poniedziałek, 05 sierpnia 2019 10:39

Co dalej z połączeniami do Warszawy?

 

Połączeń ubyło w czerwcu, kiedy ponownie po dwóch latach otwarto linię prowadzącą przez Wrześnię. Pozostaje pytanie - czy Gniezno utrzyma połączenia ze stolicą?

Po czerwcowej korekcie rozkładu jazdy, większa część pociągów InterCity relacji Poznań - Warszawa wróciła na linię E20 przez Wrześnię i Konin. Przez ostatnie dwa lata, na czas prowadzonego remontu na tej trasie, składy korzystały z objazdu przez Gniezno i Inowrocław. Dzięki temu, po raz pierwszy od wielu lat, mieszkańcy mogli przebierać w wielu bezpośrednich połączeniach kolejowych, zwłaszcza ze stolicą kraju. 

Po zakończeniu większości prac i zakończeniu objazdu, rzecz jasna pociągi wróciły na pierwotną, krótszą trasę. Z kilkunastu par pociągów, które jeździły przez Gniezno, po czerwcowej korekcie zostały tylko trzy. Póki co, bowiem remont na linii E20 jeszcze się nie zakończył: Pociągi PKP Intercity kursujące obecnie przez Gniezno oraz Inowrocław to połączenia prowadzone objazdem w związku z trwającą modernizacją linii kolejowej nr 3 (przez Konin). W najbliższej przyszłości planowany jest powrót tych połączeń na linię prowadzącą przez Konin w celu zapewnienia pasażerom jak najkrótszego czasu przejazdu pomiędzy Poznaniem a Warszawą - poinformował nas Piotr Mazur z biura prasowego PKP Intercity.

W związku z tym, że Gniezno w ostatnich latach nie miało bezpośredniego połączenia ze stolicą, rodzi to pytania mieszkańców o to, czy planowane jest dalsze utrzymanie tej ilości składów do Warszawy czy w przyszłości także i one zostaną zlikwidowane? Aktualnie trwają prace nad nowym rozkładem jazdy na sezon 2019/2020. PKP Intercity przy planowaniu nowych tras bierze pod uwagę różne czynniki m.in. zainteresowanie pociągami w danych relacjach. O szczegółach dotyczących nowego rozkładu jazdy będziemy informowali w terminie bliższym jego wprowadzenia - dodał Piotr Mazur. Należy więc przypuszczać, że wiedza o tym, czy Gniezno nadal będzie miało połączenie ze stolicą, pojawi się dopiero wraz z korektą rozkładu jazdy jesienią lub zimą br.

6 komentarzy

 • Link do komentarza urzędas środa, 14 sierpnia 2019 08:58 napisane przez urzędas

  Jak by to było ładnie, gdyby kursowal regularny pociąg nazwany z pierwszej stolicy Polski do obecnej stolicy Polski! Ale o to powinien walczyć gospodarz tej pierwszej stolicy pod warunkiem, że jest gospodarzem, a nie tylko wybranym urzędnikiem zwanym na wyrost prezydentem.

 • Link do komentarza leon wtorek, 13 sierpnia 2019 21:41 napisane przez leon

  Połączenie z Gniezna nie ma sensu i go raczej nie będzie. "Za objazdu" jeździło głównie Eurocity, powrót do Gniezna z Warszawy graniczył z cudem.

 • Link do komentarza Bobo wtorek, 06 sierpnia 2019 23:06 napisane przez Bobo

  A jak potezebuję pojwchać 28 do 31 sierpnia do Warszawy z Wrześni to przez jakie miasto?

 • Link do komentarza hehehe poniedziałek, 05 sierpnia 2019 14:24 napisane przez hehehe

  poseł Dolata na pewno potwierdzi, że połączenia kolejowe z Warszawą są potrzebne. Przynajmniej przez najbliższe trzy miesiące :)

 • Link do komentarza Podróżnik poniedziałek, 05 sierpnia 2019 12:06 napisane przez Podróżnik

  Utrzymanie jakiegokolwiek połączenie z pierwszą stolicą byłoby jak najbardziej dobrym posunięciem ze strony PKP InterCity. Wystarczy spojrzeć na zainteresowanie pociągami, które jeździły przez Gniezno do Warszawy przez ostatnie miesiące. Wielu gnieźnian korzystało z tych połączeń. Niech Gniezno nie będzie wykluczone komunikacyjnie w tej kwestii.

 • Link do komentarza Gawron poniedziałek, 05 sierpnia 2019 12:01 napisane przez Gawron

  Pewnie Pan prezydencik Budasz, zbyt zajęty dobijaniem "deal'ów" ze swoimi politycznymi koleżkami i renowacjami parków, nawet nie zaprzątnie sobie głowy jakimiś staraniami, żeby Gniezno nie zostało znowu odciete od normalnych połączeń. Dla niego wystarczy, żeby mieszkańcy Gniezna mogli spier*** do Poznania. Po co jakiekolwiek inne połączenia? :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane