Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 maja 2019 15:12

PEC z wyróżnieniem i czystszą emisją

 
PEC z wyróżnieniem i czystszą emisją fot. Rafał Wichniewicz

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej po raz kolejny zostało wyróżnione w prestiżowym rankingu. Ponadto spółka zakończyła trwającą kilka lat modernizację swojej głównej ciepłowni przy ul. Spichrzowej.

Okazja ku pochwaleniu się dwoma osiągnięciami spółki nadarzyła się w miejscu, które w ostatnim czasie zyskało zupełnie nowe wyposażenie - w Ciepłowni C-13, która zasila w ciepło systemowe praktycznie całą sieć ułożoną na terenie miasta. 

Jak przekazali przedstawiciele PEC, spółka zajęła czwarte miejsce w rankingu Strefy Gospodarki Gazety Prawnej na najlepsze przedsiębiorstwo ciepłownicze w Polsce. W rankingu tym jest ona ujmowana już piąty rok z rzędu, notując za każdym razem coraz wyższe lokaty. 

- Nasza redakcja od szeregu już lat realizuje ranking najlepszych przedsiębiorstw energetyki cieplnej i przy każdorazowym wyłanianiu liderów są brane pod uwagę różne rankingi, a więc te działania twarde - wyniki finansowe, obroty, środki przekazywane na remonty i modernizacje, jak i projekty miękkie, a więc sprawy związane z podnoszeniem kwalifikacji, wydatkami na szkolenia oraz otoczka związana z społeczną działalnością biznesu - mówił Bogdan Leszczorz, sekretarz redakcji Strefa Gospodarki Gazety Prawnej. W ubiegłym roku PEC zajął piąte miejsce, toteż awans o jedno wyżej jest odbierane jako uznanie dla dotychczasowej działalności spółki: - Bardzo się cieszymy, tym bardziej że niżej w rankingu są o wiele większe od nas przedsiębiorstwa, jak Olsztyn, Kielce czy Świnoujście. Czwarte miejsce odczytujemy jako wyraz naszego profesjonalizmu w działaniu w zakresie dostaw ciepła systemowego oraz obsługi naszych klientów - przyznał Dariusz Zamiar, prezes spółki PEC.

Przy okazji wręczenia wyróżenienia, dokonano także podsumowania modernizacji Ciepłowni C-13 przy ul. Spichrzowej. Jak przekazał Piotr Staśkiewicz, zastępca dyrektora ds. technicznych: - Inwestycja ostatnich dwóch lat była spowodowana tym, byśmy dopasowali moc zainstalowanej na ciepłowni do mocy zamówionej oraz byśmy się dostosowali do coraz ostrzejszych wymagań ochrony środowiska. Zredukowaliśmy ilość emitowanych do atmosfery pyłów o ponad 52%. Przed modernizacją normy emisyjne, które musieliśmy spełniać były w granicach 400 mg/m3, a po modernizacji musimy spełniać 100 mg/m3. Urządzenia, które teraz mamy zainstalowane na trzech kotłach, będą spełniały normy, które będą obowiązywać od 2025 roku, a więc 50 mg/m3 - mówił, wskazując iż pomiary po ukończeniu prac wskazały iż emisja wynosi od 10-20 mg/m3. Jak dodał, dzięki modernizacji udało się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o około 50%. Cała inwestycja kosztowała spółkę niecałe 18 mln złotych, na którą udało się pozyskać pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Galeria

8 komentarzy