niedziela, 23 czerwca 2019 11:55

Pociąg nadjeżdża - dwie sygnalizacje nie działają

 
Pociąg nadjeżdża - dwie sygnalizacje nie działają źródło: kadr z nagrania / Hejted Gniezno

W sieci pojawiły się dwa filmy, nakręcone przez mieszkańców powiatu w rejonie dwóch przejazdów kolejowych. W obu nie działały sygnalizacje, kiedy nadjechał pociąg.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło w sobotę 22 czerwca około godziny 15:00 w Wymysłowie, na znanym wielu zmotoryzowanym przejeździe kolejowym wzdłuż drogi krajowej nr 15. W sieci pojawił się film przedstawiający przejeżdżający już pociąg towarowy, a wówczas dopiero rozpoczęło się automatyczne opuszczanie szlabanów wraz z uruchomieniem sygnalizatorów świetlnych.

Drugie ze zdarzeń miało miejsce tego samego dnia i o tej samej porze - na Dalkach w rejonie przejazdu kolejowego na ul. Ludwiczaka. W tym przypadku świadek zdarzenia nagrał, jak przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej nadjechał pociąg techniczny. 

W obu powyższych przypadkach nikomu nic się nie stało, ale zdarzenia owe powinny uświadomić kierowców iż przed każdym przejazdem kolejowym, niezależnie od tego czy niestrzeżonym, z dróżnikiem lub automatycznymi rogatkami, należy się zatrzymać i upewnić, czy nie nadjeżdża pociąg. 

Jak udało się nam na tę chwilę nieoficjalnie dowiedzieć, niemal na pewno w pierwszym przypadku, który miał miejsce w Wymysłowie, doszło do uszkodzenia kabla sieciowego, który odpowiada za sterowanie sygnalizacją świetlną na przejeździe kolejowym. Doprowadziły do tego prawdopodobnie prace ziemne, prowadzone od pewnego czasu wzdłuż ww. linii kolejowej. Niemniej - w tym przypadku system wykrył zagrożenie i za pomocą sygnalizatorów ostrzegł maszynistę o niebezpieczeństwie i konieczności zwolnienia składów do 20 kilometrów na godzinę. Taki obowiązek ma każdy kolejny skład do momentu usunięcia awarii. 

Nagranie z Wymysłowa:

Nagranie z Dalek:

8 komentarzy

 • Link do komentarza zyguś z dalek wtorek, 25 czerwca 2019 13:23 napisane przez zyguś z dalek

  a co w sprawie wiaduktu kolejowego na dalkach? co taka cisza zapadła jak zwykle po wyborach?

 • Link do komentarza Siewca poniedziałek, 24 czerwca 2019 20:57 napisane przez Siewca

  Pamiętajcie że to jest pociąg roboczy który mógł naprawiać w/w sygnalizację skoro jechał wolno dawał sygnały to kierowcy też powinni uważać

 • Link do komentarza menda jedna poniedziałek, 24 czerwca 2019 17:07 napisane przez menda jedna

  TM a ile razy przejeżdżasz przez przejazd kolejowy dziennie? bo ja mieszkam przy takim i widzę każdego dnia ile razy się zatrzymują kierowcy. Lepiej przestrzegać w taki sposób niż czekać na kolejną tragedię. A w energetyce podobno dzisiaj spory szum o brak zabezpieczenia przejazdu podczas prac na torach :)

 • Link do komentarza Joasia poniedziałek, 24 czerwca 2019 09:53 napisane przez Joasia

  Zawsze pamiętaj, czy będzie sygnalizacja lub zapory ZATRZYMAJ się przed torami i oceń sytuację. Moi drodzy, a jak dróżnik zasłabnie - co wtedy ? Zawsze zatrzymaj się i wtedy uratujesz swoje życie ...

 • Link do komentarza TM poniedziałek, 24 czerwca 2019 07:18 napisane przez TM

  To jednak żadna sensacja maszynista zwolnił był ostrzegany teraz tylko wystarczy aby kierowcy zachowali ostrożność.Więc nie róbcie sensacji jak nie macie pojęcia o procedurach

 • Link do komentarza Mee niedziela, 23 czerwca 2019 16:06 napisane przez Mee

  Tak to jest z tymi swiatłowodowcami,dla jednych kopią,a drugim psują

 • Link do komentarza rowerzysta niedziela, 23 czerwca 2019 15:24 napisane przez rowerzysta

  Czy ktoś zna konkretny przepis o którym się mówi, że należy się zatrzymać przed każdym nawet strzeżonym przejazdem?

 • Link do komentarza pela niedziela, 23 czerwca 2019 13:31 napisane przez pela

  bo zasada jest jedna i to zawsze obowiązująca nieważne czy światełka-szlabany działają czy też nie, czy dróżnik czuwa czy śpi, jest to zasada "ograniczonego zaufania" i do niej trzeba się zawsze stosować!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane