piątek, 14 czerwca 2019 17:22

Adwokat, toga, rozprawa - czyli spotkania z dziećmi o prawie

 
Adwokat, toga, rozprawa - czyli spotkania z dziećmi o prawie zdjęcie nadesłane

Co zrobić, by nie trafić do więzienia? Jak postępować, by nie złamać prawa? Czym tak naprawdę zajmuje się prawnik? To pytania, które rodziły się w głowach młodych osób, mających okazję porozmawiać z adwokatami na temat ich pracy.

Były już cykle spotkań z młodzieżą szkół średnich, ale o prawie można rozmawiać z każdym niezależnie od wieku. Dlatego też adwokat Marta Stefańska i adwokat Dawid Łuczak w ostatnim czasie przeprowadzili podobne wizyty także w placówkach, w których uczą się dzieci - zarówno w podstawówkach, jak i przedszkolach Gniezna oraz okolicy.

Do tej pory odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Kiszkowie, Przedszkole Bajka w Kiszkowie, Przedszkole i Żłobek Junior w Jerzykowie, a także Szkołę Podstawową nr 6 w Gnieźnie. W następnym tygodniu spotkamy się z dziećmi w Prywatnej Szkole Maxima w Gnieźnie oraz Prywatnym Przedszkolu Kajtuś w Gnieźnie. Każdej z klas lub grupie przekazujemy na koniec spotkania książeczki Prawie Bajki. Są to książki rekomendowane m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Pomysłodawcą serii książek i akcji edukacyjnej „Prawie bajki” jest kancelaria PragmatIQ z Poznania, która wraz z innymi prawnikami przeprowadziła lekcje o prawie już dla ponad 1300 uczniów“ - mówi adwokat Marta Stefańska.

Na dzieciach wrażenie robią nie tylko przykłady złego postępowania, wzięte prosto z życia, ale także nieco bardziej pragmatyczna sprawa, jak chociażby ubiór adwokata obowiązujący go w trakcie rozprawy:Podczas spotkań rozmawiamy z dziećmi na temat zawodu adwokata. Tłumaczymy, że nie jest on tylko po to żeby "przestępca nie poszedł do więzienia". Pokazujemy im również jak wyglądamy w todze oraz wyjaśniamy, co oznacza, że „nieznajomość prawa szkodzi”. Cieszymy się, że nasz pomysł spotkał się z tak dużym odzewem ze strony szkół i przedszkoli. Jesteśmy otwarci na kolejne zaproszenia. Spotkania są oczywiście całkowicie bezpłatne - wyjaśnia adwokat Dawid Łuczak.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że z tego typu spotkań dzieci będą mogły wziąć lekcję życia i nauczki na przyszłość, aby w życiu dorosłym - bądź co bądź - nie trzeba było z różnych powodów uczestniczyć w rozprawach. A jeśli już się to stanie - to by wybrali dobrego adwokata. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane