czwartek, 16 stycznia 2020 09:51

Upamiętnili gnieźnieńskich Żydów

 
Upamiętnili gnieźnieńskich Żydów fot. Rafał Wichniewicz

Zaproszone delegacje oraz służby mundurowe wzięły dziś udział w krótkiej uroczystości, upamiętniającej Żydów żyjących na terenie Gniezna na przestrzeni lat.

Spotkanie pod tablicą, znajdującą się na froncie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, stało się niejako elementem inaugurującym Dni Judaizmu, które rozpoczynają się dzisiaj w Gnieźnie. Zbiega się ono także z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, która przypadnie za kilka dni. 

- W obozie tym zginęło ponad milion osób, głównie żydowskiego pochodzenia. Pamiętajmy jednak, że wielu naukowców uważa, że ta liczba była o wiele wyższa. Pamiętajmy. Pamięć to jedna z tych rzeczy, które możemy robić na co dzień, dla których życie zostało brutalnie przerwane. W Gnieźnie staramy się pamiętać. Kilka lat temu powstał Szlak Trzech Kultur, który ma prowadzić turystę poprzez miejsca, świadczące o pokojowym współistnieniu Polaków, Żydów i Niemców. Przez kilka wieków wspólnie żyjących w naszym mieście - mówił prezydent Tomasz Budasz.

Następnie głos zabrał abp Wojciech Polak Prymas Polski, który odczytał słowa Psalmu 23, a następnie powiedział: - Przytaczamy go w tym ważnym dla naszego miasta miejscu, gdzie znajdował się cmentarz żydowski, gdzie znajdują się kości tych, którzy się tutaj rodzili, tu żyli i tu umierali. Chcemy ich nie tylko pamiętać, ale też pragniemy się za nich modlić wierząc, że zamieszkają w Domu Pańskim po najdłuższe czasy. W 75. rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz Birkenau przywołujemy też tych wszystkich ludzi - Żydów, Polaków i tych przedstawicieli innych narodów, którzy stali się ofiarami zbrodni dokonanymi przez nazistów niemieckich. Przybywamy do tego symbolicznego miejsca, by o łaskę symbolicznego pojednania prosić Boga, ale też i ludzi, którzy cierpieli w okresie II wojny światowej. Zagłada Żydów musi być dla nas przestrogą i wezwaniem zarazem - mówił abp Wojciech Polak, a następnie odmówił modlitwę za zmarłych. 

Tuż po tym Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, również przytoczył Psalm 23 w języku hebrajskim, po czym również odmówił modlitwę za zmarłych: - Z jednej strony czuję smutek, gdyż tu leżą mieszkańcy Gniezna, że był też Holocaust i Niemcy zabili nie tylko żyjących Żydów, ale w jakiś sposób także zmarłych Żydów, którzy nie mogli leżeć w spokoju. Z drugiej strony widzę jednak pozytywną rzecz, która miała miejsce kilka lat temu, kiedy Straż Pożarna chciała się rozbudować i była potrzeba budowy większej siedziby. To było jedyne miejsce, gdzie to było możliwe. Zazwyczaj jest to niemożliwe w takich miejscach, ale tu musiało mieć to miejsce, bo jest to w centrum miasta, a gdyby pobudowano ją "5 minut dalej", to byłaby to różnica między życiem a śmiercią, gdyby był pożar. Wtedy to była bardzo trudna decyzja, ale to było możliwe do wykonania, gdy zachowano, zabezpieczono groby, które odkryto, a nad tym pobudowano straż - mówił Michael Schudrich po uroczystości.

Dni Judaizmu potrwają dwa dni. Dziś odbędzie się sympozjum w IKE oraz nabożeństwo Słowa Bożego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Jutro zaplanowano spotkanie panelowe "Śladami Żydów Gnieźnieńskich" oraz koncert zespołu Inspiro Ensemble w I LO (zobacz program).


Cmentarz żydowski u zbiegu dzisiejszej ul. Chrobrego i Pocztowej powstał w połowie XIX wieku i funkcjonował do okresu międzywojennego. W trakcie okupacji niemieckiej został on zdewastowany, a następnie zniwelowany. Potłuczone macewy posłużyły jako materiał budowlany. Podobny los spotkał cmentarz żydowski przy dzisiejszej ul. Roosevelta.

7 komentarzy

 • Link do komentarza kibolo piątek, 17 stycznia 2020 15:50 napisane przez kibolo

  Basior ma z kogo brać przykład.Polskich Żydów mieli wysłać do Afryki lub na Madagaskar,co podobało się niejakiemu Lipskiemu,ambasadorowi polski w Niemczech i z tego powodu przez Putina nazwany został antysemicką świnią. Między wojnami klimat w Polsce był antysemicki.Wyszyński,pomyłka tysiąclecia,cieszył się że w Europie wreszcie zapanuje ład dzięki Hitlerowi, który zrobi porządek,zagazuje,z Żydami.I taki człowiek ma zostać świętym. Stał na czele polskiego kościoła siejącego nienawiść do Żydów.Krk był tego główną silą.Podobno Polacy zamordowali więcej Żydów niż Niemców.A nazwać Żydów parchami może tylko polska antysemicka świnia. Doszło nawet do tego,że przedstawiciel kraju znanego głównie z obozu zagłady nie będzie obecny na Światowym Forum Holokaustu.Ale czy wart tego jest polski bufon zwany prezydentem,któremu nie chcą dać do łapy mikrofonu?Kiedy go słuchać to boki zrywać można a przecież na takiej uroczystości nie wypada.IPN każe wciskać małolatom że Polacy tylko ratowali Żydów.A mordowanie ich w czasie II wojny światowej,1957 w Kielcach,marzec 1968...Nawet za wzmiankę o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust można iść do więzienia.Ustawę taką podpisał Duda zwany prezydentem.Dobrze że w Jerozolimie go nie będzie.Nie jest to przecież zlot komików.

 • Link do komentarza emeryt piątek, 17 stycznia 2020 11:57 napisane przez emeryt

  Nie słyszałem, aby wśród Żydów bywał dni poświęcone katolicyzmowi, a przecież oni żyli wśród nas i także naszą kulturę przyjmowali i tutaj się rozwijali i dorabiali majątków.

 • Link do komentarza wilk piątek, 17 stycznia 2020 01:44 napisane przez wilk

  Dajcie sobie już spokój z tymi dniami,bez sensu !!!! Mamy na siłę ich lubić i hołubić,a oni oskarżają NAS POLAKÓW o współwinę w holokauście,ba milczą,jak słynny instytut Yad Vashem,gdy kłamliwy ruski bandyta zwany prezydentem,oczernia Polskę o wywołanie II wojny światowej i mordowanie Żydów,razem z Hitlerem !!!! Tak ma wyglądać polsko-żydowskie pojednanie ?????? Przypomnę,że przed wojną na terenie Gniezna i całej II RP,Żydzi bardzo mało asymilowali się z Polakami,po za drobnymi wyjątkami, nie uczyli się języka polskiego,głównie rozmawiali po......niemiecku,współpracowali z zaborcami,byli przeciwni odzyskaniu przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI w 1918 roku, mieli w nosie polskie sprawy,szczególnie kiedy wybuchło POWSTANIE WIELKOPOLSKIE i gdy zbliżała się nawała bolszewików w 1920 roku,podobnie było 1939 !!! Nie chcę się rozpisywać,bo zostanę okrzyknięty antysemitą,którym nie jestem !!! Liczy się tylko PRAWDA !!!! Prawda ??????

 • Link do komentarza Vegatermik czwartek, 16 stycznia 2020 18:41 napisane przez Vegatermik

  I co to ma być? ... wystarczą mi słowa: Odwagi! Ja Jestem, nie bójcie się...
  słowa życia tak aktualne i dzisiaj.

 • Link do komentarza szperacz czwartek, 16 stycznia 2020 16:23 napisane przez szperacz

  Ks. prof. Waldemar Chrostowski powiedział: Odbywa się dialog katolików z wyznawcami judaizmu o wszystkim, tylko nie Jezusie Chrystusie, tylko nie o sprawach religijnych i teologicznych. Podjęcie spraw religijnych i teologicznych jest we wspólnej rozmowie bardzo rzadko możliwe i bardzo rzadko się odbywa. Zdaniem ks. Chrostowskiego tylko przez Jezusa Chrystusa katolik powinien spotykać judaizm, zaś inne sposoby zainteresowania judaizmem czy kulturą i zwyczajami żydowskimi, mogą być mylące. Sedno relacji stanowi pytanie o Jezusa Chrystusa. To właśnie Syna Bożego powinny dotyczyć rozmowy katolicko-żydowskie.
  Czy zatem Dni Judaizmu w naszej diecezji to uwzględniają?

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 16 stycznia 2020 12:14 napisane przez czytelnik

  Binjamina Netanjahu powiedział, że „zgodnie z przyjętym podstawowym prawem narodowym Izrael to państwo narodowe Żydów – i tylko ich”.

 • Link do komentarza katolik czwartek, 16 stycznia 2020 11:47 napisane przez katolik

  Czy żydzie także organizują Dni Katolicyzmu? jeżeli tak, to proszę o informację, bo chciałbym w nich uczestniczyć!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane