poniedziałek, 06 stycznia 2020 14:28

Trzej królowie przybyli do Gniezna - wraz z nimi tłumy mieszkańców

 
Trzej królowie przybyli do Gniezna - wraz z nimi tłumy mieszkańców fot. Rafał Wichniewicz

Wielu gnieźnian uczestniczyło w Orszaku Trzech Króli, który po raz ósmy przeszedł ulicami miasta i dotarł do żłóbka na Wzgórzu Lecha.

Po raz kolejny, z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, znanego powszechnie jako święto Trzech Króli, mieszkańcy Gniezna przeszli w wyjątkowym pochodzie. Wyruszył on tradycyjnie z terenu położonego na tyłach III Liceum Ogólnokształcącego i skierował się ulicami centrum miasta w kierunku katedry. Wraz z licznie przybyłymi na tę okazję mieszkańcami, na koniach jechali królowie, którzy z darami podążali by oddać hołd dzieciątku Jezus.

Wraz ze zbliżaniem się do Rynku, do pochodu dołączały liczne rzesze gnieźnian, którzy czekali na tę "karawanę" wzdłuż trasy przejścia. Po dotarciu na główny plac miasta, na wszystkich czekał krótki postój, w trakcie którego przypomniane zostały słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który w tym roku ma zostać ogłoszony błogosławionym.

Następnie orszak skierował się już w stronę Wzgórza Lecha, gdzie na zgromadzonych czekał nie tylko żłóbek ze Świętą Rodziną, ale także abp Wojciech Polak Prymas Polski, któremu towarzyszył Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Włoski duchowny zwrócił się ze słowami do zgromadzonych na placu, po czym królowie złożyli dary przywiezione ze sobą - każda z grup dzieci i rodzin, która odpowiadała kolorowi jego szat, zaśpiewała kolędę. Po tym nuncjuszowi w swojego rodzaju prezencie wykonano także "Cichą Noc" w języku włoskim. Na koniec Prymas Polski udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane