czwartek, 09 stycznia 2020 08:53

Najlepsze licea w rankingu Perspektyw - które z Gniezna?

 
Najlepsze licea w rankingu Perspektyw - które z Gniezna? archiwum redakcji

Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która co roku przygotowuje listę rankingową polskich liceów i techników, opublikowała taki spis na bieżący rok. Sprawdziliśmy na jakim miejscu znalazły się gnieźnieńskie placówki.

Ranking Perspektywy 2020, zdaniem wielu komentatorów, jest brany pod uwagę głównie przez dyrekcje i nauczycieli szkół, które mogą szczycić się miejscem zajętym w tym ogólnokrajowym zestawieniu. W tegorocznej edycji sprawdzone zostały wyniki polskich szkół średnich (oprócz zawodowych), a na bazie tej analizy sporządzono listę najlepszych 500 liceów i 300 techników.

W rankingu liceów pod uwagę brane są wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (30%) i dodatkowych (45%), a ponadto rezultaty osiągnięte podczas olimpiad (25%).

Wśród liceów z Gniezna najwyżej uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki, które zajęło 349 miejsce (na 500) ze wskaźnikiem 42,53 i tym samym poprawiło swój ubiegłoroczny wynik, kiedy to placówka ta znalazła się na 500 miejscu (po rocznej nieobecności w rankingu). W skali wojewódzkiej II LO zajęło w tym roku 26 miejsce.

Jako kolejna szkoła uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego, które zajęło 380 miejsce z wynikiem 41,56. Tym samym gnieźnieńska Almae Matris poprawiła swój poprzedni wynik. W 2019 roku I LO zajęło 460 miejsce, a rok wcześniej – 390. Niemniej placówka działająca przy ul. Kostrzewskiego obecna jest w rankingu od lat. W skali wojewódzkiej I LO zajęło w tym roku 31 miejsce.

W zestawieniu wielkopolskim, gnieźnieńskie licea zostały wyprzedzone przez szkoły przede wszystkim z Poznania, ale także Kalisza, Leszna, Piły, Kępna czy Konina. Niemniej I LO i II LO mogą liczyć na otrzymanie w tym roku tytułu "Srebrnej Szkoły 2020" przyznawanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy

Wśród techników do rankingu trafił Ekonomik, który w ubiegłym roku zajęło 212 miejsce (na 300 placówek). W klasyfikacji ogólnej w tym roku Zespół Szkół Ekonomicznych zajął o wiele odleglejsze 422 miejsce, a w skali wojewódzkiej – 42.

11 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 14 stycznia 2020 11:15 napisane przez Mieszkaniec

  Absolwentko,
  Nie znajduję sprzeczności w swojej wypowiedzi.
  Oświata już od bardzo dawna nie funkcjonuje bez korepetycji. Nie tylko nasza - gnieźnieńska, ale cała. Materiał jest przeładowany, czasu na jego realizację mało, klasy liczne. Piszesz tak, jakby w Poznaniu nikt nie chodził na korepetycje i nikt ich nie udzielał.
  Wśród nauczycieli znajdziesz rożnych ludzi, zarówno pasjonatów swojego zawodu, jak i takich, którzy są w szkole z przypadku. Ale takie osoby znajdziesz także wśród przedstawicieli innych zawodów.
  Reformy są bardzo potrzebne, tylko trzeba je przygotowywać z głową i w odpowiednich ramach czasowych. Bardziej się obawiam, że do tego czasu kandydatów do zawodu nauczycielskiego będzie coraz mniej.
  Znajdujmy pozytywy w naszym otoczeniu, nie krytykujmy z założenia wszystkich i wszystkiego. Pokażmy naszym dzieciom, że trzeba doceniać to, co mamy i starać się własną pracą i zaangażowaniem sięgać po więcej.

 • Link do komentarza absolwentka niedziela, 12 stycznia 2020 10:52 napisane przez absolwentka

  Mieszkaniec sam sobie zaprzeczasz. Jak wynika z twojego komentarza, bez korków nie ma wiedzy w gnieźnieńskich liceach! Najpierw trzeba podnieść poziom intelektualny większości nauczycieli! Bo z tym jest gorzej niż źle. Publiczne wypowiedzi wielu z nich w okresie ich "strajku", a także na tym gnieźnieńskim Rynku świadczą o mialkosci tej grupy zawodowej. A oni mają kształtować nasze przyszłe pokolenia. Najpierw trzeba więc zmienić system kształcenia nauczycieli i poddać kontroli uczelnie, które ich kształcą.

 • Link do komentarza Mieszkaniec sobota, 11 stycznia 2020 14:42 napisane przez Mieszkaniec

  Rankingi są obecne w społecznych realiach od wielu lat. Można brać pod uwagę to, co jest w nich zawarte lub nie. Wolna wola. Nie rozumiem, dlaczego znalazły się tu tylko słowa krytyki. Przecież na trzy gnieźnieńskie licea, dwa dostaną srebrną tarczę. To sukces, nie porażka. Nie mieszkamy w metropolii. Nasze miasto, to nie stolica województwa. Cieszmy się z tych wyników, które są. Nauczyciele inspirujący do rozwoju, pełni pasji, którą potrafią zarazić uczniów to jedno, ale potencjał młodzieży to drugie. Nie z każdego Kopciuszka da się zrobić królową balu. A korepetycje były i będą. Inaczej pracuje się indywidualnie a inaczej w 25 - 30 osobowej klasie.

 • Link do komentarza Czesc sobota, 11 stycznia 2020 10:35 napisane przez Czesc

  Z perspektywy czasu stwierdzam, że licea te nie są wcale na wysokim poziomie, jak to kiedyś mi się wydawało i wpajano przez nauczycielki(jedna nauczycielka z 16 stwierdziła, ze nie ma różnicy miedzy poz a 16) Różnica czołówki Poznania czy innych miast jest naprawdę ogromna.

 • Link do komentarza Rodzic piątek, 10 stycznia 2020 19:08 napisane przez Rodzic

  Tak jest się czym chwalić a prawda jest taka , że nauczyciele mają niezły biznes na korkach bez podatku a wyglada to tak: uczniowie 15 chodzą na korki do belfrów 16 a uczniowie 16 do belfrów 15 a 17 to tu i tu.

 • Link do komentarza Emila piątek, 10 stycznia 2020 09:57 napisane przez Emila

  Nauczyciele na strajk, a uczniowie do domu. Tak będzie najlepiej, jak ci strajkujący nauczyciele przestaną przeszkadzać uczniom w nauce!

 • Link do komentarza a1rh czwartek, 09 stycznia 2020 21:56 napisane przez a1rh

  Co za sukces, po prostu zwala z nóg. Ach, gdyby tak jeszcze kolejny strajk nauczycieli, to dopiero będą wyniki.

 • Link do komentarza gość czwartek, 09 stycznia 2020 17:23 napisane przez gość

  Szkoda że ranking nie bierze pod uwagę ilu uczniów chodzi na korepetycje by maturę zdać na odpowiednim poziomie bo z lekcji czasem niewiele można się nauczyć

 • Link do komentarza Nemo czwartek, 09 stycznia 2020 10:25 napisane przez Nemo

  I znowu Gniezno bliżej końca! Czy jeszcze będzie się z czego cieszyć w tym mieście?

 • Link do komentarza absolwent czwartek, 09 stycznia 2020 09:17 napisane przez absolwent

  Gniezno na całej linii zawodzi. Z tego rankingu widać, że nie ma się także i w edukacji czym chwalić. Kolejne zadanie dla starosty,by do końca swej świetlanej kadencji zabrał się także za oświatę w podległych mu jednostkach.

 • Link do komentarza Terkon czwartek, 09 stycznia 2020 09:13 napisane przez Terkon

  Alma Mater jeśli już... ale to określenie odnosi się do uczelni wyższych. Szkoła ta ma wyraźny przerost formy nad treścią...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane