sobota, 07 grudnia 2019 17:37

PCK świętowało sto lat działalności

 
PCK świętowało sto lat działalności fot. Rafał Wichniewicz

W miniony piątek w Restauracji Europejska odbyło się uroczyste spotkanie z okazji stulecia działalności Polskiego Czerwonego Krzyża.

Zawsze w grudniu krwiodawcy, ale także dobroczyńcy wspierający tutejsze koło PCK, spotykają się na wspólnym zebraniu, podczas którego jest okazja podsumować cały rok działalności. Tym razem jednak wydarzenie połączono z przypadającą w tym roku setną rocznicą zawiązania organizacji, która przez ten cały wiek niosła pomoc potrzebującym na frontach, podczas kataklizmów oraz działała w różny sposób na rzecz drugiego człowieka.

Po powitaniu wszystkich gości, prezes Oddziału Rejonowego PCK Włodzimierz Pilarczyk przybliżył zgromadzonym całą historię, począwszy od pierwszych miesięcy po odzyskaniu niepodległości, aż po współczesność: - Już w zeszłym roku, kiedy obchodziliśmy setną rocznice odzyskania niepodległości oraz 50. rocznicę honorowego dawstwa krwi, mówiłem iż Polski Czerwony Krzyż powstał z ogromnej społecznej potrzeby. Tę potrzebę jego zaistnienia wyrażali żołnierze, którzy wracali z frontów I wojny światowej. Determinacja do pomocy, jak również do tworzenia państwa polskiego była tak wielka, że tempo tych zmian było niesamowite - mówił, opowiadając najważniejsze wydarzenia w dziejach organizacji.

Nie da się ukryć, że z PCK najściślej wiąże się instytucja krwiodawstwa, toteż wydarzenie było okazją do wyróżnienia osób, które w ostatnich latach na to zasłużyły uczestnictwem w poborze krwi. W uznaniu zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa PCK na wniosek Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego w Poznaniu Minister Zdrowia nadał odznakę "Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu" Karolowi Strzeszyńskiemu. Ponadto wyróżniono także zasłużonych krwiodawców każdego stopnia: III (6 litrów) - Karol Sokołowski, Martyna Weiskopf, Bartosz Zimmer, Bartłomiej Zdrojewski i Roman Wiernowolski; II (12 litrów) - Szymon Kozłowski; I (18 litrów) - Jacek Hołoga, Tadeusz Rychwalski, Radzym Rulewicz. 

Przy tej okazji dokonano wręczenia Odznak Honorowych PCK różnego stopnia: IV - PSS Społem w Gnieźnie, Ewa Załęska, Beata Trocha, Danuta Kopeć i Danuta Węgrzyn; III - Barbara Kafel, II - Krzysztof Ostrowski, I - Karol Staszak. Ponadto kilkanaście firm i osób otrzymało okolicznościowe Medale 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza Ryszard niedziela, 08 grudnia 2019 19:00 napisane przez Ryszard

    Szkoda że po raz kolejny nie było Pana Prezydenta miasta Gniezna. Kriwiodawcą i działaczą PCK taki drobny gest sprawiłby odrobinę satysfakcji. Już piąty rok z rzędu włodarz miasta wysyła swojego przedstawiciela. U poprzedników wyglądało to zupełnie inaczej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane