środa, 18 grudnia 2019 15:08

„Trudny i oszczędnościowy” budżet Miasta przyjęty

 
„Trudny i oszczędnościowy” budżet Miasta przyjęty fot. Rafał Wichniewicz

Radni miejscy głosami większości przyjęli projekt budżetu Miasta Gniezna na 2020 rok. Zdaniem koalicji jest realny do wykonania, a opozycji - pomija różne aspekty.

W środowe popołudnie odbyły się obrady nad projektem budżetu Rady Miasta Gniezna. Dokument ten był wcześniej omawiany na posiedzeniach poszczególnych komisji, toteż radni tym razem już nie zadawali pytań co do samej treści, a jedynie wyrażali opinie o całości. Zanim jednak to nastąpiło, raz jeszcze został on pokrótce omówiony przez skarbnik Ewę Gawrych, która dodała iż projekt otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. 

- Dochody ustala się na poziomie 324 517 180 złotych, w tym z podziałem na bieżące 309 660 145 złotych, a majątkowe w kwocie 14 857 042 złotych. Wydatki są wyższe niż dochody - 330 614 207 złotych, w tym bieżące 307 667 839 złotych, a majątkowe 22 846 368 złotych. Deficyt planuje się na poziomie 6 097 020 złotych, który chcemy sfinansować kredytem - mówił prezydent Tomasz Budasz, dodając iż wskaźnik zadłużenia miasta jest na poziomie 34,76% na poziomie bezpieczeństwa wyznaczonym na 60%. Jak dalej dodał: - Będzie to budżet trudny, oszczędnościowy, ale realny do zrealizowania. Przyznał przy tym iż sytuację wymuszają zmiany prawne oraz obowiązki, jakie rząd nakłada na samorządy: - Nie dano za tym wynagrodzenia, które powinniśmy otrzymać, stąd wspomniana liczba ponad 350 samorządów na 2,5 tysiąca gmin, które mają problem z realizacją budżetu na kolejny rok. Nie ma co załamywać rąk i mówić, że czegoś nam nie dano, że coś się zabiera. Sztuką jest konstruowanie takiego budżetu, który będzie budżetem na miarę naszych możliwości i przewidywanym do realizacji. Przyznał dalej, że podwyżki wprowadzone przez rząd spowodują, że pieniądze, które mogłyby trafić na realizację zadań, przeznaczone zostaną na pensje: - Podwyższenie kwoty wynagrodzenia minimalnego do 2600 złotych, wyciągnie z budżetu około 2,5 mln złotych. Podwyżki w oświacie spowodują uszczuplenie w kasie na ponad 5 mln złotych, mimo iż subwencja była wyższa, to tylko w połowie starcza ona na zwiększone wynagrodzenia. Również 6% wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej, pochłonie 1,6 mln złotych - wymieniał. W dalszej części przedstawił wszystkie założenia inwestycyjne, jakie planuje się zrealizować w 2020 roku

Następnie projekt budżetu opiniowali przedstawiciele klubów. Wiceprzewodniczący Marek Bartkowicz przekazał: - Możemy powiedzieć, że ten budżet ma kształt obojętności wokół takich najważniejszych wyzwań, czekających gminę. Chcemy zwrócić uwagę tylko na trzy rzeczy - zasób mieszkaniowy gminy, tu jest bardzo duże pole do działania. Przy budowie bloków na ul. Cymsa prezydent wspomniał o bardzo dużych potrzebach mieszkaniowych, co widać w różnych raportach - mówił przedstawiciel klubu PiS, dalej dodając, że na przygotowanie dokumentacji na kolejny blok komunalny nie zaplanowano żadnych środków: - Tymczasem w 2018 roku na odszkodowania dla wierzycieli, za niewskazanie mieszkania socjalnego, Miasto wydało z budżetu 114 tys. złotych - stwierdził. Dalej Marek Bartkowicz wskazał konieczność podjęcia prac nad powstaniem w przyszłości drugiej szkoły podstawowej w południowej części Gniezna, gdzie znajduje się tylko jedna placówka. Dodał też, że Miasto wydaje 2,5 mln złotych na mobilne baseny zewnętrzne, podczas gdy istnieją wymogi unijne co do samowystarczalności energetycznej, a można byłoby zacząć myśleć o geotermalnym wykorzystaniu zasobów spoczywających pod Gnieznem. Przekazał na koniec iż radni jego klubu wstrzymają się od głosu.

Przedstawiciel klubu Radnych dla Pierwszej Stolicy Dariusz Banicki, który przekazał na samym początku, że na pewno ci radni poprą budżet: - Jeśli spojrzymy na największe wpływy do budżetu, w tej części dochodowej, to największe są z podatków, ale one są mniejsze niż pewnie byłyby, gdyby nie działania antysamorządowe PiS, bo mamy tu kwotę 116 mln złotych prognozowanych, a pewnie te wpływy byłyby znacznie wyższe - stwierdził i dalej dodał, że mimo ograniczeń finansowych Miasto podejmuje się ważnych zadań: - Przywykliśmy panie prezydencie, że te budżety inwestycyjne są znacznie wyższe, a więc przyjmujemy ten budżet jako ostrożny i niezwykle wyważony, a mimo wszystko proinwestycyjny, bo są jednak 23 mln złotych. W porównaniu do budżetu powiatu gnieźnieńskiego to mamy tam problem ze spięciem budżetu, wdrażany jest program ostrożnościowy - mówił Dariusz Banicki, stwierdzając iż wszystkie zapotrzebowania społeczeństwa ten budżet spełnia w stopniu, na jaki można było go zaprojektować. 

Ostatecznie w głosowaniu na 20 obecnych (pełen skład - 23) za przyjęciem budżetu było 15 radnych. 5 działaczy wstrzymało się od głosu.

20 komentarzy

 • Link do komentarza drzazga wtorek, 31 grudnia 2019 17:04 napisane przez drzazga

  JUŻ WIDAĆ NA KOLEJNYCH SZYBACH SKLEPÓW NAPISY "LOKAL DO WYNAJĘCIA "! A w lutym będzie co trzeci sklep zamknięty !

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 23 grudnia 2019 23:50 napisane przez czytelnik

  ad."tomi" dziecko kochane, zobacz, jak rozwijają się centra miast wielkością podobne go Gniezna. Tam nie ma takich pustych sklepów, tam jest coraz wyższa kultura handlu, tam władze wychodzą z siebie, by pomóc drobnym kupcom rozwijać skrzydła. To własnie rządzącym miastami powinno zależeć na pomyślności ich mieszkańców i powinni robić wszystko, by inspirować, pomagać, wskazywać kierunki,dopingować i aktywizować miejscowych drobnych handlowców. A co robi gnieźnieński szef miasta? Podnosi podatki od lokali zniechęcając jeszcze bardziej do likwidacji miejsc pracy. Ludzie, otwórzcie oczy i zacznijcie myśleć. Jeżeli władza nie potrafi spojrzeć realnie na czasy, w jakich przyszło jej rządzić, to powołajcie do życia organizację do spraw rozwoju miasta i wywierajcie nacisk na władzę. Bo, jak do tej pory, to np. zrzeszenie kupców chyba się już rozleciało, ale to i tak nie ma znaczenia, bo było do niczego.

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 23 grudnia 2019 17:59 napisane przez Mieszkaniec

  Normalnie czytając komentarze to mamy w Gnieźnie samych specjalistów z dziedziny finansów publicznych. Najlepiej siedzieć w domu i nic nie robić bo Państwo da, bo mi się należy.

 • Link do komentarza Waldek poniedziałek, 23 grudnia 2019 13:29 napisane przez Waldek

  Do ,liczymy" to musi być trochę więcej jednostek i pracowników w nich zatrudnionych którzy są trzymani za najniższą, żeby wydać te 2, 5 mln złoty nie tylko Zieleni czy Urbisu .

 • Link do komentarza tomi niedziela, 22 grudnia 2019 08:59 napisane przez tomi

  mieszkaniec - ale farmazony pleciesz. Sklepy do wynajęcia są z tego względu że klienci wybierają zakupy w internecie lub gdzieś w galerii gdzie wszystko pod ręką mają i nie trzeba dużo się nachodzić. Dziury w mieście będą jeszcze większe bo okres zimowy sprzyja takiemu zjawisku. - im więcej skoków przez 0*C tym dziur więcej chociaż narazie nie jest źle, miasta posprzątać się nie da gdyz "świnie" cały czas brudzą,

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 21 grudnia 2019 09:21 napisane przez mieszkaniec

  Kamiński dobrze powiedział. Zabraknie kasy na wiele podstawowych rzeczy, bo ta władza się bawi w rządzenie, a nie myśli po gospodarsku. Czy zainteresował się Budasz źródłami gorącej wody w Gnieźnie? Konsultowal się z osciennymi gminami w tej sprawie? Radził się sąsiednich samorządów w Wielkopolsce? Oni zdobyli już potężne pieniądze na odwierty, a u nas erzace basenów dla gawiedzi. To jest ekonomia panie prezydencie? Zająć się dziurami w mieście, posprzątać to miasto, pomoc dojezdzajacym koleją o godziwe warunki na dworcu-to są priorytety dla miasta. A Pan z dnia na dzień je usypia, wystarczy przejść się po centrum i zobaczyć sklepy do wynajęcia! To jest obraz waszych rządów! Tylko usiąść i płakać.

 • Link do komentarza liczmy piątek, 20 grudnia 2019 11:48 napisane przez liczmy

  Tylko w spółce typu URBIS są jeszcze zatrudniani pracownicy za płace minimalną i w Zakładzie Zieleni. Spółka URBIS jednak rządzi się sama i wśród jej pracowników nigdy nie było pretensji o zarobki. A w Zakładzie Zieleni takich pracowników zarabiających płace minimalną jest zaledwie pięciu !! Zapewne jeszcze w oświacie panie sprzątaczki również zarabiają płace minimalną ( choć nie koniecznie ),. Bo jeżeli Dyrektorzy szkół zatrudniają zamiast osób firmy sprzątające to i szkół nie dotyczy podwyższenie pensji minimalnych. Wobec tego jak 2,5 mln mogło nie starczyć na te podwyżki ?

 • Link do komentarza halo halo piątek, 20 grudnia 2019 11:40 napisane przez halo halo

  podwyżka tych "ochłapów" wyciągnie z kasy 2,5mln zł ? a jak podwyższano pensje prezesowi TBS i płacono za niewykorzystany urlop , albo jak podwyższano pensje innym do wielokrotności wynagrodzenia minimalnego , czy też jak wydawano kasę na wyjazdy zagraniczne w tym do Azerbejdżanu czy wcześniej Chin które do końca nie wiadomo czemu służyły a jakoś publicznie się tym nie chwalono , to te pieniądze nie uszczuplały kasy samorządu ?

 • Link do komentarza Stefan12 piątek, 20 grudnia 2019 09:56 napisane przez Stefan12

  Jakie 6 mld mniej? Wpływy z podatków są realnie wyższe nawet po zwolnieniu 26 latków z PIT i obniżce stawki.

 • Link do komentarza leczony alkoholik piątek, 20 grudnia 2019 09:51 napisane przez leczony alkoholik

  A ile znowu pieniędzy z tego budżetu, pozyskanych z podatku ze sprzedaży napojów alkoholowych z a m i a s t na walkę z alkoholizmem zostanie wydane na sfinansowanie stowarzyszenia pana Dolacińskiego , stowarzyszenia Wielkopolanie albo na sfinansowanie działalności innych przeróżnych klubów sportowych ? Czy na to, powinny iść pieniądze przeznaczone które ustawodawca kazał przeznaczać na w a l k ę z alkoholizmem ? Przecież zabierając w ten sposób co roku pieniądze z funduszu antyalkoholowego na inne ciut mniej ważne cele to nigdy nie wyleczymy naszych gnieźnieńskich chorych z codziennego spożywania kilku piersióweczek żubróweczki. A ich rodziny potem cierpią . Oj cierpią. I nazywamy je później "marginesem społecznym" . Ale czy nie my sami do tego doprowadzamy , ze taki margines jeszcze ciągle w Gnieźnie istnieje ? Czy mamy pod tym względem czyste sumienie panie i panowie Radni Miasta Gniezna ?

 • Link do komentarza janciovodnik czwartek, 19 grudnia 2019 19:04 napisane przez janciovodnik

  A 6 mld mniej dla samorządów z obniżenia PIT i zwolnienia do 26 roku wystarczy ??

 • Link do komentarza Waldek czwartek, 19 grudnia 2019 15:15 napisane przez Waldek

  2,5 mln zł na wyrównanie do poziomu płacy minimalnej, ilu to pracowników jednostek podległych UM zarabia tak podłe pieniądze ?.

 • Link do komentarza Stefan12 czwartek, 19 grudnia 2019 09:16 napisane przez Stefan12

  Ten "trudny i oszczędnościowy" budżet zakłada wzrost dochodu o 17 mln zł.
  No to gdzie ta katastrofa spowodowana przez obniżkę podatków?

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 19 grudnia 2019 09:07 napisane przez mieszkaniec

  Jednym słowem radni zadbali jak zwykle o te same osoby czyli podwyzki dla oświaty i budżetowka. Pozostalym grupa podwyzki sie nie należą. Kolejny kredyt pana prezydenta. Jacy ludzie rzadza tym miastem ze tylko coraz bardziej je zadluzaja i niszczą.

 • Link do komentarza podatnik czwartek, 19 grudnia 2019 08:13 napisane przez podatnik

  Te samorządy takie niby biedne to niech podadzą do publicznej wiadomości jak wyglądają sprawy delegacji zwłaszcza zagranicznych , ile jest takich wyjazdów, w jakim celu, jakie są z tego korzyści, kto jeździ na te delegacje, ile to kosztuje. To samo dotyczy delegacji z wykorzystaniem prywatnych samochodów.

 • Link do komentarza Anna czwartek, 19 grudnia 2019 07:43 napisane przez Anna

  A co z długami naszego miasta panie Prezydencie? Kiedy w końcu zaczniemy je realnie spłacać ? Naprawdę muszą je spłacać dopiero nasze dzieci , wnuki i prawnuki ? Czy to jest uczciwe wobec następnych pokoleń? Nasze wnuki i tak odczują biedę, jak zobaczą, że na ich emerytury nie ma ani grosza w kasie ZUS u ! Czy musimy je jeszcze dobijać, spłatami kredytów, które my gnieźnianie dzisiaj, Pana rękami zaciągamy ?

 • Link do komentarza ksiegowy czwartek, 19 grudnia 2019 07:36 napisane przez ksiegowy

  Nie wierzę , że podwyższenie płacy minimalnej przez POLSKI RZĄD do 2600 ZŁOTYCH BRUTTO spowoduje "wyciągniecie" z budżetu Miasta aż 2,5 mln. I nie wierzę, że Miasto Gniezno będzie musiało dołożyć do tego jeszcze drugie tyle bo subwencja jest za niska!! SUBWENCJA JEST WYSTARCZAJĄ CA !! A nie łaska panie Prezydencie oszczędzać trochę, tak ja to robi administracja naszego Starostwa? Czy wraz ze zwiększeniem wypłat z powodu podwyższenia płacy minimalnej, to też natychmiast muszą wzrosnąć pensje wszystkich dyrektorów i kierowników urzędu miasta i jednostek podległych i to aż o ........ złotych ? A te mobilne baseny za 2500000 złotych w latach trudniejszych dla budżetu miasta, to jest pierwsza potrzeba dla mieszkańców Gniezna panie Prezydencie ? Proszę zapytać na ulicy co mieszkańcy o tym sądzą !!

 • Link do komentarza wilk czwartek, 19 grudnia 2019 00:24 napisane przez wilk

  KTO to powybierał pytam się ?????????Kto ma choć jeden zwój więcej od kury, doskonale wie,że cała postkomuna na czele z Budaszem rządząca w naszym pięknym mieście,będzie ZAWSZE tak robiła,że będzie na wszystko brakować pieniędzy i nic się nie zmieni dla mieszkańców,ale DAWAJCIE dalej głosy sitwie nieudaczników !!!! A pan Banicki swoją wypowiedzią tylko potwierdza to co większość normalnie myślących rodaków wie !!!! Więc pytam się, KTO TO powybierał w GNIEŹNIE ?????

 • Link do komentarza Wyborca środa, 18 grudnia 2019 23:11 napisane przez Wyborca

  Wpisdu z PO - banda nierobów, oszustów i zlodzieji.

 • Link do komentarza wyborca środa, 18 grudnia 2019 20:12 napisane przez wyborca

  Na jakich danych pan radny Banicki opiera swoje stwierdzenie, ze dochody byłyby wyższe, gdyby nie "działania antysamorządowe PiS"? My, wyborcy żądamy dokładnych wyliczeń pana radnego, podaniu źródeł tego stwierdzenia oraz dokładnym podaniu kwoty rzekomej straty tych przychodów. Jeżeli tego nie otrzymamy, to wypowiedź pana radnego nosi znamiona manipulacji i mijania się z prawdą, co nie przystoi odpowiedzialnemu lokalnemu politykowi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny