wtorek, 24 grudnia 2019 12:44

Wigilia ubogich i bezdomnych z Gniezna

 

Bożonarodzeniową tradycją, która jest nieustannie od wielu lat kontynuowana, jest spotkanie wigilijne dla osób bezdomnych, z którymi spotyka się abp Wojciech Polak Prymas Polski.

Kilka godzin przed tym, zanim wszystkie rodziny zasiądą do wspólnej wieczerzy wigilijnej, w stołówce prowadzonej przez Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo spotykają się osoby bezdomne, samotne i ubogie. Na to spotkanie, organizowane także przez Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, odpowiada co roku spora grupa potrzebujących.

- Mamy kontakt z tymi osobami, które do nas tu dziś przychodzą, mamy przez cały rok. Korzystając z kuchni dla ubogich i potrzebujących, które prowadzą Siostry Miłosierdzia, kontynuujemy dzieło rozpoczęte przez siostrę Felicję. Jedzą tu śniadania i obiady, które przywozi nam Caritas. Dlatego też jest ważnym dla nas, by byli tu z nami w tym wyjątkowym dniu - mówiła Maria Ćwiklińska, przewodnicząca Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. 

- Jest to miejsce, które funkcjonuje na co dzień i przychodzą tu ludzie bezdomni, ubodzy, potrzebujący pomocy przede wszystkim po to, by razem spędzać ten czas. Nie wyciągam ich na ulice i place, tylko przychodzę do nich, by razem z nimi ten czas Bożego Narodzenia rozpocząć tym południowym, wigilijnym obiadem. Jest on dla mnie ważny także z tego tytułu, żeby razem w ten sposób te święta zaczynać - mówił abp Wojciech Polak. 

Po wspólnym odśpiewaniu kolęd i odczytaniu przez ks. Macieja Lisieckiego fragmentu Ewangelii, opowiadającego o narodzinach Jezusa, słowo do zgroamdzonych wygłosił Prymas Polski. Tuż po tym nastąpiło tradycyjne dzielenie się opłatkiem, przy czym nie brakowało wielu chwil wzruszeń i życzeń zdrowia oraz polepszenia sytuacji życiowej.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Iwona Marcinczyk niedziela, 29 grudnia 2019 23:03 napisane przez Iwona Marcinczyk

    Nie mieszkam już w Gnieznie 29 lat...jestem bardzo wdzięczna że Gnieznianie na Wigilię mają serce!! Każdemu z nas może zdarzyć się coś podobnego ale nie zmienia to faktu że każdy z nas potrzebuje troszkę miłości!!! Szczęśliwego Nowego Roku!!!

  • Link do komentarza Szkoda środa, 25 grudnia 2019 10:31 napisane przez Szkoda

    Co tu robią młode, zdrowe chłopaki?.... Szkoda gadać...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane