Wydrukuj tę stronę
niedziela, 23 czerwca 2019 11:55

Pociąg nadjeżdża - dwie sygnalizacje nie działają

 
Pociąg nadjeżdża - dwie sygnalizacje nie działają źródło: kadr z nagrania / Hejted Gniezno

W sieci pojawiły się dwa filmy, nakręcone przez mieszkańców powiatu w rejonie dwóch przejazdów kolejowych. W obu nie działały sygnalizacje, kiedy nadjechał pociąg.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło w sobotę 22 czerwca około godziny 15:00 w Wymysłowie, na znanym wielu zmotoryzowanym przejeździe kolejowym wzdłuż drogi krajowej nr 15. W sieci pojawił się film przedstawiający przejeżdżający już pociąg towarowy, a wówczas dopiero rozpoczęło się automatyczne opuszczanie szlabanów wraz z uruchomieniem sygnalizatorów świetlnych.

Drugie ze zdarzeń miało miejsce tego samego dnia i o tej samej porze - na Dalkach w rejonie przejazdu kolejowego na ul. Ludwiczaka. W tym przypadku świadek zdarzenia nagrał, jak przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej nadjechał pociąg techniczny. 

W obu powyższych przypadkach nikomu nic się nie stało, ale zdarzenia owe powinny uświadomić kierowców iż przed każdym przejazdem kolejowym, niezależnie od tego czy niestrzeżonym, z dróżnikiem lub automatycznymi rogatkami, należy się zatrzymać i upewnić, czy nie nadjeżdża pociąg. 

Jak udało się nam na tę chwilę nieoficjalnie dowiedzieć, niemal na pewno w pierwszym przypadku, który miał miejsce w Wymysłowie, doszło do uszkodzenia kabla sieciowego, który odpowiada za sterowanie sygnalizacją świetlną na przejeździe kolejowym. Doprowadziły do tego prawdopodobnie prace ziemne, prowadzone od pewnego czasu wzdłuż ww. linii kolejowej. Niemniej - w tym przypadku system wykrył zagrożenie i za pomocą sygnalizatorów ostrzegł maszynistę o niebezpieczeństwie i konieczności zwolnienia składów do 20 kilometrów na godzinę. Taki obowiązek ma każdy kolejny skład do momentu usunięcia awarii. 

Nagranie z Wymysłowa:

Nagranie z Dalek:

8 komentarzy