Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 12:57

Bilans zatrzymań po sobotnich manifestacjach

 
Bilans zatrzymań po sobotnich manifestacjach fot. Rafał Wichniewicz

Zarzuty naruszenia nietykalności funkcjonariuszy, posiadania narkotyków, a także zatrzymanie 15-latka. To finał sobotnich starć z policją, do których doszło podczas manifestacji.

W minioną sobotę ulicami Gniezna przeszedł marsz równości oraz odbyła się kontrmanifestacja. Po wszystkim przedstawiciel wojewódzkiej policji ocenił iż w pierwszym wydarzeniu wzięło udział około 400 osób, a w drugim, w kulminacyjnym momencie, około 500 osób. Podczas przemarszu na terenie śródmieścia doszło do utarczek słownych oraz przepychanek z policją ze strony agresywnych grup, które próbowały zakrzyczeć uczestników pierwszej z manifestacji.

Do najbardziej radykalnych zajść doszło na ul. Chrobrego (deptak) gdzie spora grupa osób próbowała zablokować planowane przejście marszu, a gdzie doszło do starcia z policją. Podczas tego w ruch poszły jajka, butelki oraz worki z farbą, a służby zostały zmuszone do użycia siły względem kilku z najbardziej agresywnych osób. 

Jak udało się nam dowiedzieć, podczas wszystkich zdarzeń z soboty policja dokonała zatrzymania i doprowadzenia na komendę dziewięciu osób.

Oficer prasowy asp. sztab. Anna Osińska poinformowała nas, że dokonano zatrzymania trzech mężczyzn w wieku 31, 52 i 51 lat pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. Kolejnych czterech pod zarzutem naruszenia przepisów z art. 52 par. 2 pkt 1 Kodeksu wykroczeń, tj. przeszkadzania lub usiłowania przeszkodzenia w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia. Ten sam przepis zastosowano również wobec 28-letniego mężczyzny, który dodatkowo odpowiadać będzie za posiadanie narkotyków, ujawnionych przy nim w trakcie przeszukania. Ponadto zatrzymano także 15-letniego chłopaka.

Jak udało się nam dowiedzieć, Miasto Gniezno zgłosiło na policji uszkodzenie elewacji Starego Ratusza oraz postumentu pod rzeźbą Bolesława Chrobrego, znajdującego się na deptaku. Zostały one oblane trudnozmywalną farbą. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie. 

5 komentarzy