czwartek, 07 listopada 2019 19:56

Rozmawiali o problemie bezpłodności i in vitro

 
Rozmawiali o problemie bezpłodności i in vitro fot. Rafał Wichniewicz

Prawie sto osób wzięło udział w spotkaniu, które w swojej tematyce miało za zadanie przedstawić fakty i mity na temat technologii in vitro. 

Spotkanie, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury, zostało zorganizowane przez Forum Gniezno dla Życia i Rodziny. Jego przedstawiciele zdecydowali się mówić o różnych aspektach leczenia niepłodności. Adam Łechtański z Forum Gniezno dla Życia i Rodziny przyznał, że spotkanie jest okazją do poznania opinii osób, które mają swoje zdanie na temat in vitro: - Temat niepłodności jest nośny, aktualny, medialny i myślę, że wszyscy z nas, jeśli nie borykali się z tym problemem, to znają osoby w swoim otoczeniu, które czekają, usiłują mieć dziecko. Tu się otwiera całe spektrum możliwości leczenia tej przypadłości. My mówimy o tym, żeby zanim podejmiemy decyzję, trzeba mieć wiedzę o pozytywnych i negatywnych aspektach każdej metody.

- Ja jestem praktykiem, który zajmuje się niepłodnością od około 15 lat i mogę z dużą odpowiedzialnością powiedzieć, że wykonanie rzetelnej diagnostyki u ludzi, niezależnie czy mówimy tu naprotechnologii czy czymś innym, to nie jest coś, czego medycyna nie znałaby od setek lat i z tym się zgodzi każdy lekarz. Chcąc być rzetelnym i uczciwym wobec ludzi, którzy pokładają swoje zaufanie w mojej pracy, staram się dążyć do tego,by dojść do źródła problemu związanego z niepłodnością, bo wiem, że niekoniecznie metody, które oferuje współczesna medycyna tzw. medycyna XXI wieku, nie są do końca skuteczne - mówił dr Jacek Szulc, ginekolog. 

- In vitro dlatego nie, dlatego, że decydują tu względy bezpieczeństwa. To jest technologia, która jest zupełnie niedopracowana, jeśli chodzi o standardy, jakie są wymagane w medycynie. Jest to związane z szeregiem bardzo różnorodnych zaburzeń, które dotyczą zarówno matki, jak i dziecka o różnej naturze. Zajmuję się zaburzeniami genetycznymi i można powiedzieć, że tych zaburzeń jest w przypadku in vitro całkiem sporo. Jest to całe spektrum, bo chronologicznie biorąc, są to wrodzone wady rozwojowe, które zdarzają się znacznie częściej po in vitro. Wiemy, że od wczesnego dzieciństwa, a nawet okresu płodowego poprzez dzieciństwo do młodych osób, dochodzi do uszkodzeń układu krążenia. Jest też zwiększona liczba zaburzeń chromosomów czy modyfikacji DNA, nazywanych metylacją - twierdzi prof. Andrzej Kochański. Co jednak z faktem, że metoda in vitro już teraz jest szeroko stosowana? - Od lat stawiam sobie zadanie - analizowanie literatury z zakresu genetyki, dotyczące zaburzeń genetycznych wynikających z in vitro i również informowanie o tym opinii publicznej. Decyzja należy do ludzi i ich sumienia, ale rolą naukowca i lekarza jest przekazywanie prawdy na ten temat. Jaką decyzję podejmą, to nie leży w gestii lekarza. 

- Ja nie chcę agitować przeciwko in vitro tylko przekazać wiedzę, jaka jest na ten temat - stwierdził prof. Bogdan Chazan. Jak dalej dodał, jego zadaniem jest przedstawienie sytuacji sumienia lekarza i pacjentów: - Nikt nie zmusza siłą pacjentów do in vitro, ale z mojego doświadczenia wiem, że są często czynione naciski ze strony lekarzy, którzy uważają iż tylko in vitro może w danej sytuacji pomóc parze. Tymczasem nie każda procedura jest zgodna z systemem wartości dużej grupy osób i każda procedura medyczna posiada swoje alternatywy, które są do zaakceptowania - stwierdził, wskazując iż na lekarzy teraz spadły takie zadania, jak "tworzenie ludzi" poprzez selekcję zarodków: - Tworzenie ludzi jest poza kompetencją lekarzy - mam tu na myśli in vitro - stwierdził Bogdan Chazan, ale jak zaraz dodał: - Nie będę twierdził, że in vitro należy zakazać. Żyjemy w kraju, w którym panuje wolność i każdy może sobie ustawić życie, czy powiększanie rodziny w taki sposób, jaki uważa to za stosowne. 

O aspekcie prawnym metody in vitro i problemów, jakie z tej metody wynikają obecnie, mówił apl. adw. Nikodem Bernaciak: - Jest to chociażby kwestia anonimowego dawstwa, które jest w Polsce dozwolone, jak i pośmiertnego. Tu naruszone zostaje prawo dziecka do posiadania własnej tożsamości, poznania własnych rodziców, swojego drzewa genealogicznego. Największe moralne wątpliwości budzi fakt selekcji zarodków i przeznaczania do przetrwania tylko tych wybranych, podczas gdy pozostałe są mrożone a w dalszej perspektywie unicestwiane - mówił, wskazując iż ze statystyk rządowych wynika iż "w latach 2013 - 2016 tylko 5% zarodków zakończyło się ciążą i porodem".

Na spotkaniu pojawiło się też sporo osób, które miało sceptyczne zdanie lub też opowiadało się za metodą in vitro: - Lekarz nigdy nie jest twórcą człowieka, bo aby powstał człowiek, potrzebna jest komórka jajowa i plemnik. Lekarz nie jest dawcą ani dysponentem w takim dosłownym słowa znaczeniu. Patrząc na tę kwestię z takiej perspektywy, to brakuje w pytaniu o rolę lekarza także roli stwórcy. Jeśli tak popatrzymy na wszystkie zjawiska związane z medycyną, to właściwie medycyna powinna przestać działać. Jeśli powstanie życia, zapłodnienie, rozwój ciąży jest wyborem i dziełem stwórcy, a człowiek powinien to zaakceptować, to także wszystkie inne dolegliwości spotykające człowieka, jak choroby, kalectwo, śmierć, powinny pozostać bez żadnej reakcji, bo to jest wola stwórcy. Ja tak widzę tę analogię. Postawię pytanie - czy medycyna powinna pomagać w przypadkach, kiedy jest zagrożenie życia, zdrowia, jeśli popatrzymy na to światopoglądowo - stwierdził Wojciech Łącki, ginekolog i jak dodał, jest za metodą in vitro, gdy żadna inna metoda nie jest w stanie pomóc parze chcącej mieć dziecko: - Naprotechnologia, której medycyna nie neguje i ją wspiera, ale są sytuacje, gdzie naprotechnologia by pomogła. Na przykład kiedy kobieta traci z różnych przyczyn oba jajowody, bez których nie jest możliwe zapłodnienie normalną drogą i wtedy jedyną metodą jest in vitro - stwierdził, dodając iż przy zajściu w ciąży wszystko zależy także od trybu życia człowieka: - Jest to kwestia psychiki, nastawienia do życia, a nieraz wystarczy iż kobieta przestawi sobie sposób myślenia i bardziej zaakceptuje fakt, że chce zajść w ciążę, bo czasami gdzieś w podświadomości go ukrywa.

Dzień wcześniej pojawiły się informacje, że przed MOK-iem ma się odbyć manifestacja osób sprzeciwiających się poglądom głoszonym podczas ww. spotkania (głównie przeciwko Bogdanowi Chazanowi) oraz organizacji tego typu wykładów w miejscu związanym z kulturą. Organizatorzy zapewnili jednak, że na potrzeby spotkania sala została wynajęta od ośrodka za stosowną opłatą. Dopiero po rozpoczęciu wydarzenia przed MOK-iem pojawiły się trzy osoby z transparentem, które na głos czytały publikację dotyczącą in vitro. Na miejscu była obecna policja oraz ochrona.

9 komentarzy

 • Link do komentarza mjj sobota, 09 listopada 2019 23:18 napisane przez mjj

  Panie koryfeusz, IN Vitro to nie jest wywołanie ciąży u bezpłodnej kobiety! To najnormalniejszy zabieg techniczny wykonany w laboratorium poza organizmem matki i dopiero, jak jest gotowy ( czyli ciąża) to się wszczepia to tej matce do macicy, jak do inkubatora. I proszę sobie wyobrazić, ze nad tym procesem laboratoryjnym nie ma nikt żadnej kontroli z czego wynika fakt tak wielu pomyłek, a ostatnio niezwykle poruszającego przypadku Hanki Firanki. Proszę sobie wyklikać, to się Pan wszystkiego dowie. Dramat, tragedia. klęska kliniki i lekarzy to za mało, żeby określić to, do czego doszło i jak to dziecko cierpiało. Prawdopodobnie ci państwo ( bo nie rodzice oboje) też.

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 09 listopada 2019 11:21 napisane przez Koryfeusz

  In vitro to nie jest leczenie niepłodności. To zabieg medyczny, który ma na celu wywołanie ciąży u bezpłodnej kobiety. Wyleczenie niepłodności zaś polega na tym, że bezpłodna kobieta może zajść w ciążę w sposób naturalny, bez żadnych specjalnych metod. Czasami jednak przyczyny niepłodności są tak poważne, że nie pomoże leczenie metodami chirurgicznymi, ani też nie ma szans na in-vitro. Medycyna nie jest tak rozwinięta, żeby trwale wyleczyć ludzi z niepłodności. Gdy u kobiety te przyczyny są jeszcze wyleczalne chirurgicznie i można tym samym umożliwić jej zajście w ciąże to gorzej jest z bezpłodnymi mężczyznami. Jeśli produkują martwe plemniki to wyleczenie ich jest naprawdę trudne, czasem już niewykonalne przy dzisiejszym poziomie medycyny. Problemy te są niestety coraz częstsze.

 • Link do komentarza Życzliwy sobota, 09 listopada 2019 10:01 napisane przez Życzliwy

  Do radkosky: Zapewniam Pana (?), że na sali było kilkanaście małżeństw w wieku, w którym zapewne mogłoby się im urodzić dziecko. Ponadto ważne jest, by w naszym mieście jak najwięcej osób miało rzetelne informacje o tym problemie. Co w tym złego, jeśli pierwszą poinformowaną osobą w rodzinie będzie ojciec syna lub córki, zmagających się z niepłodnością?

 • Link do komentarza Julian sobota, 09 listopada 2019 03:36 napisane przez Julian

  A była to konferencja naukowa czy światopoglądowa? Bo za pierwszą należy się opłata a druga w budynku publicznym jest niewłaściwa

 • Link do komentarza senior sobota, 09 listopada 2019 00:04 napisane przez senior

  Tacy dwaj dżentelmeni o nickach "radkosky" i "Biegik" - Panowie, z jakiej racji odmawiacie nam możliwości udziału w jakichkolwiek naradach, konferencjach i spotkaniach? Waszym zdaniem, jak będzie konferencja onkologiczna, to mogą w niej uczestniczyć tylko chorzy na raka, a jak psychiatryczna, no to kupa wariatów? Ciekawa filozofia, ale jak widać taki przejaw dyskryminacji u was to norma!

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 08 listopada 2019 20:02 napisane przez mieszkaniec

  Czy to prawda, że Miasto za umożliwienie odbycia ważnej konferencji na tej obskurnej salce zażądało wysokiej opłaty? Salka, która jest podzielona na dwie części, w tej drugiej to nawet nie było słychać prelegentów. Brak wieszaków, niemożność odizolowania sali od hałasu z parteru, bo nie ma tam drzwi. To nie tylko lekceważenie mieszkańców, dzięki którym ten budynek, ta kadra, ten dyrektor jest utrzymywany z naszych podatków! To nieuszanowanie gości, a przede wszystkim mieszkańców, to nonszalancja i wzgarda. Jednak bardzo zależy nam na odpowiedzi, na jakiej podstawie MOK zażądał opłaty za salę na tę konferencję?

 • Link do komentarza Słuchacz piątek, 08 listopada 2019 10:03 napisane przez Słuchacz

  Wysoki poziom merytoryczny! Prelegenci z najwyższej półki! Szkoda tylko, że organizatorom nie pozwolono włączyć mikrofonu....

 • Link do komentarza Biegik czwartek, 07 listopada 2019 23:35 napisane przez Biegik

  Widzę że 90% publiczności tego pseudonaukowego wydarzenia wiek prokreacyjny ma dawno za sobą

 • Link do komentarza radkosky czwartek, 07 listopada 2019 21:58 napisane przez radkosky

  Te babcie i dziadki są przeciwko in vitro?
  Chcą normalnie zajść w ciążę?
  Szacun

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane