poniedziałek, 03 czerwca 2019 15:28

Poszukiwane pamiątki po gnieźnieńskich ułanach

 
Poszukiwane pamiątki po gnieźnieńskich ułanach źródło: UM

Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski, który swoją działalnością upamiętnia istnienie 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, apeluje o przekazanie pamiątek po żołnierzach tego oddziału.

Kiedy ponad sto lat temu wybuchło powstanie wielkopolskie, kto tylko mógł sobie na to pozwolić wstępował do formującego się 3 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Ta formacja przez pierwsze lata walczyła nie tylko na rodzimym froncie, ale także później w wojnie polsko-bolszewickiej. Chociaż później się przeformowała do Leszna, gdzie funkcjonowała jako 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich, to jednak pamięć o niej wciąż jest żywa. Dlatego trwa zbiórka pamiątek po żołnierzach tej formacji.

- Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje publikację albumową poświęconą ułanom gnieźnieńskim, których oddział sformowano w Gnieźnie w trakcie powstania wielkopolskiego. Ma się ona ukazać w przeciągu 2-3 lat. Zbieramy z różnego rodzaju archiwów, muzeów artefakty typu szable, mundury, robimy kwerendy w instytucjach naukowych, ale także zbieramy zdjęcia ułanów. W trakcie powstania wielopolskiego ich było mało, gdyż oddział był tworzony, ale podczas wojny polsko-bolszewickiej oddał on nieocenione zasługi dla naszego kraju - mówił Paweł Kochański ze Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski w barwach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, który podziękował samorządowcom za wsparcie inicjatywy.

Osoby, które mają w swojej rodzinie przodków walczących lub należących do 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich (wcześniej także 3 Pułk Ułanów), proszone są o udostępnienie zdjęć do zeskanowania: - Apeluję o przejrzenie swoich albumów rodzinnych, być może czegoś nie wiedzą, albo też mogą coś mieć do pokazania. Stąd proszę o przekazywanie w formie kopii lub do zeskanowania do Domu Powstańca Wielkopolskiego - dodał Paweł Kochański.

Wiceprezydent Michał Powałowski, przyłączając się do apelu, dodał iż będzie to jeden z akcentów utrwalających pamięć o powstaniu w naszym regionie, jakie zostały zainicjowane z okazji niedawnej 100. rocznicy wybuchu wyzwoleńczego zrywu. - Gmina Gniezno cieszy się, że uczestniczy w tym procesie przywracania i kultywowania pamięci o ułanach wielkopolskich. Dziś odbył się w Zdziechowie rajd ku pamięci 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, a jest to miejsce szczególne, gdyż to tam odbyła się potyczka w trakcie powstania, która miała znaczący wpływ na jego wynik - dodała Maria Suplicka, wójt Gminy Gniezno. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane