poniedziałek, 28 października 2019 16:54

PKW negatywnie o proteście ws. wyborów do Senatu

 
PKW negatywnie o proteście ws. wyborów do Senatu archiwum redakcji

Państwowa Komisja Wyborcza wydała negatywną opinię ws. protestu wyborczego, dotyczącego ponownego przeliczenia głosów w okręgu nr 92 do Senatu.

Tydzień temu informowaliśmy, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy do Sądu Najwyższego ws. wyników wyborów do Senatu w okręgu nr 92 (obejmującego powiat gnieźnieński, wrzesiński, słupecki, śremski i średzki). We wniosku zawarto konieczność ponownej oględzin kart wyborczych, porównanie ich z protokołami z poszczególnych komisji oraz ponowne przeliczenie głosów. Protest poparty był faktem, że w całym okręgu oddano ponad 3 tysiące głosów nieważnych. W tle pojawiała się jednak różnica między najważniejszymi kandydatami - wygranym senatorem-elektem Pawłem Arndtem (KO) i byłym senatorem Robertem Gawłem (PiS), wynosząca 1484 głosy.

Jak poinformowała w poniedziałek PKW, na ten dzień rozpatrywanych było 36 protestów wyborczych, złożonych przez PiS, KO i PSL. Zostały one skierowane do tej instytucji przez Sąd Najwyższy, który nakazał wydać opinię, na podstawie której będzie podejmował dalsze decyzje. Wśród wniosków był także ten, dotyczący wyborów do Senatu w okręgu nr 92. Został on negatywnie zaopiniowany przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Oznacza to niemal jednoznacznie, że weryfikacji kart i ponownego przeliczania głosów nie będzie.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Sprawiedliwa. piątek, 01 listopada 2019 11:57 napisane przez Sprawiedliwa.

  PiS niech przeliczy głosy tam gdzie wygrał bo tam mogą być błędy.Co wtedy?

 • Link do komentarza kibolo środa, 30 października 2019 16:50 napisane przez kibolo

  Paweł czy Gaweł,nie ma co tych ludzi mieszać do chamstwa jakie zafundował ten z kotem oddelegowanym z PiS do liczenia głosów.Niech sam sobie liczy w następnych.Uznał Was za niewiarygodnych matołów nie umiejących dodawać.Tak zostaliście przez tych przy korycie potraktowani.On nikomu nie wierzy,Nawet sobie.Poczekamy,zobaczymy.

 • Link do komentarza Kamil wtorek, 29 października 2019 09:49 napisane przez Kamil

  Panie Gaweł - sprawiedliwość po stronie wyborców!!!A nie wchodzić do michy tylnymi drzwiami.

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 28 października 2019 18:32 napisane przez wyborca

  No i dobrze, ale proszę zaraz nie manipulować, ze coś tam się komuś wydawało itd. Prawo dopuszcza do takiej interwencji, a PKW zachowała się tak, jak także prawo dopuszcza takie wyjaśnienie. I koniec, kropka.

 • Link do komentarza kibolo poniedziałek, 28 października 2019 17:43 napisane przez kibolo

  Nie ma głosów nieważnych.Są takie które nie można przypisać żadnemu kandydatowi z listy.Ktoś kto wrzuca do urny niezakreśloną kart.ę lub zakreśloną więcej niż jednym krzyżykiem nie wie co robi?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane