piątek, 13 września 2019 12:24

Parafia ewangelicka otrzyma „odszkodowanie” za grunt pod przedszkolem

 
Przedszkole nr 10 Przedszkole nr 10 źródło: Google Street View

Przez lata cmentarz ewangelicki, od połowy lat 50. przedszkole. O prawo własności tego terenu już wiele lat temu zwróciła się Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu. Teraz w zamian Miasto chce przekazać jej dwie działki położone na Kawiarach.

Mowa o nieruchomości położonej przy ul. Sobieskiego, gdzie od lat funkcjonuje Przedszkole nr 10. Dziś większość mieszkańców Gniezna nie wie, że charakterystyczny gmach został pobudowany na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego, który funkcjonował tu przez niemal cały XIX wiek. Po jego zapełnieniu (jeszcze pod koniec XIX wieku) tutejsza parafia ewangelicka zakupiła grunt przy ul. Trzemeszeńskiej, gdzie powstał nowy cmentarz dla wyznawców tej wiary. Niemniej nekropolia przy ul. Sobieskiego wciąż funkcjonowała i przetrwała do II wojny światowej. Po opuszczeniu miasta przez ostatnich Niemców, cmentarz popadł w niełaskę i w kolejnych latach był dewastowany, a ostatecznie go zniwelowano, by w połowie lat 50. XX wieku pobudować przedszkole dla dzieci pracowników pobliskiej rzeźni. 

Postępowanie w sprawie odzyskania gruntu lub zwrotu jego wartości toczy się właściwie od 1996 roku, kiedy to Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu złożyła wniosek o przywrócenie własności nieruchomości przy ul. Sobieskiego, a Komisja Regulacyjna w Warszawie wszczęła postępowanie. - Mając jednak na względzie, że ww. nieruchomość zabudowana jest budynkiem oświatowym Przedszkola Nr 10 im. Janka Wędrowniczka, oddanej decyzją Prezydenta Miasta Gniezna z dnia 12 stycznia 2009 r. w trwały zarząd przedszkolu, w toku prowadzonego postępowania, w celu zaspokojenia zgłoszonego roszczenia, Miasto Gniezno zaproponowało, że nieodpłatnie przeniesie na rzecz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu prawo własności niezabudowanej nieruchomości położonej w Gnieźnie przy ul. Kawiary i ul. Szewskiej - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

W uchwale mowa jest o działkach nr 1/38 oraz 1/41 o powierzchni łącznej 0.27 hektara, obecnie niezagospodarowanych, przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne i usługowe: - Propozycja Miasta Gniezna została zaakceptowana przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Poznaniu, a co za tym idzie możliwe jest zawarcie ugody, co ma umożliwić stronom polubowne zakończenie sporu - zawarto we wspomnianym dokumencie, nad którym już wkrótce pochylą się radni.

Wola nieodpłatnego przekazania ww. nieruchomości na rzecz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu w formie "odszkodowania" za utracony teren w centrum miasta, stanie się przedmiotem obrad Rady Miasta w najbliższym czasie. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza wilk niedziela, 15 września 2019 01:32 napisane przez wilk

  Dlaczego my POLACY mamy oddawać jakieś odszkodowanie ZABORCOM i okupantom,nawet gdyby to byli ewangelicy ?????? Jakim prawem,pytam się ??? Okupowali nasze miasto przez 123 lata,dostawali grunty i budynki na własność od władz PRUSKICH,osiedlali się tutaj,aby wykorzenić polski katolicyzm,polski język i polskich,mieszkańców !!!!! Czy mam tutaj wspomnieć o słynnej HAKACIE,działającej pod koniec XIX wieku i początkach XX,niszczącej i rugującej POLSKOŚĆ,a wspomaganej przez ewangelików Prusaków,a później Niemców ????? VETO !!!!!!!!!!!!!!!Jeśli nasze władze GNIEZNA oddadzą choćby skrawek ziemi byłym zaborcom,to znaczy,że cała ta koalicja PO czy KO czy jak zwał jest opcją niemiecką w III RP,działającą na zlecenie swych mocodawców w Berlinie ,za ich pieniądze !!!!! I takich ludzi wybierają mieszkańcy miast,w tym i Pierwszej Stolicy ???????????WSTYD i HAŃBA !!!!!

 • Link do komentarza jojo niedziela, 15 września 2019 00:13 napisane przez jojo

  @realista
  Artykuł dotyczy przedszkola przy ulicy SOBIESKIEGO.

 • Link do komentarza Ry23 sobota, 14 września 2019 20:52 napisane przez Ry23

  Realista... na Lecha jest żłobek a tu chodzi o przedszkole na Sobieskiego...

 • Link do komentarza Marcinos sobota, 14 września 2019 16:34 napisane przez Marcinos

  @realista. Przecież za tym przedszkolem jest park! No i jest kawałek drogi od ul. Warszawskiej. Pan pomylił budynki, bo są identyczne. :)

  @mieszkaniec. Za mało jest luteran - tylko kilka osób. A warto wiedzieć, że nabożeństwa luterańskie w Gnieźnie się odbywają - bodaj raz w miesiącu. Jeszcze kilka lat temu były one w kaplicy przy "Dziekance". Obecnie o ile wiem gościnnie w parafii Kozala (ale pewny 100% nie jestem). Przy okazji - kościołem luterańskim był pierwotnie obecny kościół garnizonowy.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 13 września 2019 22:15 napisane przez mieszkaniec

  A co z gruntem cmentarza żydowskiego na Roosevelta? To wstyd, że na grobach znajdują się szopy, garaże i wiszą sznurki z gaciami do suszenia!

 • Link do komentarza realista piątek, 13 września 2019 21:45 napisane przez realista

  A co z gruntem za przedszkolem.? Do kogo on należy? Przecież tam można by pobudować piękny, dwupoziomowy parking dla samochodów nie mogących wjechać do miasta od tej strony ! Bo jak wiemy ulica Warszawska od tej strony jest zamknięta. Parking za przedszkolem przydałby się tez ludziom coraz liczniej dojeżdżającym pociągami do Poznania. Bo ci biedacy tez nie mają już gdzie zostawić swoich samochodów !!

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 13 września 2019 19:20 napisane przez mieszkaniec

  No to powstanie w Gnieźnie kaplica wyznania ewangelicko-augsburskiego!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny