piątek, 29 listopada 2019 11:25

Strajk klimatyczny na placu przed teatrem

 
Strajk klimatyczny na placu przed teatrem fot. Rafał Wichniewicz

Grupa kilkudziesięciu młodych osób pojawiła się w piątkowe przedpołudnie przed frontonem teatru, by wspólnie zaprotestować i zasygnalizować konieczność podjęcia kroków w sprawie ochrony klimatu na ziemi.

29 listopada w całym kraju odbywa się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi ludzie, myśląc o swojej przyszłości, chcą głośno powiedzieć o konieczności rozpoczęcia działań mających mieć pozytywne skutki dla ochrony środowiska. Do tej idei dołączyło także Gniezno, a w piątek przed południem na placu przed teatrem, które jeszcze ponad dwa lata temu było pełne zieleni, obecnie wypełnionej betonem, pojawiła się grupa młodych osób z transparentami. 

- Aby zapobiec tym zmianom, działania muszą podjąć głównie osoby wysoko postawione, organy prowadzące, dyrektorzy i właściciele wielkich firm oraz koncernów. Skutki tego ponosimy wszyscy. Wszyscy się zastanawiamy, jakie czeka nas jutro i czy w ogóle będzie jakieś jutro. Boimy się, czy powinniśmy inwestować w przyszłość, stabilizować się, poświęcać czas na studia, naukę, pracę, bo czy będzie po co. Ja osobiście martwię się, co nas czeka, bo wizja końca wygodnego i bezpiecznego świata wcale nie jest taka odległa, jak to jest zakotwiczone w świadomości większości. Musimy też pamiętać o tym, że działania i głosy polityków mają ogromne znaczenie. To nasze małe cegiełki są fundamentem do wielkich zmian - mówiła Ola Banaszak, jedna z przemawiających podczas protestu osób.

W trakcie manifestacji młodzi ludzie trzymali transparenty z różnymi hasłami, a z głośników padały m.in. hasła o konieczności życia w mniej wydatny sposób, poprzez oszczędzanie na materiałach zużywanych na co dzień i rezygnacji z tego, co jest dla środowiska naturalnego szkodliwe. 

 

25 komentarzy

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 03 grudnia 2019 08:47 napisane przez Koryfeusz

  nana, mi nie chodzi o to, że ktoś jest sobie wegetarianinem. Chodzi o groźną opcję wege, która chce nam zakazać jedzenia mięsa, grubych ludzi uznaje za zagrożenie, bo więcej gazów wydzielają i chcą nam narzucić przedstawiciele tej opcji swoje poglądy. Kto będzie chciał jeść mięso trafi do więzienia. To nie są wymysły. Niejaka Sylwia Spurek wprost mówiła o zakazie sprzedaży mięsa na terenie UE. Ci "ekolodzy" chcą świata według swojej, którą promuje ich idolka, takie niegrzeczne dziewuszyszko iminiem Greta. Jeszcze wprowadzą jej kult. To niebezpieczna, lewacka ideologia, która nie ma nic wspólnego z walką o środowisko. Przecież ochrona przyrody to jest coś co ma wymiar ponad ideologiczny. Parki narodowe powstawały zanim ekolewaki zaczęły działać, zwierzęta obejmowano ochroną dużo wcześniej, nawet ograniczanie emisji szkodliwych zanieczyszczeń ograniczano już dawno temu, zanim zaczęto nas straszyć globalnym ociepleniem. Ci "ekolodzy" wykorzystują zaś jakieś raporty sfinansowane przez chciwych biznesmenów, aby nas straszyć i narzucać swoją ideologię. Tak więc chodzi tu z jednej strony o narzucenie swojej ideologii, w tym przymusowy wegetarianizm, a z drugiej strony o pieniądze dla tych, co tą szopkę finansują. Taka jest prawda.

 • Link do komentarza Koryfeusz poniedziałek, 02 grudnia 2019 13:55 napisane przez Koryfeusz

  Julian, tak wspierasz tych "ekologów", a zastanów się czy czasem nie wyjdzie ci to bokiem. Te poparcie może się okazać szkodliwe. Czy jesteś wegetarianinem? Jeśli nie to dla nich jesteś wrogiem. Teraz jeszcze pomyśl czy jesteś szczupły i nie masz skłonności do tycia? Otyłe osoby wydzielają więcej gazów uchodzących za mogące zwiększać przyrost temperatury, więc możesz trafić na przymusowe odchudzanie. Pomyśl czy warto ich popierać, kiedy nie chodzi tu o ochronę klimatu, ale o pieniądze i wprowadzenie ekototalitaryzmu.

 • Link do komentarza nana poniedziałek, 02 grudnia 2019 10:21 napisane przez nana

  Koryfeusz - dla kogo opcja wege jest niebezpieczna?
  Bo raczej nie dla samych zwierząt (hodowanych w paskudnych warunkach), i nie dla planety obciążonej uprawami, z których większość plonów zjadają zwierzęta hodowlane, i nie dla człowieka, bo jak wskazują badania, dieta roślinna jest zdrowa (patrz nowa piramida zdrowia - zaleca jedzenie mięsa 1 raz w tygodniu). Panie Koryfeusz, zalecam więcej autorefleksji, mniej jadu i teorii spiskowych. I jedz sobie Pan to mięso, jak musisz, zaciągając się smogiem w kominów, a młodym daj się wypowiadać w ważnych kwestiach. Popieram strajk, brawo Wy, oby jak najwięcej takich akcji.

 • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 02 grudnia 2019 10:21 napisane przez Ja_Jestem

  Akcja jak najbardziej słuszna i mająca swoje uzasadnienie w zasmrodzonym i zasmogowanym świecie. Ciekawe, ilu z protestujących tak naprawdę, mieszka w domu bez pieca kaflowego, a ilu ma centralne ogrzewanie? Rząd wprowadził program czyste powietrze i wymiana kopciuchów na piece ekologiczne. Zastanawiam się, w jakim procencie ww. program został już zrealizowany, bo gdyby tempo wymiany pieców, tak jak idzie w Krakowie, to jak mniemam większość kopciuchów nawet opalanych węglem i tylko drzewem już dawno byłaby zastąpiona piecami nowej generacji.

 • Link do komentarza Skipper poniedziałek, 02 grudnia 2019 09:11 napisane przez Skipper

  Julian nie rzucaj epitetami tylko argumentami. Retoryka żywcem wzięta z Pingwinów z Madagaskaru. Wierz mi, lemurze, jakbyś wiedział tyle, co ja, też byś milczał. Nawet taki oszołom jak Julian poczuje, kiedy w papę strzelą go niepodważalne fakty.

 • Link do komentarza Seawitch poniedziałek, 02 grudnia 2019 08:38 napisane przez Seawitch

  Co złego w tym, że młodzież uczy się działać społecznie? Bo powinni siedzieć w ławkach, gdzie ułomny system edukacyjny robi z nich lemingi? A może wyszli na lekcji wychowawczej?
  Podczas wypowiedzi przecież padły słowa o bezmyślnej nadprodukcji plastiku...na to człowiek ma wpływ, więc dlaczego tego nie wykorzystać, chyba każdy już widział jak odkłada się w oceanach, rzekach, lasach...Oczywiście, że nie zmienimy naturalnego biegu życia Ziemi, ale możemy ograniczać własne szkodliwe działanie. A Ci co tak pewnie krytykują młodzież za markowe ciuchy i smartfony....brawo "dorośli ludzie" Znacie tych młodych każdego z osobna? A może właśnie nie kupują ciuchów w sieciówkach, używają produktów naturalnych albo sami gdzieś na działce czy balkonie sadzą rośliny? Każdy wie, że zmian nie da się wprowadzić pstryknięciem palców. To co zdrowe i naturalne często jest też drogie, a zmiana stylu życia wymaga wkładu. A może Ci ludzie są w trakcie zmian, ale Ty pewny siebie Krytyku tego nie widzisz, bo kto normalny podejdzie i zacznie ludziom metki odkrywać i zaglądać w garnki.
  Ci ludzie są jeszcze młodzi i wiele się nauczą w kwestiach o które próbują walczyć. Każdy z nas uczy się na błędach, niech oni uczą się na swoich. A jak już każdy z nas zacznie wyglądając zza okna widzieć tylko betonowe ściany i 2 drzewa na krzyż, to może stwierdzicie wtedy, że jednak o coś tam można było powalczyć.
  A miejsce strajku złe? Panie Wilk, to tylko pokazuje, że jednak te lobby klimatyczne aż tak tymi młodymi nie kieruje, bo miejsce strajku uzależnione było od ich dogadania się z kimkolwiek, kto udostępniłby im nagłośnienie, a że pomógł akurat Teatr, to tam odbyło się wydarzenie....
  Zamiast krytykować, skoro uważacie się za bardziej kompetentnych w temacie, ukierunkujcie tą młodzież, pojawcie się na takim strajku i zróbcie debatę... Zapytajcie osobiście czy czytali te raporty. Albo się mile zaskoczycie, albo dacie młodym do myślenia. Tak czy siak zawsze wyjdzie z tego jakaś nauka.

 • Link do komentarza Julian niedziela, 01 grudnia 2019 22:20 napisane przez Julian

  A napisałem gdzieś, że klimat się nie zmienia bez wpływu człowieka? A czy to usprawiedliwia nas żebyśmy dalej nic nie robili? Czyli tak jak człowiek jaskiniowy, olejmy temat bo to nie nasza brocha? No i te bezbronne istoty? Tak jak wg was człowiek nie ma wpływu na klimat tak Wy staruchy nie macie wpływu na powstawanie człowieka, więc o aborcji też się nie wypowiadajcie

 • Link do komentarza Kegan niedziela, 01 grudnia 2019 14:44 napisane przez Kegan

  Oponentów uważa się za oszołomów. Konkretne przykłady: skwer przed Teatrem betonowe...( wuchta siana wyrzucona w błoto ) wycinanie drzew bez składu i ładu pseudo segregacja śmieci (więcej pojemników poustawianych bezładnie ) i walających się wokół nich śmieci. Co do aborcji którą tu została wywołana ludzie martwią się o dziki i krowy a człowieka mają w poważaniu . Aborcja wybiła więcej ludzi niż wszystkie wojny razem wzięte ale przecież chodzi o Wolność. I tak się wykorzystuje młodzież ...

 • Link do komentarza Koryfeusz niedziela, 01 grudnia 2019 11:42 napisane przez Koryfeusz

  W tej całej propagandzie ekologicznej jest ukryta niebezpieczna opcja wege. Jeśli się tego nie powstrzyma to grozi nam nowy totalitaryzm narzucony przez wegan. Zakazane zostanie jedzenie i sprzedaż mięsa. Kto będzie jadł mięso trafi do więzienia, albo specjalnego obozu reedukacyjnego. Pod pozorem walki z globalnym ociepleniem próbuje się ludziom narzucić nową, totalitarną ideologię. Tym razem jakiś kult klimatyczny i przymusowy weganizm. Kto nie będzie chciał przyjąć tego i się podporządkować zostanie uznany za wroga. Ci młodzi powinni otworzyć oczy, czy chcą żyć w świecie, gdzie narzuci im się określony sposób myślenia, zakaże jedzenia mięsa i innych przyjemności? Czas zrozumieć jakie drugie dno kryje się w tych pseudoekologicznych akcjach.

 • Link do komentarza Senior niedziela, 01 grudnia 2019 06:44 napisane przez Senior

  Julian, tylko nie "staruchy"! My nie walczymy z jakąś tam aborcja. My walczymy z zabijanie bezbronnych istot! To jednak chyba jest różnica!

 • Link do komentarza Koryfeusz niedziela, 01 grudnia 2019 00:18 napisane przez Koryfeusz

  Julian, kiedyś była epoka lodowcowa. Przed nią było ciepło, ale klimat się zmienił i przyszło zlodowacenie na dość długi czas. Kilkadziesiąt tysięcy lat temu lodowiec zaczął się roztapiać, to też potem skończyła się epoka lodowcowa. Nie było wtedy ery przemysłowej, ludzie żyli w jaskiniach, a mimo tego klimat się zmieniał. Czy to nie dowód na zmiany klimatu bez wpływu człowieka? Poczytaj trochę zanim zaczniesz innych atakować, ale mądre rzeczy zamiast lewackich bzdur.

 • Link do komentarza Qwerty sobota, 30 listopada 2019 23:19 napisane przez Qwerty

  Pisiory wyją bo palą śmieciami.

 • Link do komentarza Kegan sobota, 30 listopada 2019 17:50 napisane przez Kegan

  A co robi tam posłanka zbiera swój elektorat. Powiem tak zamknijmy kopalnie i za dziesięć lat kupmy go z Niemiec. Jedni budują monopol na linii Berlin-Moskwa a innym się wmawia wstecznictwo i hamulec Europy. Manipuluje się młodzieżą ...ktoś tym steruje. Pseudo ekolodzy przykuwający się do drzew w Białowieży dostawali za to kasę a wyszło na to że Szyszko miał rację. Tego typu przykłady można mnożyć

 • Link do komentarza Julian sobota, 30 listopada 2019 01:06 napisane przez Julian

  Co za kretyni. Klimat się zmienia co kilkaset tysięcy lat???? A skąd to wiesz? Przecież ludzie tak długo nie żyli. Propaganda. No młodzi spieprzać z tego durnego kraju. Niech staruchy walczące z aborcją zostaną. A może zajmą się eutanazją, to chyba dla nich ważniejsze.

 • Link do komentarza wilk sobota, 30 listopada 2019 00:49 napisane przez wilk

  Ktoś robi młodzieży KISIEL z mózgu,my dorośli dobrze wiemy KTO !!! Oczywiście,młodzież od dziś przestanie używać już wszystkie smartfony,komputery displeye,tv i itp urządzenia i co za tym idzie fejsbuka,twittera i innych mediów,podobnie jak ten pseudo wykształcony nauczyciel co ich tutaj przyprowadził i pani posieł także,baaaa dodam nawet,że na strajk wszyscy powinni przyjść.......chyba w samych majtach,już nie powiem ,że na golasa,by nie być posądzony o jakiejś niecne rzeczy,ponieważ wszystkie te modne ciuchy co młodzież nosi na sobie też ociepla klimat !!!! Gdy w Gnieźnie na osiedlach i centrum były wycinane drzewa,to jakoś akcji w obronie środowiska,naszego lokalnego nikogo NIE BYŁO !!!! Jestem jeszcze ciekawy,KTO wpadł na to,aby wybrać miejsce przy teatrze,betonowy plac,tam powinien być piękny zielony skwer i bardzo duża tablica albo nawet głaz z informacją,że podczas bombardowania GNIEZNA przez NIEMCÓW bodajże 5 września 1939 roku zginęli tam ludzie w zawalonej kamienicy !!! Uważam ,iż upamiętnienie tego faktu w tym miejscu powinno być już dawno wykonane przez obojętnie jakie władze miasta !!

 • Link do komentarza obserwator piątek, 29 listopada 2019 22:03 napisane przez obserwator

  Kloska w kartonowej akcji. Wszystko w ramach zajęć lekcyjnych!

 • Link do komentarza xxx piątek, 29 listopada 2019 20:54 napisane przez xxx

  Aha, ok wszystko fajnie ale może zacząć od siebie? Jak ta młodzież dojeżdża do szkoły, galerii, kin itp.? samochodem czy rowerem? Czy nie ubierają się w modną odzież znanych marek, które to odpowiedzialne są za zanieczyszczenia i wyzysk m.in. młodocianych w krajach trzeciego swiata? Jakimi produktami kosmetycznymi malują się dziewczyny? neutralnymi dla środowiska? nie sądzę? Naprawdę najpierw pomyślcie jak Wy dbacie o środowisko a potem wymagajcie od innych.

 • Link do komentarza senior piątek, 29 listopada 2019 20:41 napisane przez senior

  Ciemnotę wciskacie tej dzieciarni na temat klimatu. Rozumiem sprawy ochrony środowiska i jestem przeciw wszelkiemu zaśmiecaniu naszego globu. Ale na klimat nie mamy żadnego wpływu, to jest kolejna i t w dodatku groźna ideologia. Za histerią klimatyczną stoi potężne lobby globalizacyjne. Wciąganie dzieci i młodzieży to kolejna niebezpieczna manipulacja miliardera Sorosa, który jest głównym finansjerę Klimatycznego Ruchu Młodzieży! Nie ma żadnych naukowych danych, z których wynikałoby, że to ludzie powodują ocieplanie klimatu, a zmienność jest podstawową cechą klimatu na Ziemi i w historii ludzkości występowały okresy upałów i zimna. Kult klimatu staje się wręcz religią i naprawdę ogarnia nas przerażenie, że wciąga się w to dzieci i to w miejscu, które jest zaprzeczeniem dbałości o klimat, bowiem zamiast zieleni i skweru, który cieszył oko, zabetonowano w sposób niezwykle szkaradny jeden z niewielu placyków w centrum Gniezna.

 • Link do komentarza Rita piątek, 29 listopada 2019 20:08 napisane przez Rita

  Klimat jest bardzo ważny,należy o niego dbać ale nie kosztem lekcji. Młodzi ludzie nie muszą być wyprowadzani z odgórnego nakazu. Później wracali z nauczycielem do ekonomika. Czasy przymusu komuny dawno się skończyły.

 • Link do komentarza eko OK piątek, 29 listopada 2019 18:32 napisane przez eko OK

  Codziennie z warszawskiej oczyszczalni ścieków wywozi się w Polskę tysiące ton niespalonego stołecznego g…
  Miejmy nadzieję, że i tam dotrą miłośnicy ekologii. Rozumiem, że kolejnym krokiem będą protesty u bram wytwórców napojów w plastikowych butelkach, bo oprócz bisfenolu, taka technologia jest bardzo śmieciogenna.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane