czwartek, 25 lipca 2019 11:06

Od września więcej połączeń autobusowych do Zdziechowy

  mnopr
Od września więcej połączeń autobusowych do Zdziechowy archiwum redakcji

Zdziechowa to jedna z największych wsi znajdujących się w Gminie Gniezno, której mieszkańcy od lat postulowali o wznowienie miejskiej komunikacji autobusowej.

Czasowo uruchamiane połączenia, nie zawsze spełniały ich oczekiwania. Sprawa stała się szczególnie odczuwalna w ostatnim czasie, kiedy z rynku przewoźników zniknęła spółka PKS, która zawiesiła na stałe wszystkie połączenia.

Wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka, w ramach zawartego w 2009 roku porozumienia międzygminnego, wystąpiła do prezydenta Gniezna o określenie kosztów wydłużenia linii MPK nr 10 do Zdziechowy. Przedstawiona kalkulacja została zaakceptowana. Wcześniej odbyły się także konsultacje z sołtysem Zdziechowy Agatą Rezgui, na podstawie których wypracowano siatkę połączeń autobusowych.

Zgodnie z konsultacjami dodatkowe autobusy będą odjeżdżać ze Zdziechowy o godzinach 5:13, 7:24 i 11:16. Pozwoli to sprawnie dotrzeć młodzieży do szkół, a dorosłym do pracy. Uzupełniając ofertę dla połączeń z Gnieznem wprowadzone zostaną także kursy linii nr 10 kończące swój bieg w Zdziechowie o godzinach 17:48 i 18:48.

Uruchomienie dodatkowych kursów autobusowych możliwe będzie dzięki zmianom, jakie nastąpiły w budżecie gminy. Na sesji Rady Gminy w dniu 19 czerwca wójt wnioskowała o wyasygnowanie dodatkowej kwoty, co pozwoliło aby od 2 września nowe kursy stały się rzeczywistością. Radni Gminy podjęli w tej sprawie jednogłośnie decyzję. Dzięki temu podjęte działania sprawią iż od września br. ułatwiony zostanie dojazd ze Zdziechowy do Gniezna.

5 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 26 lipca 2019 17:12 napisane przez mieszkaniec

  Z tego co kojarzę Mpk jest jednostka podlegajaca pod Urzad Miasta i Prezydenta. To oni decyduja o wszelkich zmianach w rozkładach jazdy i trasie przejazdu danej lini. Zaraz po upadku PKS pisalem o tym aby nasze Mpk przejęło trasy do okolicznych miejscowosci ktore jak wszyscy wiedza bardzo sie rozbudowaly i przybylo mieszkancow. Brawo dla Zdziechowy ktora pierwsza wyszla z taka propozycją a mysle ze okoliczne miejscowosci i ich mieszkancy pójdą w jej slady. Z moich obserwacji gdyz czesto jezdze autobusami mozna by przedluzyc niektore linie np. 14 do Osinca przez Kawiary. 13 przez Ludwiczaka Dalki do Mnichowa. 8 co ktorys kurs na Skiereszewo lub na Dalki. Kwestia zmian lini mysle ze nie jest tabor ktore Mpk posiada ale decyzja z gory i porozumienia z gminami ( finanse) . Mysle ze kwestia czasu sa zmiany i powrot do kursow autobosow Mpk po za miastem. Pozostawiam do przemyslenia dla wladz.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 25 lipca 2019 22:05 napisane przez Mieszkaniec

  A na dalki też 13 mogła by jechać i odbijać w ulice skrajna.

 • Link do komentarza Mieszkanka Skiereszewa czwartek, 25 lipca 2019 17:12 napisane przez Mieszkanka Skiereszewa

  Szkoda, że tylko linia nr12. Ze Skiereszewie również jeździ dużo pasażerów. Niestety linia nr 7 w dni powszednie kursuje dopiero od 5.56. Pozostałe kursy są zbyt rzadko. Chodzi o połączenie Z np. Z Winiarami.

 • Link do komentarza Sławomir czwartek, 25 lipca 2019 17:11 napisane przez Sławomir

  A czy prezydent może zrobić aby kurs przed godziną 8:00 jechał aż do ul. Lednickiej?
  Dlaczego?
  Bo o tej godzinie dzieci jadą do kilku szkol na ul. Chrobrego, Łubińskiego, Żwilki i Wigory.
  To jest właśnie kolizja różnej młodzieży dojezdzajacej do szkół z tego rejonu miasta.
  Muszą przesiadac na inne autobusy.
  Chyba że to strategia MPK by zasilić dodatkowo budżet spółki - zakup kolejnego biletu..
  Mieszkańcy nie raz, prosili o wydłużenie Lini nr 10 z dworca do ul Lednickiej, tak aby autobus jechał jak było za dawnych czasów. Tylko w tej godzinie rannej.
  Bo do tej pory autobus został skrócony do dworca, i potem dzieci muszą radzić na własną rękę.

 • Link do komentarza Mieszkanka Skiereszewa czwartek, 25 lipca 2019 15:56 napisane przez Mieszkanka Skiereszewa

  Szkoda że tylko linia nr 10. Ze Skiereszewa też dojeżdża wielu pasażerów. Niestety linia nr 7 pierwszy autobus 5.56 a pozostałe kursy rzadko.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane