środa, 26 czerwca 2019 16:12

Radni przeciwko zniesieniu zakazu sprzedaży alkoholu po 23:00

 

W środowe popołudnie radni miejscy podjęli decyzję odnośnie propozycji zniesienia zakazu sprzedaży alkoholu między godziną 23 a 5 rano. 

Jeszcze kilka dni temu dyskusja na ten temat przetoczyła się na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie część przedstawicieli służb oraz urzędników przyznała iż byłaby za utrzymaniem tego zakazu, wprowadzonego rok temu (w poprzedniej kadencji). Podobne zdanie wyraziła część radnych, ale druga część - autorów zmian i zniesienia "czasowej prohibicji", argumentowała iż zakaz nic nie wnosi dobrego w statystykach, a ponadto utrudnia działalność gospodarczą. W podobnym tonie przedstawił radny Artur Kuczma projekt zmian do uchwały, by zlikwidować ten przepis. Radni jednak wciąż byli jednak podzieleni.

- Zdecydowana większość mieszkańców, z którymi rozmawiałem, a byli to mieszkańcy również centrum naszego miasta, przedstawia ten stan obowiązujący na dzień dzisiejszy jako dobry i ten, który chcieliby utrzymać - stwierdził radny Arkadiusz Masłowski. 

- Moim zdaniem uchwała z poprzedniej kadencji jest niefortunna z uwagi na obszar, jaki ustalono w obowiązywaniu tej uchwały. W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, gdzie zakaz obejmuje trzy stacje benzynowe i jeden sklep. Można tu się pokusić o stwierdzenie, że w ten sposób ten sklep jest dyskryminowany, ale to jest daleko idące. Wiem, że były takie sklepy, które sprzedawały sklepy czynne po 23 i skróciły ten czas pracy do 23, z czego byli zadowoleni pracownicy, bo po tej godzinie kupowany był zazwyczaj alkohol - mówił radny Tomasz Dzionek i dodał dalej, że każdy ma 17 godzin na to, by kupić alkohol. Zasugerował, że można by zarówno poszerzyć zakaz, albo przynajmniej wprowadzić go na wszystkich stacjach benzynowych.

Przewodniczący Michał Glejzer stwierdził iż w poprzedniej kadencji był za wprowadzeniem zakazu: - Uważam, że powinniśmy zastanowić się, czy rzeczywiście nie rozciągnąć tego na inne osiedla, bo wiem, że jak wieczorem niektórzy są w okrążeniu i przychodzą po alkohol, to rzeczywiście zaczyna być głośno, a od betonowych bloków to się lubi odbijać i "się dzieje". Kiedy w poprzedniej kadencji podnosiłem rękę za prohibicją, wynikało to z tego, że mieszkańcy okolic Targowiska po prostu nie mogli w nocy spać. Gdyby ci ludzie przychodzili po alkohol i chcieli go kupić i zachowywali się normalnie, to by było OK. Ale przychodzili zazwyczaj tacy, którym alkohol się skończył i teoretycznie nie powinni mieć w ogóle sprzedawanego go, bo byli nietrzeźwi. Radny Paweł Kamiński dodał: - Zakaz obowiązuje od maja ubiegłego roku i to jest tak krótki czas, że trudno tu cokolwiek stwierdzić. Statystyki mówią, że rozbojów i pobić było mniej o połowę. Ponadto powinniśmy być miastem przyjaznym dla turysty i ten, który nie potrafi sobie zaplanować wieczoru, czyli musi kupić po 23 to jest ten, który potrzebuje wypić więcej. Takie widoki na ulicy nie są przyjazne dla osób, które przyjeżdżają do Gniezna. Do tego głosu przyłączył się też radny Jan Szarzyński: - Nie wiem czy pan radny Kuczma ma podpisy od mieszkańców tych kamienic czy zgodę, bo bardzo w to wątpię. W poprzedniej kadencji przyszli do mnie na dyżur i dziękowali - mówił, podkreślając iż był pomysłodawcą wprowadzenia tego zakazu. 

Radny Artur Kuczma przedstawił dowody na to, że mimo zakazu na targowisku nadal mają miejsce burdy i hałasy przeszkadzające mieszkańcom: - Nadużywanie alkoholu jest złe i nikt z tym się nie kłóci, natomiast nie można ograniczać ludziom swobody zakupu alkoholu. Tym bardziej, że zgłaszały się do mnie osoby, które pracują do późna, wracają po 23 do domu i nie mogą na miejscu zakupić alkoholu i muszą albo jechać gdzieś dalej.

Ostatecznie na 22 obecnych na sesji radnych, 11 z nich zagłosowało przeciwko zmianom, będąc za utrzymaniem zakazu. 9 z nich było za zniesieniem zakazu, a 2 radnych wstrzymało się od głosu. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza niepracująca matka piątek, 28 czerwca 2019 21:46 napisane przez niepracująca matka

  do "Jurka" sobie nie życzę jako niepracująca matka takich obraźliwych wpisów. Po to rząd dał nam zasiłki na dzieci, byśmy mogły pozostać w domach i wychować je na porządnych obywateli. I by nigdy nie pisały takich komentarzy proszę pana.

 • Link do komentarza Anioł Stróż czwartek, 27 czerwca 2019 22:11 napisane przez Anioł Stróż

  Wyborcy pana Kuczmy mają jak widać inne potrzeby, niż większość spokojnych gnieźnian. No cóż, każdy ma swój elektorat!

 • Link do komentarza puma czwartek, 27 czerwca 2019 21:36 napisane przez puma

  W całości popieram Mieszkańca, a także uważam, że zakaz powinien dotyczyć całego miasta. Nocne burdy w Centrum ciągle zdarzają się i to grubo po 23-ciej. Skądś ten alkohol znoszą. Przy okazji, apel do Policji: jak to możliwe, że takie sytuacje mają miejsce, w bezpośrednim sąsiedztwie Komendy? Co w tym czasie robi Policja i gdzie?

 • Link do komentarza nie chronieni prawem czwartek, 27 czerwca 2019 21:28 napisane przez nie chronieni prawem

  Zapraszamy radnych od 6/00 na ulicę Armii Krajowej do wiaty przystankowej i pod sklep którego nazwy nie wymienimy z racji być może jakichś ograniczeń prawnych

 • Link do komentarza Anna czwartek, 27 czerwca 2019 15:53 napisane przez Anna

  Po 23 to się śpi......

 • Link do komentarza Jurek środa, 26 czerwca 2019 18:43 napisane przez Jurek

  500 + dać tylko pracującym i problemu nie będzie !!!

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 26 czerwca 2019 17:20 napisane przez Mieszkaniec

  Bardzo dziękuję tym radnym, którzy głosowali za utrzymaniem zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 23. Ci radni pokazali, że działają w imieniu mieszkańców, a nie ludzi uzależnionych, bo w nocy przeważnie tacy przychodzili po alkohol i zakłócali spokój i porządek. Przy następnych wyborach trzeba pamiętać, żeby nie wybierać radnych takich jak pan Kuczma.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane