niedziela, 17 marca 2019 14:21

Rolnicy oddali hołd powstańcom wielkopolskim

 
Rolnicy oddali hołd powstańcom wielkopolskim fot. Rafał Wichniewicz

Przedstawiciele środowisk rolniczych, organizacji zrzeszających producentów oraz samorządowcy i zaproszeni goście, uczestniczyli w uroczystościach dziękczynnych z okazji 100. rocznicy wybuchu wyzwoleńczego zrywu z lat 1918-1919.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej, sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem ks. kan. Jana Kasprowicza, proboszcza tutejszej parafii. Tuż po nabożeństwie, jego uczestnicy udali się w przemarszu w kierunku cmentarza św. Piotra. Tam, na Akropolu Bohaterów, złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym poległych sto lat temu.

- Tutaj powstawała Polska i o tę Polskę przez tysiąc lat walczyli Polacy. Jednym z tych ważniejszych działań było zwycięskie powstanie wielkopolskie. To jego uczestnicy potrafili jednoczyć się, nie kierując się przynależnością partyjną, społeczną, ale najważniejszą rzeczą dla nich było to, by Polska była wolna, solidarna i niezależna - mówił Ryszard Majewski, przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ RI "Solidarność" Wielkopolska.

Wkrótce po uroczystości na cmentarzu, wszyscy udali się do I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie w tamtejszej auli odbyła się druga część obchodów. W jej trakcie wygłoszono okolicznościowy referat dotyczący powstania wielkopolskiego, podjęty został apel polskich rolników, a także wręczono medale 100-lecia powstania wielkopolskiego. Całość urozmaicił koncert orkiestry dętej i występ zespołu tańca ludowego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny