piątek, 13 marca 2020 08:42

Jeśli możesz, załatw sprawę telefonicznie lub elektronicznie

 
Jeśli możesz, załatw sprawę telefonicznie lub elektronicznie archiwum redakcji

W obecnej chwili apeluje się, aby rezygnować z odwiedzin w urzędach i instytucjach niewymagających osobistego stawienia się. Urzędy zachęcają do korzystania z kontaktu elektronicznego oraz telefonicznego. Poniżej przedstawiamy informacje od tych instytucji oraz linki do stron z numerami telefonów. 

Pamiętajmy, że wizyty tych instytucjach wiążą się często z koniecznością poruszania środkami komunikacji zbiorowej oraz przebywaniem wśród większej ilości nieznanych nam osób. Oczekując na przyjęcie zgłoszenia w zamkniętych pomieszczeniach również jesteśmy narażeni na kontakt z obcymi osobami.

 

Policja

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo petentów oraz funkcjonariuszy, zaleca się ograniczenie osobistych wizyt w Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie, podległych komisariatach i posterunków związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu. Do dyspozycji pozostają numery telefonów dostępne na stronie internetowej www.gniezno.policja.gov.pl oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numer 112. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnego (nie dotyczy sytuacji nagłych). W takim przypadku prosimy podać podstawowe dane i telefon kontaktowy. Dostępny jest kontakt z jednostką i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej "Moja Komenda".

Po dokonaniu weryfikacji zgłoszenia, otrzyma się instrukcje, co do dalszego postępowania. Pamiętajmy jednak, że w  niektórych przypadkach (np. konieczność sporządzenia dokumentacji procesowej - przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie czy przesłuchania w charakterze świadka) niezbędne jest wykonanie czynności na terenie jednostki, o czym poinformują policjanci.

www.gniezno.policja.gov.pl

 

Straż Miejska

Funkcjonariusze Straży Miejskiej będą podejmowali niezbędne czynności na rzecz zapewnienia porządku publicznego oraz bezpieczeństwa mieszkańców w sytuacjach niecierpiących zwłoki. Funkcjonariusze proszą o to, by przemyślane zgłoszenia kierować telefonicznie pod nr 61 426 05 10 lub 604 512 000, pisemnie na adres komendy lub drogą e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W przypadku ujawnienia wykroczeń porządkowych w ruchu drogowym, strażnicy miejscy będą pozostawiali zawiadomienia, do których należy się odnieść najpierw telefonicznie, pisemnie lub drogą elektroniczną (e-mail, e-puap), bez konieczności stawiennictwa w jednostce. O terminie stawiennictwa zainteresowani zostaną powiadomieni przez dyżurnego lub z otrzymanego drogą listowną wezwania.

 

Urząd Miejski

Rekomenduje się mieszkańcom ograniczanie wizyt w Urzędzie Miejskim do niezbędnego minimum i przypomina się o możliwości załatwiania spraw urzędowych przez telefon bądź drogą elektroniczną. Jednocześnie godziny funkcjonowania Urzędu Miejskiego pozostają bez zmian.

Pełen zestaw numerów kontaktowych do poszczególnych wydziałów Urzędu Miejskiego - Biuletyn Informacji Publicznej.

Od 13 marca (piątek) deklaracje związane z odpadami (śmieciami) będzie można wrzucać do specjalnej urny, która umieszczona będzie w przedsionku Urzędu Miejskiego (między wejściem głównym a wejściem wewnętrznym). W razie pytań związanych z tą kwestią można także dzwonić: 61 426 04 85, 61 426 04 86, 61 426 04 50, oraz pisać maile: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Starostwo Powiatowe

Petenci Starostwa Powiatowego w Gnieźnie również są proszeni o ograniczenie wizyt tym urzędzie oraz w jednostkach podległych. Numery telefonów do poszczególnych wydziałów dostępne są na stronie internetowej: www.powiat-gniezno.pl/pl/kontakt.

Zachęca się do kontaktu telefonicznego i mailowego, a także bieżącego śledzenia strony internetowej www.powiat-gniezno.pl oraz profili w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter) na których będą zamieszczane aktualne informacje.

W dniach od 13 do 25 marca br. zmianie ulegają zasady funkcjonowania lokalizacji paszportowych w województwie wielkopolskim w zakresie składania wniosków o wydanie dokumentu paszportowego. Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego złożyć można wyłącznie w Oddziale Paszportów w Poznaniu, Koninie, Lesznie, Kaliszu i w Pile w przypadku: posiadania rezerwacji internetowej lub wystąpienia sytuacji niecierpiącej zwłoki po uprzednim umówieniu wizyty drogą telefoniczną. Nie ma możliwości złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego w Terenowym Punkcie Paszportowym w Gnieźnie, Szamotułach, Nowym Tomyślu i Ostrowie Wlkp. Odbiór paszportu odbywa się na dotychczasowych zasadach we wszystkich lokalizacjach przy czym klientom Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zaleca się wstrzymanie lub ograniczenie wizyt do sytuacji niecierpiących zwłoki.

 

Urząd Gminy Gniezno

W związku z sytuacją apeluje się o ograniczenie wizyt w Urzędzie Gminy Gniezno. Sprawy można załatwiać korespondencyjnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonicznie lub poprzez fax.  Należy też śledzić na bieżąco stronę Urzędu Gminy Gniezno oraz profil społecznościowy na Facebooku, gdzie będą zamieszczane aktualne informacje.

Kontakt z Urzędem Gminy Gniezno

Kontakt z sołtysami Gminy Gniezno

Urząd Gminy informuje, że zobowiązania podatkowe należy wpłacać bezpośrednio na konto wskazane w decyzji wymiarowej. W przypadku opóźnienia z płatnością podatku za 2020 rok, przez czas trwania ograniczeń epidemiologicznych, nie będą naliczane odsetki. 

 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

Od 16 marca do odwołania obowiązuje zakaz wstępu osób postronnych do wszystkich obiektów PWiK. Dotyczy to także siedziby spółki przy ul. Żwirki i Wigury.

Wszelkie sprawy PWiK prosi załatwiać korespondencyjnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail, telefonicznie lub poprzez fax. Wykaz najważniejszych numerów telefonów i adresów e-mail znajduje się na stronie internetowej PWiK w zakładce Kontakt.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

Od 12 marca br. do odwołania kasa PEC jest nieczynna. Spółka prosi o dokonywanie płatności za pomocą przelewów bankowych.

Kontakt

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Wywiady środowiskowe sporządzane przez pracowników socjalnych, a w miejscu zamieszkania przeprowadzane będą tylko w przypadku osób po raz pierwszy wnioskujących o wszelką pomoc, bądź w przypadku pilnych interwencji. W stosunku do osób i rodzin już korzystających, pomoc będzie przyznawana w oparciu o dotychczasową dokumentację.

Prośba o ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt w siedzibach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnieźnie przy ulicy Dworcowej 7 i 3 Maja 30. Z MOPS kontaktować można się również pod nr telefonu 61 426 25 82. Osoby zainteresowane proszone są o składanie wniosków również drogą elektroniczną na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jednocześnie informujemy, że od 13 marca do odwołania wstrzymany zostaje nabór wniosków  na Kartę Dużej Rodziny.

 

URBIS

URBIS Sp. z o.o. w Gnieźnie uprzejmie informuje, że od 13 marca br. do odwołania biura Spółki będą niedostępne dla mieszkańców i innych interesantów.

Zebrania Wspólnot Mieszkaniowych zwołane od 13 marca br. nie będą się odbywały.

Kontakt

 

Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji

GOSiR informuje, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, od 16 marca 2020 roku do odwołania biuro i administracja zakładu przy ul.bł. Jolenty 5 będą czynne w ograniczonym zakresie. Niezmienne pozostają godziny pracy. Petenci proszeni są o ograniczenie wizyt do niezbędnego minimum a w sprawach administracyjnych przed złożeniem wizyty o kontakt telefoniczny (61 424 86 00) lub mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Przypominamy, że obiekty GOSiR (basen, hale sportowe) zostały zamknięte.

 

Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Biura GSM od 16 marca do odwołania będą zamknięte dla mieszkańców. Pisma prosi się składać do skrzynek umieszczonych na zewnątrz budynków. Składane pisma powinny zawierać dane teleadresowe bądź adresy elektroniczne.

Wszelkie sprawy można zgłaszać drogą elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., za pośrednictwem strony internetowej www.sm-gniezno.pl Panel klienta lub telefonicznie 61-426-54-25 – centrala,

61-426-53-30 – os. Tysiąclecia,

61-426-60-51 – os. Winiary.

 

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego

PINB apeluje o ograniczenie wizyt w urzędzie do tych koniecznych i niezbędnych. Zachęca się petentów do załatwiania spraw drogą telefoniczną, pocztą tradycyjną lub elektroniczną oraz przez platformę epuap. 
Kontakt telefoniczny: 61 424 07 85 oraz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Urząd Skarbowy

W związku aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz potrzebą ograniczania bezpośrednich kontaktów, w trosce o bezpieczeństwo petentów, Urząd Skarbowy zachęca do korzystania z rozwiązań nie wymagających osobistej wizyty:

poprzez usługę Twój e-PIT oraz system e-Deklaracji - dostępne na portalu podatkowym - można rozliczyć swój PIT za rok ubiegły – przekierowanie na portal podatkowy 
przy użyciu profilu zaufanego można załatwić wszystkie pozostałe sprawy – załóż profil zaufany 
swój mikrorachunek do wpłat podatku można sprawdzić na portalu podatkowym – przekierowanie na generator mikrorachunku 

Numery telefonów Urzędu Skarbowego w Gnieźnie i godziny pracy można znaleźć na podstronie jednostki. 

Do dyspozycji jest również ogólnopolska Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), gdzie dla usługi Twój e-PIT została wydzielona specjalna linia telefoniczna oraz adresy e-mail do kontaktu:

  • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
  • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)
  • +48 22 330 03 30 (z zagranicy)
  • pomoc techniczna ws. usługi Twój e-PIT - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • pomoc techniczna przy obsłudze systemu e-Deklaracje – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W związku z działaniami profilaktycznymi, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce, ZUS zwraca się do swoich petentów z prośbą o ograniczenie bezpośrednich wizyt w placówkach Zakładu. 

Zalecenia zawarte są pod tym adresem.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza Goguś piątek, 13 marca 2020 09:05 napisane przez Goguś

    Jedynie wodociągi postępują z sensem. Reszta urzędów i instytucji broni się co najwyżej płynem do dezynfekcji rąk. Śmiech na sali.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane