najwyżej jednym lub dwoma pomocnikami. Na szczęście w coraz więcej miejscowościach odbywają się one i to nie tylko w Polsce. Ksieża wychodzą na ulicę z Najśw. Sakramentem błagając Boga o łaskę odwrócenia zarazy. No, ale za tym także powinna iść zmiana życia wielu grzeszników. Może jest to jednak znak z Niebios?

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 18 marca 2020 14:08 napisane przez Koryfeusz

  Teodor, a może jeszcze mają się odbywać pochody biczowników? To nie jest czas na duże zgromadzenia. Trzeba unikać tworzenia dużych skupisk ludzi. Ja chcesz się modlić to weź ze sobą dwie osoby, będzie was mało i bezpieczna grupa ludzi, a nie zaraz cały tłum.

 • Link do komentarza Ewelina wtorek, 17 marca 2020 19:04 napisane przez Ewelina

  Basia, nie podoba ci się zdanie innych, to milcz. A procesją jest nawet tylko kapłan z monstrancją i ewentualnie ministrant z krzyżem. Takie błogosławieństwo gdyby się odbywało, to na pewno nikomu by nie zaszkodziło. Wychodzi teraz brak wiary u tych niby-katolików.

 • Link do komentarza qwertz poniedziałek, 16 marca 2020 21:32 napisane przez qwertz

  @Teodor:
  A u nas takie zabobony się nie odbywają i mamy na tę chwilę 177 chorych, a nie 6500 jak we Francji.

 • Link do komentarza Basia poniedziałek, 16 marca 2020 14:07 napisane przez Basia

  Do Teodor! Jakie procesje?? Skoro jest wskazanie aby nie tworzyć skupisk i tym bardziej nie przebywać w skupiskach ludzi wiec po co procesje?? Jeżeli chcesz to pomódl się w domu!!

 • Link do komentarza Teodor niedziela, 15 marca 2020 21:01 napisane przez Teodor

  W obliczu rosnącego zaniepokojenia i zagrożenia epidemią koronawirusa, katolicy w Alzacji przygotowują procesje modlitewne w intencji ochrony przed chorobą. Procesje mają być poprzedzone Mszami świętymi i przejdą ulicami alzackich miast i wsi.
  A u nas???

 • Link do komentarza parafianka niedziela, 15 marca 2020 13:23 napisane przez parafianka

  No chyba jest różnica między 50 wiernymi w takiej np. Farze czy św. Michała a w katedrze czy OO. Franciszkanów?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane