niedziela, 01 grudnia 2019 15:56

Setka zniczy zapłonęła na gnieźnieńskim Rynku

 
Setka zniczy zapłonęła na gnieźnieńskim Rynku fot. Rafał Wichniewicz

Ania miała 29 lat i marzenia na całe życie. Michał lubił się dobrze zabawić. Marzena zostawiła na tym świecie córkę. Te i tysiące innych osób, które były zbyt młode, by umierać, połączyło jedno - zmarli na AIDS.

Na nietypową akcję uświadamiającą o zagrożeniach, jakie niesie beztroska i brak świadomości, wpadli funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Gębarzewie. Wspólnie z więźniami przebywającymi w tym podgnieźnieńskim miejscu odosobnienia, postanowili powiedzieć o tym w sposób jak najbardziej bezpośredni - pokazując krótkie życiorysy osób, które odeszły, choć wciąż powinny żyć. Zarazili się wirusem HIV, zmarli na AIDS. 

- Od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS. Pomyśleliśmy o tym, by w taki sposób upamiętnić ten dzień. Kilka dni temu pracownicy Sanepidu przeprowadzili dla naszych skazanych zajęcia profilaktyczne dotyczące zagadnień HIV i AIDS - mówił por. Robert Nawrocki, terapeuta ds. uzależnień i dalej tłumaczył pomysł całej akcji: - Pojawiliśmy się dziś na Rynku, by zapalić znicze, które symbolizują osoby zmarłe na AIDS. Jest tu około setka zniczy, a chcemy upamiętnić tych, których dotknęła ta choroba, zostawili swoich bliskich. 

Na głównym placu miasta pojawiło się kilkunastu skazanych, którzy zapalili znicze i ustawili je na ziemi. Przed każdym z nich pojawiła się kartka w formie swojego rodzaju nekrologu, opisująca krótko życiorysy osób zmarłych na AIDS. Zwykłych ludzi i znane postacie: - Chcemy wzbudzić zainteresowanie, sprowokować do rozmów, by niektóre osoby się zatrzymały, pomyślały. Myślę, że ten temat jest wciąż nonszalancko traktowany, ale zagrożenie jest duże i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy - mówił terapeuta.

Od 1985 roku do kwietnia br. w Polsce zakażonych HIV zostało 24 303 osoby. 3692 z nich ma AIDS. 1418 chorych zmarło do tej pory. To są tylko oficjalne dane, ponieważ wielu nosicieli HIV nie ma świadomości, że mogą być zarażeni wirusem. Szacuje się iż liczba ta może być w Polsce nawet trzy razy większa.

 

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Hivas poniedziałek, 02 grudnia 2019 17:08 napisane przez Hivas

  Hiv już nie jest problemem. Lek już jest od dawna i z 20 letnim wirusem wyleczyli w Stanach. Komu zależy aby trzymać to w tajemnicy?

 • Link do komentarza Paweł poniedziałek, 02 grudnia 2019 16:02 napisane przez Paweł

  Niestety w Polsce liczba wykrywanych zakażeń HIV rośnie. Rośnie głównie wśród osób heteroseksualnych, w tym u osób starszych 50+ (!) Warto wiedzieć, że obecnie mamy dobre leki, jeśli ktoś odpowiednio wcześnie zrobi test i dostanie leki, ten nigdy na AIDS nie zachoruje. Niestety Polacy się nie badają, niecałe 10% dorosłych zrobiło choć raz w życiu test na HIV (w Niemczech około 70%). Testy są bezpłatne, można zrobić w punktach PKD.
  https://aids.gov.pl/pkd/

 • Link do komentarza Stefan12 poniedziałek, 02 grudnia 2019 12:15 napisane przez Stefan12

  Największymi nosicielami HIV są geje: https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/308019888-HIV-atakuje-w-klubach-dla-gejow.html

 • Link do komentarza emeryt poniedziałek, 02 grudnia 2019 08:47 napisane przez emeryt

  Ad. Anna-to pani inaczej nie potrafi córkę uświadomić o przyczynach zagrożeń chorób roznoszonych droga płciową, jak tylko poprzez palenie zniczy na rynku prowincjonalnej miasteczka? Żal mi tej córki, że ma tak mało rozgarnieta matkę.

 • Link do komentarza czytelnik niedziela, 01 grudnia 2019 20:29 napisane przez czytelnik

  Jak się wszyscy będą prowadzić moralnie, jak mężczyzna będzie żył tylko z kobietą i będzie to tylko małżeństwo bez skakania na boki, to HIV nam nie grozi, a przynajmniej spadnie do promili.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 01 grudnia 2019 18:15 napisane przez mieszkaniec

  jeśli ludzie zwłaszcza młodzi nie przestana patrzeć na ideologie zachodu czy tez tej lgbt to takich zachorowań na HIV czy AIDS będzie znacznie więcej ale n ie oni wola ślepo patrzeć na innych. pamiętajcie nawet prezerwatywa nie zabezpiecza was przed zachorowaniem. Popieram taką formę przekazu, może ona uświadomi coś ludzią

 • Link do komentarza Żaneta niedziela, 01 grudnia 2019 17:14 napisane przez Żaneta

  tyle tysięcy ludzi aż zmarło na AIDS. A ja myślałam , że tej choroby już w Polsce nie ma !

 • Link do komentarza anna niedziela, 01 grudnia 2019 16:31 napisane przez anna

  Akcja świetna.... wzruszająca... lecz jak zwykle jako mieszkanka Gniezna dowiaduje się o niej z Gniezno24.... żal. pl
  Mimo że często słucham stacji radiowej Gniezna to nie słyszalam o takiej akcji.... chętnie pojechałabym z córką i opowiedziałabym jakie zagrożenia czyhają na świecie!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane