czwartek, 15 sierpnia 2019 10:28

Prokuratura umorzyła sprawę konkursu w szpitalu

 
Prokuratura umorzyła sprawę konkursu w szpitalu archiwum redakcji

Po ponad dwóch latach prowadzonego postępowania ws. nieprawidłowości przy organizacji konkursu na świadczenie usług na oddziale chirurgicznym gnieźnieńskiego szpitala, śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.

Temat dotyczy konkursu, zorganizowanego w połowie 2016 roku w Zespole Opieki Zdrowotnej, a ogłoszonego przez poprzednią dyrekcję. Już później (podczas eskalacji konfliktu, jaki pojawił się w tym temacie), ówczesny dyrektor Krzysztof Bestwina tłumaczył tę decyzję rosnącymi potrzebami finansowymi dotychczasowego zespołu miejscowych chirurgów. Ogłoszenie konkursu miało na celu - jak wówczas wyjaśniano - zweryfikować koszty utrzymania tego typu świadczeń. Ostatecznie jednak stało się inaczej - do konkursu stanął tylko jeden podmiot - firma Sowmed z Poznania. Wyłonienie tego wykonawcy oznaczało, że gnieźnieńscy chirurdzy musieli odejść. W konsekwencji spowodowało lawinę, która toczyła się przez szpital przez prawie dwa lata. W jej trakcie pomiędzy obiema stronami padały różne słowa. 

Sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. W kwietniu 2017 roku NIK poinformował, że nie dostrzeżono żadnych nieprawidłowości w konkursie na udzielanie świadczeń zdrowotnych i ustalono, że przeprowadzono je zgodnie z przepisami. Ocena postępowania była pozytywna. W grudniu 2018 roku, wnioskująca o wspomnianą kontrolę NIK posłanka Paulina Hennig-Kloska stwierdziła, że kontrolerzy źle przeprowadzili swoje działania (w oparciu o nieprawdziwe dane i przesłanki) i skierowała sprawę do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie.

Jednocześnie w styczniu 2017 roku w Prokuraturze Rejonowej w Śremie wszczęto śledztwo w efekcie zawiadomienia, złożonego przez pełnomocnika pokrzywdzonych lekarzy. Jak ustalił portal Gniezno-Fakty-Interwencje.pl, przedmiotem postępowania miało być: przeprowadzenie konkursu wbrew obowiązującym przepisom, wyrządzenie tą drogą szkód w finansach lecznicy, przekroczenie uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez zastępcę dyrektora szpitala oraz wejście w porozumienie z oferentem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Po 2,5 roku prowadzonego postępowania, 24 czerwca 2019 roku śledztwo zostało umorzone wobec stwierdzenia, że "czyny nie zawierają znamion czynów zabronionych". Oznacza to iż nie dopatrzono się nieprawidłowości w prowadzonym postępowaniu konkursowym. Na tę decyzję prokuratury złożono zażalenie.

Umowa z firmą Sowmed, która obowiązywała do tegorocznego okresu wakacyjnego, została skrócona przez obecną dyrekcję szpitala (nową, powołaną po wyborach samorządowych). Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że została ona rozwiązana za porozumieniem stron z końcem lutego br., a do szpitala powrócili gnieźnieńscy chirurdzy.

5 komentarzy

 • Link do komentarza noszowy piątek, 16 sierpnia 2019 09:15 napisane przez noszowy

  do Zosi i do Salowej ,
  czyli i w NIKu i w prokuraturze też przestępcy ???
  - trzeba szybciutko "gdzieś" złożyć uprzejmy donos.....

 • Link do komentarza inspektoria czwartek, 15 sierpnia 2019 23:00 napisane przez inspektoria

  Salowa, ty się bierz za podsuwacze, a nie komentowanie spraw, o których nie masz bladego pojęcia!

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 15 sierpnia 2019 17:25 napisane przez wyborca

  No to ta Henig Kloska niech już nie marzy o reelekcję.

 • Link do komentarza Salowa czwartek, 15 sierpnia 2019 11:57 napisane przez Salowa

  I czy wy myślicie że prokuratura w naszym kraju pod rządami Ziobry jest niezależna. I widzi Pan panie pośle Ostrowski Pan głosujac za takimi rozwiązaniami też przyłożył do tego ręce. O ile pamiętam był Pan jednym z pierwszych co zgłaszał nieprawidłowości w przeprowadzeniu konkursu. Widać ktoś ma w prokuraturze większe wpływy od Pana.

 • Link do komentarza Gosia czwartek, 15 sierpnia 2019 11:51 napisane przez Gosia

  Jeśli to robiła miejscowa czyli okręgowa prokuratura = którakolwiek z rejonowej - to nie ma się co dziwić, że umorzono....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane