wtorek, 03 września 2019 11:59

Kolejka rusza w trasę

 
Kolejka rusza w trasę archiwum redakcji

W najbliższą niedzielę po ponad 4 latach przerwy na wąski tor ponownie wyjedzie pociąg pasażerski. Póki co do pokonania będzie krótki dystans, ale nie zabraknie także innych atrakcji.

W ostatnich miesiącach trwały działania mające na celu ukończenie rozpoczętej jakiś czas temu naprawy torowiska na odcinku od stacji Gniezno Wąskotorowa do Lasu Jelonek. W efekcie już w najbliższą niedzielę 8 września nastąpi oficjalne uruchomienie szlaku, na którym zaplanowano kilka przejazdów pasażerskich. Całe przedsięwzięcie będzie przebiegać pod nazwą "Stacja Kultura".

- Od paru miesięcy zastanawialiśmy się, w jakim kierunku iść z kolejką wąskotorową. Po części zaczęło się to stawać takim "niechcianym dzieckiem". Aby udrożnić tory aż do Powidza potrzebne są bardzo duże pieniądze i mówimy tu o milionach złotych, a tych środków nie ma i moim zdaniem w Starostwie bardzo długo nie będzie. Bardzo nam zależało jednak, aby kolejkę uatrakcyjnić w formie oferty dla mieszkańców nie tylko Gniezna i powiatu, ale by wyszła ona poza ten obszar - mówił starosta Piotr Gruszczyński. Jak dalej dodał, w sprawie kolejki odbywały się m.in. rozmowy z wójtami gmin, przez które przebiega kolejka, by mogła ona łączyć miejsca najbardziej atrakcyjne ja jej trasie: - Potencjał finansowy moich partnerów samorządowych jest też taki, a nie inny i uświadomiłem sobie, że jest to cel, którego nie jesteśmy w stanie zrealizować. Kolejka jednak powinna wrócić do mieszkańców naszego miasta i powiatu. Dlatego obraliśmy kierunek, aby stworzyć ofertę na tyle atrakcyjną, aby pozwolić zagospodarować pierwszą stację w Lesie Jelonek. 

Dlatego od września na stację Gniezno Wąskotorowe przeniesiona zostanie tymczasowa siedziba Centrum Kultury "Scena To Dziwna". Przeprowadzka zajmie jeszcze kilka dni, jednak już od niedzieli wystartuje nowa inicjatywa kulturalna "Stacja Kultura". 

8 września o godzinie 12:00 w pierwszą po latach przerwy podróż pasażerską do Lasu Jelonek wyruszy pociąg z lokomotywą spalinową. Podróż w jedną stronę zajmie około 20 minut, a kolejne odjazdy ze stacji będą się odbywać jeszcze o 13:30 i 15:00. Tego dnia podróże pociągiem są bezpłatne. Tej niedzieli nie zabraknie także innych atrakcji - warsztatów tworzenia mydła, eko-torb, malowania piaskiem, a także będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie w tematyce kolejowej. O oprawę muzyczną zadba zespół Dixie Team z Mogilna. Nie zabraknie też słodkiego poczęstunku. 

- Pociąg wyjedzie na trasę na miarę naszych możliwości. Będzie to lokomotywa, która przez 10 lat stała w garażu, była rozłożona na części, a obecnie została skompletowana i posiada badania techniczne. Wyruszy ona na trasę ciągnąc dwa wagony tzw. letniaki odkryte, którymi mieszkańcy będą mogli dojechać do stacji Gniezno Jelonek. Stację wykonano za naszych poprzedników, a chcieliśmy docenić to, co zrobili nasi poprzednicy do tej pory, choć sami przeznaczylibyśmy te pieniądze na wydłużenie remontu toru jazdy - mówił Mariusz Mądrowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego i dalej dodał: - Poza tym, że wybudowano stację w Jelonku, to jednak mało się działo z taborem. Był on odstawiony i w dość dużym stopniu zaniedbany. Mimo iż w poprzedniej kadencji był stworzony specjalny etat dla kogoś, kto zajmował się kolejką wąskotorową, to te działania nie były współmierne do kosztów, jakie były poniesione - stwierdził. W międzyczasie jeszcze obecny Zarząd doprowadził do zmiany operatora, którym przez rok była Średzka Kolej Powiatowa, a w jej miejsce - po konkursie ofert - wybrano Towarzystwo Miłośników Miasta Gniezna, któremu odebrano kolejkę kilka lat temu.

Jak przekazał starosta Piotr Gruszczyński, w jego opinii w tej kadencji nie widzi on szans, by udało się przedłużyć trasę kolejki chociażby do Niechanowa, chyba że uda się uzyskać jakieś dofinansowanie zewnętrzne: - Nie chcę niczego obiecywać, bo naszym celem było by w tej kadencji kolejka funkcjonowała w miarę sprawnie na tym odcinku. 

Gnieźnieńska Kolejka Wąskotorowa rusza też w regularne przejazdy do Lasu Jelonek. W kolejne wrześniowe weekendy po uruchomieniu, w soboty i niedziele odbywać się mają po dwa przejazdy (12:00 i 13:30) - odpłatność wynosić będzie 5 zł od osoby dorosłej, a 3 zł kosztować będzie bilet ulgowy (za okazaniem legitymacji). Dzieci poniżej wieku szkolnego, przebywające pod opieką osoby dorosłej, będą mogły jechać bezpłatnie.

45 komentarzy

 • Link do komentarza olaf wtorek, 21 lipca 2020 18:37 napisane przez olaf

  W tym roku jest możliwość skorzystania?
  A może już była? Będzie?

 • Link do komentarza mario niedziela, 29 września 2019 09:59 napisane przez mario

  Faktycznie, wielka tragedia bo postawili znak stop i to w dodatku przy szkole. Dlaczego nasze społeczeństwo w większości jest tak beznadziejne? Serio taki to jest problem żeby zatrzymać się na chwilę i to w dodatku przy szkole, przed zakrętem?

 • Link do komentarza Kierowca środa, 18 września 2019 20:14 napisane przez Kierowca

  Ruszyla jeden raz, a kolo szkoly 8 postawili juz znak STOP bo tak czesto bedzie kursowac nasza kolejka. zeby kazdy sie zatrzymal i ja podziwial. Co za bzdura szok.

 • Link do komentarza lech kolejorz środa, 18 września 2019 11:39 napisane przez lech kolejorz

  PO (SLD) prostu chodziło o jednorazową akcję przed wyborami i dalej kolejka z dworcem będzie stała pusta i nic tam nie będzie działać. A poprzednia ekipa (PIS) to wyremontowała!

 • Link do komentarza Zgrzyt środa, 18 września 2019 09:22 napisane przez Zgrzyt

  Ruszyła jeden raz . A teraz już znowu będzie stała aż do wiosny. Wiosną znowu przejedzie raz do Jelonka i tak co pół roku będzie robiła jeden kurs .

 • Link do komentarza kibolka wtorek, 17 września 2019 19:49 napisane przez kibolka

  NO PO dobrze, kolejka ruszyła i co dalej? Czy cos tam sie dzieje oprócz tego że ruszyła?

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 09 września 2019 18:21 napisane przez Gnieźnianin

  Z kolejką wąskotorową pod nazwą stacja kultura oraz estede to bardzo dobry pomysł, tylko gdzie przyjeżdźający tam ludzie mają zaparkować, przy rondzie jest plac ale tam nie można bo odbywają się na ulicy załadunki tirów przez pobliski skup makulatury, tą sprawą powinien się zająć Pan Krawczyk. Kultury to powinni się nauczyć właściciele skupu makulatury

 • Link do komentarza Marco poniedziałek, 09 września 2019 07:50 napisane przez Marco

  Proponuje w ramach atrakcji na trasie kolejki wąsko torowej przygotować zwiedzanie fabryki bombek bożonarodzeniowych przy ulicy Witkowskiej. Dzieci na pewno to zaciekawi. W tym celu wycieczki jadące przed świętami do Gniezna od strony Witkowa należny zatrzymać na skraju lasu przy stacji kolejki JELONEK. Tam dzieci powinny się przesiąść do kolejki i pojechać kawałeczek kolejką do fabryki bombek . Kolejną stacją powinno być odwiedzenie grobów żołnierzy na cmentarzu przy Witkowskiej. A le by ten cmentarz dla dzieci uatrakcyjnić, powinny przy tych grobach stanąć np dwie armaty. następny przystanek kolejki powinien być na terenie dawnej cukrowni przy pałacyku "BALCEROWO". Tam na dzieci powinien czekać dmuchany zamek i smakołyki przygotowane przez wspaniałą firmę PIERTRAK. A jak znam życie menedżer firmy PIETRAK wy6mysli dla dzieci jeszcze szereg innych wspaniałych atrakcji !

 • Link do komentarza Władysław niedziela, 08 września 2019 11:41 napisane przez Władysław

  Jestem ciekaw, kiedy w Polsce zacznie się postrzegać kolej wąskotorową jako regularny i normalny środek transportu? Określanie tego pojazdu terminem "kolejka" bardzo spłyca jej rangę.
  To nie jest tylko atrakcja turystyczna, ale zwykły pociąg wąskotorowy. Pociąg służący do przewozu towarów, jak i transportu pasażerów. Jeżeli zmieni się myślenie i podejście do tego rodzaju pojazdów w Polsce, to i pieniądze się znajdą na ich modernizację i odbudowę. Trzeba tylko chcieć.

 • Link do komentarza kolejarz niedziela, 08 września 2019 10:36 napisane przez kolejarz

  Mam nadzieję, że właściciele MOTO BARU wyjdą z inicjatywą i przygotują dla pasażerów kolejki na czas ich krótkiego postoju na stacji JELONEK, jakąś grochówkę albo szaszłyk !!! No i oczywiście dla panów PIWECZKO by ładniej śpiewali !!

 • Link do komentarza sygnalista niedziela, 08 września 2019 07:36 napisane przez sygnalista

  Jak się pchaliście do tej "władzy" to się ruszcie i pokażcie co potraficie. Wybudujcie szpital, stwórzcie atrakcję turystyczną w postaci tej kolejki z trasą która nie kończy się gdzieś w opłotkach i na oglądaniu cmentarza oraz krzaków. Inne miasta w Polsce i na świecie potrafią i nie mają problemów z czymś podobnym. Co do obrania kierunku , byle byście nie obrali kierunku już raz kiedyś obranego kiedy część taboru sprzedaliście do Wrześni która jednak nie miała problemu z jego zagospodarowaniem. Panie Gruszczyński , wszak jakiś tam boom gospodarczy miał zawitać do Gniezna czyli miasto i powiat powinny się bogacić a tym samym mieć kasę ! A może problem jest inny, za dawnych czasów kolejka jeździła daleko i po rozbudowanej sieci ale wówczas nie było tak rozbuchanej i zmienianej urzędniczej administracji oraz kosztów z tym związanych ?

 • Link do komentarza WinD sobota, 07 września 2019 16:35 napisane przez WinD

  A tak było 15 lat temu:

  https://goo.gl/photos/YKZq99w8e7bq6bGSA

  https://youtu.be/6C_3KTUnb4M

 • Link do komentarza humanista sobota, 07 września 2019 10:22 napisane przez humanista

  dawid99 i inni/ proszę podać jakie atrakcje mamy po drodze kolejki wąskotorowej ?

  Jeśli stać nas na kolejkę i drogę rowerową obok, to jestem za, nawet bez atrakcji.

 • Link do komentarza seniorka sobota, 07 września 2019 07:26 napisane przez seniorka

  powiatowy. Przecież Starosta Gruszczyński wziął kredyt 50 milionów, niby na szpital. A wydaje już na coś innego. A na szpital znowu zabraknie. Ale co tam. Kogo to obchodzi !

 • Link do komentarza Vegatermik piątek, 06 września 2019 16:48 napisane przez Vegatermik

  W armii pruskiej istniały oddziały kolejowe nazywane Eisenbahn-pioniere, których zadaniem była szybka budowa kolei o rozstawie 600 mm. W ciągu doby mogły stworzyć linię o długości nawet 15km. (za „Tu Powstała Polska.pl”). Obecnie, budowa odejścia torów kolejowych w okolicach Małachowa na kierunek Skorzęcina nie powinna stanowić najmniejszego problemu. Szlak podciągnięty do Skoja pozwoli toczyć także wagony „roweraki” podobnie jak w Alpach te z nartami.

 • Link do komentarza powiatowy piątek, 06 września 2019 12:22 napisane przez powiatowy

  Przecież Krawczyk był już kiedyś w zarządzie powiatu i wtedy jakoś "nie znalazł" pieniędzy na kolejkę? To gdzie one byly schowane?

 • Link do komentarza zorientowany piątek, 06 września 2019 11:10 napisane przez zorientowany

  Z tą likwidacją kolejki i zbudowaniem na jej miejscu ścieżki rowerowej to nie jest taka prosta sprawa jak wam się wydaje. Obecne władze chciały kolejkę rozsprzedać i "zaorać", ale dopiero jak się przekonali, że nie mogą ze względów formalnych to im się oczy otworzyły, dopiero wtedy postanowili, że kolejka jednak będzie jeździć.

 • Link do komentarza Jacek_w1 czwartek, 05 września 2019 20:21 napisane przez Jacek_w1

  Zaktualizowane:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gnie%C5%BAnie%C5%84ska_Kolej_W%C4%85skotorowa

 • Link do komentarza kibolo czwartek, 05 września 2019 16:51 napisane przez kibolo

  Polska zabytkami,muzeami i innymi tworami na utrzymaniu suwerena,żyje. To całe badziewie służące tylko awanturom i wydawaniu pieniędzy na tego typu dziedzictwo narodowe czy naszą historię.Więcej muzeów na łebka mają tylko jankesi,którzy mają pieniędzy bez liku zarabiając na wojnach,zbrojeniu wszelkiego rodzaju "przyjaźniach". Jedyne dochodowe muzea to Luwr,Prado i takim podobne,gdzie całe dziedzictwo narodowe zebrano w jednym miejscu. A w Polsce już 2000 muzeów do których trzeba dokładać.Komu to jest potrzebne.A z której strony torów pociągnąć ścieżkę rowerową?Ścieżki rowerowe budują rowerzystom tacy jak @radek który po pierwszym przejeździe ścieżką na Witkowskiej stwierdziłby że to jazda terenowa po tym tworze.Sam wozi d... samochodem a wypowiada się na temat ścieżek,torów przeszkód znaczy.A kolejka nikomu nie jest potrzebna.Była przydatna,kiedy jeździło się na majlufty o 5 rano na Jelonek czy przewoziło się rożne towary do miejscowości przez które szły tory.Amen.

 • Link do komentarza micio czwartek, 05 września 2019 13:32 napisane przez micio

  Ścieżkę rowerową pociągnąć obok torów do Witkowa, a z tamtąd już jest gotowa do Skorzecina

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane