poniedziałek, 08 kwietnia 2019 14:06

Marsz równości i kontrmanifestacje bez zgody od Miasta!

 
Marsz równości i kontrmanifestacje bez zgody od Miasta! archiwum redakcji

Władze miasta zadecydowały o zakazie organizacji manifestacji, zaplanowanych na najbliższą sobotę 13 kwietnia. Dotyczy to wszystkich zainteresowanych stron.

W poniedziałkowe, wczesne popołudnie prezydent Tomasz Budasz wydał oświadczenie w tej sprawie, odczytane w obecności dziennikarzy:

Na 13 kwietnia 2019 roku zapowiedziano w Gnieźnie 18 różnego rodzaju zgromadzeń publicznych, w tym 2 marsze równości i 16 konfrmanifestacji. Organizatorzy zaplanowali te wydarzenia w tym samym czasie w centrum miasta; ponadto większość z nich ma odbywać się w tych samych lokalizacjach. Jest to sytuacja niecodzienna i nie ma precedensu w historii naszego miasta.

Należy więc założyć, że w jednym miejscu i czasie spotkają się ze sobą bardzo zantagonizowani przedstawiciele różnych grup społecznych, m.in. zwolennicy środowisk LGBT, a także grupy radykalno-prawicowe, kibicowskie i tym podobne. Biorąc pod uwagę doświadczenia innych miast, a także temperaturę każdego sporu światopoglądowego prowadzonego pomiędzy tymi grupami, istnieje uzasadniona obawa zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców w tym np. parkujących aut czy ogródków kawiarnianych. Planowana trasa przemarszu przez centrum Gniezna spowodowałaby ponadto całkowity paraliż komunikacyjny miasta.

I właśnie w obawie o zdrowie i życie oraz bezpieczeństwo, mienie mieszkańców i przebywających w tym czasie gości, jako prezydent - osoba odpowiedzialna za porządek społeczny, postanowiłem nie wyrażać zgody na żadne z tych zgromadzeń. 

Raz jeszcze pragnę to podkreślić, jako Prezydent Miasta Gniezna wydałem decyzje zakazujące każdego z 18 zgromadzeń. Szanuję prawa każdej grupy społecznej do manifestowania swoich poglądów, niemniej bezpieczeństwo i spokój mieszkańców Gniezna są dla mnie najważniejsze. Podkreślam, że zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno uczestników tych zgromadzeń, jak i osób postronnych, jest jedynym i wyłącznym powodem moich decyzji.

Organizatorzy manifestacji mają prawo do odwołania się od ww. decyzji w sądzie w ciągu 24 godzin od jej udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej.  Obie strony zadeklarowały podjęcie takiego kroku.

39 komentarzy

 • Link do komentarza tadek poniedziałek, 15 kwietnia 2019 10:59 napisane przez tadek

  dlaczego ten zakaz dotyczył marszu LGBT , przecież na ich temat nie ma nigdzie żadnych informacji by dokonywali zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców w tym np. parkujących aut czy ogródków kawiarnianych gdziekolwiek wcześniej by uczestniczyli w takich marszach ? dlaczego w jednych miastach prezydenci Platformy Obywatelskiej zezwalali na takie marsze LGBT a w innym mieście gdzie jest prezydent Platformy Obywatelskiej nie zezwala się na taki marsz ?

 • Link do komentarza Jam_Jest sobota, 13 kwietnia 2019 13:58 napisane przez Jam_Jest

  Ad:wilk:
  **********
  ....proszę mi wskazać chociaż jeden fragment z moich wpisów, w których zasiałbym wątpliwości w materii wypowiadanego się tematu i czy w jakimkolwiek wpisie naruszam tych których (wilk) wymienia?
  Ogólnie biorąc pod uwagę ww. temat, mam na uwadze li tylko bezpieczeństwo osób mających zamiar przemaszerować ulicami miasta, jak i tych, którzy im postanowili w tym marszu nie przeszkadzać.
  Co zaś tyczy się pozostałej grupy tych, którzy postanowili miasto z tytułu przemarszu obrócić w ruinę, to raczej nie wypowiem się, gdyż słowa, jakich użyłbym w moim wpisie, mogłyby naruszyć obowiązujący regulamin tegoż bloga...

  Wilku, na przyszłość proszę o bardziej uważne czytanie wpisów na które masz zamiar odpisać.

 • Link do komentarza wilk piątek, 12 kwietnia 2019 14:50 napisane przez wilk

  Jam jest---- oczywiście o wszystkich zdarzeniach pedofilskich powinno się mówić , piętnować i karać zdecydowanie,nawet gdy są w Kościele katolickim,jak również w protestanckim,żydowskim,czy muzułmańskim,wśród ateistów,itp. ALE nie można sądzić wszystkich za pojedyncze przypadki,pamiętasz głośną sprawę niejakiego lidera młodzieżówki platformerskiej,bodajże później nawet dyrektora biura senatora i wice szefa gnieźnieńskiej WOŚP, Rafała P.,skazanego za pedofilstwo,chyba teraz siedzi,mam nadzieje,!! I co wg Ciebie to teraz WSZYSCY W PO i jej przybudówce młodzieżowej to PEDOFILE ?????

 • Link do komentarza Jam_Jest piątek, 12 kwietnia 2019 07:18 napisane przez Jam_Jest

  @gamma
  ***********
  Teraz już chyba żadnych wątpliwości nie będzie, co do marszu, oraz kwestii pedofilii ha ha ha.

 • Link do komentarza obles czwartek, 11 kwietnia 2019 16:27 napisane przez obles

  do nie pedofil
  che che wojciecha nie odwołany- tam tacy co za cyce i tyłki obłapiają nie żeby tam zaraz co inne robić jakies a więc jest w porząsiu ...

 • Link do komentarza gamma środa, 10 kwietnia 2019 16:54 napisane przez gamma

  Jam_Jest - wchodzisz ze swoimi głupimi pytaniami na niewłaściwe forum O księży pytaj na portalach katolickich, tutaj jest sprawa Gniezna i stosunku gnieźnieńskiego prezydenta do marszu homoseksualistów i o tym toczy się dyskusja. Twoje manipulacje służą jedynie odwracania kota w worku.

 • Link do komentarza John środa, 10 kwietnia 2019 13:05 napisane przez John

  Brawo! Dość propagowania zboczeń i dewiacji to z urzędu powinno się leczyć!

 • Link do komentarza Jam_Jest środa, 10 kwietnia 2019 08:20 napisane przez Jam_Jest

  Do wyborca:
  ***************
  Łatwo jest zadawać sobie pytanie, jaki jest stosunek prezydenta Gniezna do "parady gejów", ale zapewne trudniej jest sobie zadać pytanie, jaki jest stosunek "zainteresowanych" pedofilią wśród duchowieństwa (księży i hierarchów kk.?) Czas wielki przełknąć nabraną wodę w ustach i zacząć mówić głośno o wszystkich zdarzeniach związanych z pedofilią, a nie trzymać się tego, co jest wygodniejsze.

 • Link do komentarza Lady wtorek, 09 kwietnia 2019 20:35 napisane przez Lady

  Wystraszył się i tyle. Albo jak sugerują niektórzy uległ Kamińskiemu. Bezpieczeństwo ? A w czasie innych imprez to co? Zawsze istnieje jakieś niebezpieczeństwo. Strach ma wielkie oczy.

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 09 kwietnia 2019 13:34 napisane przez wyborca

  ad. rowerzysta - prezydent wykpił się rzekomym bezpieczeństwem społeczeństwa, a nie odpowiedział na zasadnicze pytanie, jaki jest jego stosunek do takich marszów, jak parada gejów.

 • Link do komentarza Spokojny wtorek, 09 kwietnia 2019 09:48 napisane przez Spokojny

  Uff! Wreszcie

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 09 kwietnia 2019 07:40 napisane przez rowerzysta

  Do samochwała - gratuluję odwagi i życzę wytrwałości w dążeniu do celu ;).
  Osobiście uważam, że nasz prezydent zdobył kolejne uznanie w moich czach tą decyzją.

 • Link do komentarza Obywatel wtorek, 09 kwietnia 2019 06:51 napisane przez Obywatel

  Sąd nie powinien ingerować w takie sprawy. Jeśli duża część społeczeństwa nie wyrażała zgody na ten marsz i prezydent ich posłuchał to tak powinno być. A i nie pozwolę by jakieś lgbt nauczało moje dziecko seksualności niech uczą tego między sobą. I jeszcze ktoś zakrawa się unia europejska co ona ci dała? Przez chore rządy Francji i Niemiec europa się rozpada pełno imigrantów, którzy robią co chcą u nich, obywatele Francji starają się obalić prezydenta A ten wprowadza ACTA 2 z innymi. Mógł BYM tak dalej wymieniać co daje nam ta cała unia ale i tak będę hejtowany za głoszenia prawdy. PRAWDA JEST WSPOLCZESNA MOWA NIENAWISCI.

 • Link do komentarza wilk wtorek, 09 kwietnia 2019 02:11 napisane przez wilk

  Pierwsza Stolica Lemingów i wszystko jasne !!!! UM ze strachu wydał oświadczenie,czyli presja ma sens !!!!! Niech dewianci maszerują sobie po polu ,tam też przecież przyjadą kamery i dziennikarze ,nikomu nie będą przeszkadzać,a przy okazji blisko jakieś krzaczki i będą mogli puścić trochę ....bąków.........a z drugiej strony,ja bym był za tym,aby takim tzw. marszom NIE zapewniać ochrony polskiej policji,szkoda pieniędzy........ludzie sami zrobili by z nimi porządek !!!!

 • Link do komentarza Wiesław wtorek, 09 kwietnia 2019 00:27 napisane przez Wiesław

  Za dużo wolności ludzie mają i się w dupie przewraca. Za Komuny to by z nimi był porządek. Dlaczego 1% obywateli co lubi to co lubi mówią 99% jak mają żyć? Jeszcze trochę to normalni, zdrowi ludzie będą prześladowani. Teraz w sklepie z częściami do rowerów nie można mówić że chce się pedały bo sprzedawca krzyczy że to obraźliwe i ksenofobiczne. Cały ten świat i ta poprawność polityczna to patologia.

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 08 kwietnia 2019 23:44 napisane przez wyborca

  W prawdziwe intencje prezydenta uwierzę, gdy nastąpi rozłam Nowoczesnej i SLD - głównych promotorów tej parady i odejdą z koalicji stworzonej przez prezydenta Gniezna. Jeżeli nastąpi rozpad, co, gdyby to faktycznie było uczciwe ze strony obu stron, i jeżeli powstanie całkiem nowy układ rządzący w mieście, to naprawdę uwierzę w autentyczną misję prezydenta Budasza.

 • Link do komentarza Koryfeusz poniedziałek, 08 kwietnia 2019 23:07 napisane przez Koryfeusz

  Aisza, o tym zadecyduje Sąd Okręgowy w Poznaniu, a nie ten w Gnieźnie. Poczytaj jak to jest z odwołaniem w tych sprawach. Ja sądzę, że ten marsz będzie, ale w takim razie kontrmanifestacje też powinny mieć prawo się odbyć. Wszystko w sposób spokojny, bez żadnych incydentów.

 • Link do komentarza jeden z niewielu poniedziałek, 08 kwietnia 2019 23:01 napisane przez jeden z niewielu

  Zabieram głos, bo w pewnym sensie mnie to dotyczy. Ale tylko tyle, ze jestem z tej mniejszości, lecz nigdy, przenigdy nie wyjdę na żadną paradę. To, co noszę w sercu jest moje i tylko moje, Nawet wielu moich bliskich o tym nie wie, bo i po co? I jeżeli mam być szczery, to ludzie mojego pokroju nie zachowują się ani hałaśliwie, ani ordynarnie. Żyjemy po prostu tak, jak inni, mamy swoich wypróbowanych przyjaciół, nikomu nie wadzimy. I tak naprawdę, to jest nam wstyd za wynaturzenia wąskiej i niestety zdegenerowanej grupy, która chyba sama nie wie, co chce osiągnąć.

 • Link do komentarza kobieta,73 lata poniedziałek, 08 kwietnia 2019 22:33 napisane przez kobieta,73 lata

  Wstyd,panie Prezydencie! Stchórzył Pan. Dlaczego narodowcy,procesje mogą iść ulicami miasta a parada równości nie? Kościół nie pozwala?
  Ksiądz Sołomieniuk? Dłaczego uległ Pan presji? Może w Gnieznie też zacznie palić się książki,a potem czarownice?

 • Link do komentarza kibol poniedziałek, 08 kwietnia 2019 22:04 napisane przez kibol

  @napisane przez a1rh- popieram w 100%

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane