Wydrukuj tę stronę
piątek, 10 maja 2019 10:30

Migawki z miasta - zaniedbana pamiątka z wędrówki do Europy

 

Kraje zarastają chwastami, dawne kolory zbladły, a granice zmieniły kontury. Pytanie samo się ciśnie - co dalej ze starym kontynentem

Wczoraj przypadał 9 maja - Dzień Europy - oficjalne święto Unii Europejskiej i państw należących do związku. Upamiętnia ono datę 9 maja 1950 roku, kiedy to zaprezentowano projekt utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, który to pomysł stanowił zręby obecnej UE.

Kilka dni temu natomiast w całym kraju wspominano 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Szczególnie upamiętniły to niektóre samorządy, w tym także powiat gnieźnieński, prezentując największe projekty zrealizowane ze środków unijnych na przestrzeni lat. Tymczasem jeden z mieszkańców zwrócił naszą uwagę na stan "Mapy zjednoczonej Europy", znajdującej się u zbiegu ul. Kostrzewskiego i Piotrowskiego. 

- Wiosną 2003 roku uczniowie gnieźnieńskich szkół byli zachęcani do przynoszenia kamieni na potrzeby projektu realizowanego przez Urząd Miejski. Kamieni musiało być tyle ilu jest mieszkańców Gniezna, a później wszyscy mieli się udać i je przekazać bądź też ułożyć na miejscu. Jeden z nich, jako symbol Gniezna, położył sam prezydent Kwaśniewski w czerwcu 2003 roku. Było świętowanie, potem dodano ścieżkę, maszty, oświetlenie, schody i nastąpiło długie zapomnienie, choć mapę chyba raz czy dwa w międzyczasie odmalowano. Obecnie to wygląda niczym stara ceramiczna mozaika przyklejana na ścianach za czasów Gomułki, czyli było to kiedyś ładne, ale teraz chyba nie wiadomo co z tym zrobić, bo tak to wygląda już od długiego czasu, może kilku lat - napisał do nas pan Marek, mieszkaniec z tej części miasta. Wspomnijmy iż projekt ten został zrealizowany ze środków unijnych, jako element integrujący społeczeństwo we wspólnym wysiłku na rzecz wstąpienia do Unii Europejskiej. Może sprawa nie raziłaby w oczy tak bardzo gdyby nie to, że mapa znajduje się przy jednej z głównych dróg przelotowych przez Gniezno. 

W stworzenie mapy Europy zaangażowały się nie tylko dzieci oraz nauczyciele, ale także urzędnicy z Magistratu. Część z nich nadal pracuje w tej jednostce, więc pozostaje pytanie o to, jak podchodzą do tego dzieła, do którego wykonania sami kiedyś dopingowali gnieźnian. Póki co - dziś pozostają wspomnienia uwiecznione na poniższych zdjęciach, kontrastujące z chwastami wychodzącymi spomiędzy kamieni. 


Pomysłodawcy i twórcy projektu mapy na tle ukończonej pracy - czerwiec 2003 r. Źródło: Urząd Miejski

 


Mapa obecne

 
 

Galeria

24 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec