czwartek, 05 grudnia 2019 10:34

Lekarze apelują do starosty: „Pana działania są nadużyciem władzy”

 
Lekarze apelują do starosty: „Pana działania są nadużyciem władzy” archiwum redakcji

W formie bardzo stanowczej wypowiedzi wobec zarzutów poczynionych przez starostę Piotra Gruszczyńskiego, postanowili odnieść się ginekolodzy, którzy czują się urażeni słowami, jakie padły w minioną środę.

4 grudnia podczas konferencji prasowej, starosta Piotr Gruszczyński postanowił wypowiedzieć się na temat porozumienia, jakie udało się zawrzeć w ostatni piątek pomiędzy dyrekcją Szpitala Pomnik Chrztu Polski a lekarzami z oddziału położniczo-ginekologicznego. Przypomnijmy iż ci ostatni żądali podwyżek, a po kilku spotkaniach, które kończyły się fiaskiem, udało się ostatecznie rozwiązać sprawę pozytywnie. 

Starosta przyjął to rozwiązanie z niezadowoleniem, mówiąc iż jest ono "fatalne dla budżetu". Padały także zarzuty o manipulację, a także wypominano fakt iż niektórzy lekarze mają przychody z kilku źródeł, nie tylko ze stanowiska w szpitalu (pełne wypowiedzi dostępne tu: "To jest patologia, z którą musimy sobie poradzić")

W odpowiedzi na stwierdzenia starosty pod adresem lekarzy, ci drudzy postanowili dziś jednym głosem odpowiedzieć włodarzowi powiatu w formie apelu, który został przesłany do naszej redakcji. W jego treści padają m.in. słowa o nadużywaniu władzy: 
 

APEL

Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego

Pan Piotr Gruszczyński

Domagamy się natychmiastowego zaprzestania bezprecedensowego ataku na środowisko lekarzy położników i ginekologów związanych z Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Gdy wydawało się, że sytuacja wokół negocjacji płacowych w Szpitalu ostatecznie się zakończyła, i zaczęła powoli stabilizować, dzięki dojrzałej postawie Dyrektora, przypuścił Pan kolejny atak na lekarzy w artykule „To jest patologia, z którą my musimy sobie poradzić”. Poziom Pana wypowiedzi, użyte argumenty, podteksty i całkowita nieznajomość realiów funkcjonowania wolnego rynku usług medycznych, zasad finansowania ochrony zdrowia w Polsce, i zasad działalności gospodarczej, zwalniają nas z jakiejkolwiek polemiki, bo nie zniżymy się do zaprezentowanego przez Pana poziomu. Ten artykuł oraz wszystkie poprzednie, pojawiające się w lokalnych mediach, będące komentarzami Pana i Pana podwładnych, dyskwalifikują Pana na tym stanowisku, którego ranga niestety Pana przerosła. Nieumiejętność negocjacji, działanie w emocjach, brak rzetelnej analizy skutków osiągniętego porozumienia, wykorzystywanie innych grup zawodowych w Szpitalu oraz pacjentów do osiągnięcia efektu, który od początku zakładał odrzucenie wszelkich merytorycznych argumentów, powinny skłonić Pana do refleksji i zadumy nad fatalnym skutkiem społecznego odbioru zaistniałej sytuacji, którą -jak Pan doskonale wie- nie my spowodowaliśmy, a jedynie na nią zareagowaliśmy. W naszym przekonaniu, to, co Pan robi, poprzez podważanie zaufania do pracy wszystkich lekarzy, sprowadzając ją tylko do merkantylnego aspektu, jest ewidentnym działaniem na szkodę Szpitala. Jest to tym dziwniejsze, że to właśnie Pan podkreśla ciągle kwestie finansowe, związane ze swoją osobą. Apelujemy o autentyczne zajęcie się tym, co może poprawić warunki pobytu pacjentów w Szpitalu oraz standard pracy personelu, bo mijają kolejne miesiące straszenia widmem upadku Starostwa i Szpitala, które nikogo nie uleczą. Jednocześnie przypominamy, że stroną w naszych umowach cywilno-prawnych ze Szpitalem jest Dyrektor mgr Michał Ogrodowicz, a Pana działania są nadużyciem władzy. 

Lekarze Oddziału Położniczo-Ginekologicznego

Pomnika Chrztu Polski w Gnieźnie

 

Ernst Leszek
Gliniewicz Grzegorz
Juste Jean Aland
Lewicki Dariusz
Lisowska Aleksandra
Łącki Wojciech
Nowak Elzbieta
Nowak Jarosław
Oszkodar Barbara
Walkiewicz Zbigniew

20 komentarzy

 • Link do komentarza Fokus poniedziałek, 09 grudnia 2019 11:30 napisane przez Fokus

  Wotum nieufności dla obecnego zarządu i starosty. Nagranie z sesji przekazać do prokuratury za manipulacje i dalej za przekraczanie swoich kompetencji. Audyt finansowy. A jak się czuje pan senator z tym bagnem? Jakieś ludzie odniesienie i stanowisko pozostałych koalicjantów.

 • Link do komentarza Statler niedziela, 08 grudnia 2019 16:04 napisane przez Statler

  Do Pawła i pawłopodobnych
  Zaklinanie rzeczywistości nic nie zmieni. Nie zmieni demografii. W Polsce systematycznie maleje liczba łóżek porodowych. I jeśli coś miałoby być powodem zmartwienia w szpitalu powiatowym, to ginekolodzy są ostatnimi na liście zmartwień. I doskonale o tym wiedzą. Hałaśliwość tej grupy jest tylko sposobem odwrócenia uwagi od rzeczywistych wyzwań. A że gdzieś płacą 150zł/ godz. Być może. Z pewnością jednak akurat tam są zajęte miejsca pracy i raczej ta placówka, przy takim poziomie wynagrodzeń systematycznie się zadłuża. Chyba, że leczą aspiryną, dobrą radą i czystym powietrzem. A przecież są szpitale powiatowe, które nie chlubią się narastającym zadłużeniem. "Wystarczy" zmienić warunki? No niby tak... a jakim kosztem? Przecież ginekologia nie jest samotną wyspą gwarantującą powodzenie grupce lekarzy. Szczególnie w średniej wielkości powiecie, posiadającym dwa szpitale (marszałkowski "zabiera" przecież pacjentów internistycznych, i zbyt duży, jak na potrzeby powiatu, szpital miejski). I na koniec.... analiza pracy bloku operacyjnego, jest najlepszym sposobem na weryfikację rzeczywistych obciążeń i potrzeb zdrowotnych w dziedzinach zabiegowych. Jasno wskazuje kto, co i jak często robi i co potrafi. I na koniec - jest mi całkowicie obojętny zarówno los nadzorujących, jak i wykonawców. Wart Pac pałaca, a pałac Paca. Nie zamierzam kontynuować wymiany poglądów w sprawie "biednych" ginekologów

 • Link do komentarza anna sobota, 07 grudnia 2019 19:19 napisane przez anna

  Dawna klientka szpitala, matka 3 dzieci... zwolnic ich i tyle mam do powiedzenia.... do kazdego z tych nazwisk mam tyle do powiedzenia o ich opiece do ciezarnej ze az slabo sie robi.....niech szukają nowej pracy a Szamotuly i Wrzesnia czekają lub Poznan jak kto woli....

 • Link do komentarza pawel sobota, 07 grudnia 2019 11:51 napisane przez pawel

  Do Statlera
  Fakty nie kłamstwa . Na szczeście NFZ płaci wg faktów a nie danych portalu internetowego .Porodów w gnieźnieńskim szpitalu jest ponad 1000 rocznie .A zwiększenie ilości porodów jest jak najbardziej realne , ponieważ spora część gnieźnianek rodzi poza Gnieznem z powodu katastrofalnych warunków socjalnych jakie mają po porodzie .Stworzenie " ludzkich " warunków do przebywania z dzieckiem po porodzie jest realną przesłanką do tego , że spora część Pań ,które rodzą poza Gnieznem będzie rodziła w Gnieźnie .Nie wiem w jakie dane Bloku Operacyjnego ma wgląd Statler ale wiek kadry akurat nie ma z tym nic wspólnego .Otóż Statlerze kłamczuszku szpitale również w Wielkopolsce płacą za godzinę pracy ginekologa ponad 150 zł. z powodu tych " zajętych miejsc przy stole " i tej "mikrej" ilości porodów ,które nie chcą obsłużyć się same . Statler - kłamstwa , dane z Bloku Operacyjnego , troska o dług starostwa , czy ty człowieku z Bloku czy ze Starostwa ? Czy kłamczuch i manipulant masz na drugie imię ?

 • Link do komentarza indywidualne konto emerytalne piątek, 06 grudnia 2019 12:50 napisane przez indywidualne konto emerytalne

  Dla obu stron tego żenującego publicznego spektaklu punkt widzenia zmienia się z punktem siedzenia. Co zrobi teraz pani poseł PHK która była niezwykle aktywna w negatywnych ocenach poprzedniej dyrekcji szpitala i poprzedniego starostwa oraz licznych związanych z tym donosach. Poprzednio nie można było zapłacić % od wyrobionego i kontraktu a teraz można??? I można tak bez kodów resortowych ??Można ogłosić konkurs, unieważnić go i zatrudnić kogoś bez konkursu?? Czy może ginekolodzy wycofali swoje wypowiedzenia - co tez zasługuje na publiczną informację. No i jakie warunki. porozumienia - obie strony nabrały przysłowiowej wody, czy uznały, ze milczenie jest złotem??
  Czy pani poseł bardziej jest "koleżanką koalicyjną" i popiera starostę, czy też jest "koleżanką interwencyjną" i popiera lekarzy i osoby ich reprezentujące. Czy nie należy w tej sytuacji napisać do Termedii, Onetu, Gazety Wyborczej, Wydziału zdrowia UW, licznych departamentów w MZ, Izb Lekarskich, Gazety lekarskiej, Episkopatu i NIK. i Trybunału Europejskiego? Dlaczego nie zwołano nadzwyczajnej rady Powiatu z powodu zagrożenia życia i zdrowia Mieszkańców Powiatu i Miasta.? Gdzie Radni Lekarze, strach - czy po prostu niewygodnie było zająć jakiekolwiek publiczne stanowisko???? Jak pogodzić uprzednie publiczne laurki dla Ordynatora oddziału GiP z obecnymi negatywnymi ocenami wypowiadanymi przez Zarząd Powiatu. . No i na koniec jedna dobra wiadomość - znalazł się w szpitalu Pan Dyrektor !

 • Link do komentarza Obiektywny piątek, 06 grudnia 2019 11:54 napisane przez Obiektywny

  Podziękować klerowi za naukę w szkołach i poprawi się budżet w Starostwie !

 • Link do komentarza Statler piątek, 06 grudnia 2019 10:17 napisane przez Statler

  Fakty, nie emocje. 10 lekarzy, No i położne. Wg danych portalu internetowego - pPorodów miesięcznie 35-40 czyli 1 do 1,5 dziennie. . Zapowiedź zwiększenia nielimitowanych porodów? Bajka, Chyba, że męska część obsady lekarskiej weźmie na siebie to zobowiązanie i będzie rodzić. Zabiegi i operacje - limit NFZ, A obciążenie pracą? Wystarczy spojrzeć w dane bloku operacyjnego. To zasiedziała kadra. Te same nazwiska, co dwadzieścia lat temu. Gdzie następcy? "Groźby" że znajdą pracę w innych szpitalach? Między bajki. Tam też jest mało porodów i miejsca przy stole zajęte.I na koniec.... Czy medycy zapłacą choć część długu? Nie. Dług szpitala w całości obciąży powiat. Można nie lubić starosty. Ale nie można nie lubić faktów. Ale... sam tego chciałeś... Grzegorzu Dyndało....

 • Link do komentarza mieszkaniecPGN piątek, 06 grudnia 2019 09:57 napisane przez mieszkaniecPGN

  to cale Starostwo i jednostki mu podlegle sa do wymiany,,,wszedzie ludzie z partii bez kompetencji a i pracownicy sa beznadziejni ...wystarczy odwiedzic Powiatowy Zarzad Drog tam nie narzekaja na nadmiar pracy ..wrecz przeciwnie ..takze wszedzie gdzie powiat siega swoja wladza wszystko sie sypie , tak jak ten nieszczesny szpital co przynosi same straty

 • Link do komentarza Miś piątek, 06 grudnia 2019 07:22 napisane przez Miś

  Krótko mówiąc . Za poprzedniej władzy " Było źle ale teraz będzie jeszcze gorzej" ........... ( jak przy władzy jest Pan Starosta Gruszczyński).

 • Link do komentarza Baśka piątek, 06 grudnia 2019 01:27 napisane przez Baśka

  Głos rozsądku! Niestety grucha nie zrozumie tego przekazu i nikt mu nie przetłumaczy ze czas skończyć ta bezsensowna polemikę...

 • Link do komentarza Michal czwartek, 05 grudnia 2019 21:03 napisane przez Michal

  Brawo lekarze. Nie ma co wchodzić z kimś takim Jak ten „starosta” w polemikę!

 • Link do komentarza Filip czwartek, 05 grudnia 2019 19:20 napisane przez Filip

  W kamasze. Banda.

 • Link do komentarza Gnieznianin czwartek, 05 grudnia 2019 18:49 napisane przez Gnieznianin

  Brawo doktorzy!!!p.Kioskarz niech niech wraca do swojego kiosku

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski czwartek, 05 grudnia 2019 18:28 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Czyżby Starosta byl niekompetentny, niedouczony lub nie posiadał odpowiedniej wiedzy lub kwalifikacji do pełnienia swego urzędu? Po jego działaniach i wypowiedziach kwalifikuje się jego zachowanie i decyzje do prokuratury odnosnie narażenia starostwa na straty oraz naruszenua dobrego imienia i godnisci osobistej.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 05 grudnia 2019 17:44 napisane przez Mieszkaniec

  Piękna riposta!!!! Nareszcie ktoś w sposób sensytywny wytłumaczył człowiekowi... Same sukcesy widzę tej super władzy szpital, dzieci z chmur. Jak to było ? " Przegramy to..."

 • Link do komentarza krzyś czwartek, 05 grudnia 2019 15:32 napisane przez krzyś

  Jeden komentarz: Brawo !!!
  Gruszczyński = Kiosk ! I tyle w temacie tego Pana !!!

 • Link do komentarza powiatowy czwartek, 05 grudnia 2019 13:14 napisane przez powiatowy

  Czego się Panie i Panowie lekarze po nowej powiatowej władzy spodziewali? Bo ja niczego dobrego, a wręcz niekompetencji i lekceważenia interesantów, czytaj wyborców. I potwierdziło się, jak widać nie tylko w jednym przypadku.

 • Link do komentarza Tomek czwartek, 05 grudnia 2019 13:10 napisane przez Tomek

  Brawo lekarze, macie rację, stanowisko i ciężar odpowiedzialności przerosło Pana Starostę.

 • Link do komentarza wiechu czwartek, 05 grudnia 2019 12:41 napisane przez wiechu

  Starosta jest nerwusem i jak nie jest po jego mysli to piana mu leci. Stanowisko w chwilach kryzysowych go przerosło i to jest fakt nie do zaprzeczenia. W każdej chwili może zrezygnować, bo to nie jest urząd z wyborów bezpośrednich tylko z podziału mandatów do rady. Nikt nie powiedział, że będzie śmietanka jak w dyrekcji dróg po przegranych wyborach i to za kupę kasy bez wysiłku. Z ludźmi trzeba umieć pracować, a jak się nie umie, to czas na boczny tor

 • Link do komentarza analiza przypadku upadku czwartek, 05 grudnia 2019 12:25 napisane przez analiza przypadku upadku

  Niektórzy są jak ćmy, pewnośc siebie , przekonanie o władzy i wpływach tak zaburza logiczne myślenie, że pewni zwycięstwa pogrążają sie jeszcze bardziej. A takie zachowania obnażaja prawdziwa naturę człowieka, choćby wcześniej przez kilkanaście lat wydawał się zupełnie kimś innym.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane