Wydrukuj tę stronę
wtorek, 18 lutego 2020 13:10

Z mapy Gniezna zniknie parafia

 
Z mapy Gniezna zniknie parafia archiwum redakcji

Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, jeszcze w tym miesiącu ma nastąpić przeniesienie duszpasterstwa wojskowego z Gniezna do Witkowa.

Istniejąca od 75 lat na terenie Gniezna parafia wojskowa pw. NMP Królowej Polski, funkcjonująca przy kościele garnizonowym, ma zostać przeniesiona do Witkowa. Decyzja w tym zakresie miała zostać podjęta na początku lutego 2020 roku i ma zostać wprowadzona w życie od 26 lutego 2020 roku.

O swojej decyzji poinformował już wiernych w Witkowie biskup polowy, który przekazał iż parafia pw. NMP Królowej Polski w tej miejscowości będzie parafią personalną obejmującą wiernych Ordynariatu Polowego pracujących lub mieszkających na terenie Garnizonu Powidz. Póki co parafia ma funkcjonować w siedzibie Klubu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie, do czasu wybudowania nowego kościoła parafialnego. Tam też ma zostać przeniesiona siedziba urzędu parafialnego, który do tej pory mieścił się w pobliżu kościoła garnizonowego przy ul. Chrobrego.

O powody takiego działania zapytaliśmy Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jednakże nie otrzymaliśmy do tej pory żadnej odpowiedzi w tej sprawie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na tę decyzję wpływ ma kilka czynników, wśród których jest m.in. bliskość Witkowa do bazy wojskowej w Powidzu. W tle jednak pojawia się kwestia roszczeń parafii ewangelickiej wobec nieruchomości znajdujących się w Gnieźnie. Również nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że powyższa sytuacja nie ma wpłynąć na sytuację kościoła garnizonowego i nadal będą w nim odprawiane msze święte.

19 komentarzy