poniedziałek, 11 marca 2019 12:19

Będą zwolnienia w Starostwie. „To jest po prostu katastrofa”

 
Będą zwolnienia w Starostwie. „To jest po prostu katastrofa” archiwum redakcji

Kilkanaście osób ma stracić pracę. To efekt dalszych zmian, jakie planowane są w strukturze organizacyjnej urzędu przy ul. Jana Pawła II.

Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego poinformował o wprowadzeniu planu redukcji zatrudnienia w Starostwie, co ma być związane z poszukiwaniem oszczędności, a docelowo ma zapobiec naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.

- Kiedy przyszliśmy do Starostwa Powiatowego w listopadzie, byłem święcie przekonany, że głównym naszym problemem jest szpital. Potem okazało się iż mamy kolejny kłopot, jaką jest oświata i to rzeczywiście nie mniejszy niż to, co jest związane ze szpitalem - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński, a następnie dodał: - Dziś mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością iż przestaję marzyć o realizacji swoich własnych projektów. Głównym zadaniem Starostwa Powiatowego na najbliższe pięć lat jest ochrona budżetu starostwa przed naruszeniem artykułu 243 i muszę powiedzieć iż "radosna twórczość", jeśli chodzi o decyzje podejmowane przez poprzedni zarząd, będzie skutkowała tym iż przez kolejne lata, nie mówimy o 5 czy 10 latach, ale o dłuższym okresie, każdy kolejny zarząd będzie ponosił konsekwencje tych decyzji, które zostały tu podjęte wcześniej. 

Jak stwierdził starosta, restrukturyzacja ma objąć około 10% personelu urzędu, tj. 12-14 osób: - Osobiście wręczam wypowiedzenia osobom w związku z redukcją, którą przeprowadzamy, wychodząc z założenia iż to starosta, wójt, burmistrz, prezydent takie decyzje powinni przekazywać swoim pracownikom - mówił, nadmieniając iż dla niego jest to "przykre doświadczenie".

Jak jednak wskazał przewodniczący Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, efekt finansowy tego działania jest drugorzędny, bowiem pierwszą rolę gra inny aspekt: - Mamy problem co do kompetencji naszych pracowników. To jest po prostu katastrofa. Tu nie ma ludzi, którzy są w stanie ratować projekty. Nie mówię o ich realizacji. Tu są projekty, które dwa lata leżały i nic się z nimi nie działo i za chwilę zostaną one - brutalnie to ujmując - "uwalone" i my znowu będziemy musieli zwracać jakieś pieniądze. To generuje takie skutki iż możemy naruszyć art. 243 - mówił starosta, wskazując tu na sprawę problemów z rozbudową CK eSTeDe oraz ryzyko zwrotu dofinansowania, ale twierdził iż tych spraw jest więcej: - Wiele osób, które zajmowały się tutaj projektami, mówiło iż nie byli do tego przygotowani i nie mieli wsparcia merytorycznego ludzi, którzy się na tym znają (...). Naszym problemem nie są te projekty, ani tak do końca szpital, ale głównym problemem jest ratowanie budżetu przed wejściem komisarza, jeśli się okaże iż w związku z zaszłościami, pracownicy nie będą mogli poradzić sobie nie z przygotowaniem projektu, bo my za chwilę będziemy mieli tych ludzi, ale z czasem, który nam się po protu kurczy. Projekty to dyscyplina czasowa i okazało się iż każdy na to patrzy w taki sposób iż Starostwo wyciągnie jakieś ukryte pieniądze i pokryje straty. Nie ma pieniędzy, nie pokryjemy strat. Dzisiaj podejmujemy brutalne decyzje co do okrojeń budżetowych i co do budżetu w kontekście wynagrodzeń. Rzucamy hasło - kończymy z ilością, przechodzimy na jakość. Tu nie ma odwrotu.  

 

61 komentarzy

 • Link do komentarza księgowy czwartek, 21 marca 2019 07:31 napisane przez księgowy

  lilla czy jak tam@, wypowiem się w kwestii szpitala - lekarze się nie zwolnili ,tylko Sowier podpisał rozwiazanie za porozumieniem stron, wolał czmychnąć, niż na oczach nowych władz codziennie udowadniać, że nie wypełnia warunków umowy, która podpisał. Protektorat w postaci zamiatania pod dywan się skończył. Czy myślisz,że jeśli nie miałby powodu, to by tak szybko zwiał???? Raczej by się po sądach ciągał, żeby odszkodowanie wyhaczyć, tak jak w Śremie to zrobił. Poczekajmy, co komisja rewizyjna powiatu w tym temacie odkryje. Wtedy poznamy zapewne prawdziwe powody odejścia sowmedu. A dlaczego pan Makohoński walczył jak lew, żeby kontrola się nie odbyła?

 • Link do komentarza Instrumentariusz środa, 20 marca 2019 22:00 napisane przez Instrumentariusz

  Pamiętacie jak poseł PiS Pięta dbał o swoją kochankę... Nasz powiatowy PiS też ma swojego pietę!

 • Link do komentarza Lililola środa, 20 marca 2019 13:25 napisane przez Lililola

  Mam pytanie do starosty powiatu gnieźnieńskiego.... otóż komu i co chce pan udowodnić podjętymi przez siebie zwolnieniami:
  a) urzędników Starostwa Powiatowego w Gnieźnie i podległych jednostek
  b) lekarzy Szpitala Powiatowego w Gnieźnie

  Mija pół roku od wyborów ( ???) i co ? WIELKIE JAJCO?
  Wszystko kula się dzięki poprzednikom. Nowy skład starostwa i szpitala oprócz gadania nic nowatorskiego nie zdziałał. Tyle w temacie. Wielka draka.

 • Link do komentarza Prezes środa, 20 marca 2019 00:35 napisane przez Prezes

  Gruszczyński dopiero się rozkręca.Popatrzcie na stronę Urzędu Miejskiego - ile urzędników wymienił Budasz. Koalicja SPOKO w mieście i powiecie pokazuje, że jedyne co potrafi to załatwianie stołków dla swoich, co tam wiedza i kompetencja, to przecież nie jest ważne - ważne są legitymacje ( PO, SLD, Nowoczesna ) i układy.

 • Link do komentarza Ludzie wtorek, 19 marca 2019 23:47 napisane przez Ludzie

  Psy szczekają A karawana idzie dalej....

  Czy z tak nie jest?

  Żal tylko ludzi

 • Link do komentarza elka wtorek, 19 marca 2019 09:39 napisane przez elka

  urzędnicy urzędów z Gniezna albo są zastraszeni albo są do d.....y że nie wyjdą zaprotestować wobec zwolnień i niskich zarobków

 • Link do komentarza Julian wtorek, 19 marca 2019 09:12 napisane przez Julian

  I dlatego w Urzędach pracują urzędasy, po co znajomość KPA skoro nawet piszący te komentarze nie widzą problemu w niekompetencji urzędasów

 • Link do komentarza Interesariusz poniedziałek, 18 marca 2019 22:51 napisane przez Interesariusz

  Ilu Pracowników otrzymało już wypowiedzenia?
  Ilu jeszcze ma otrzymać?
  Posłuchajmy co w tym temacie mówi Starosta A co na to Poseł
  https://poznan.tvp.pl/41707726/szykuja-sie-zwolnienia-w-starostwie-powiatowym-w-gnieznie

 • Link do komentarza Julianna poniedziałek, 18 marca 2019 20:01 napisane przez Julianna

  Julian powtarzasz jakieś niesprawdzone banały i ciesz się, ze ludzie, których wymieniłeś są mądrzejsi od ciebie i nie podadzą cię do sądu za oszczerstwa. Bo na pewno z takim głupkiem jak ty, nie chcieliby się w ogóle spotykać. A jak żeś taki mądry, to dlaczego nie piastujesz jakiejś wysokiej i odpowiedzialnej funkcji, która by to Gniezno i powiat ruszyła z posad?

 • Link do komentarza rtyuiop poniedziałek, 18 marca 2019 11:27 napisane przez rtyuiop

  O kompetencjach mówi ten co odbiera po kilkanaście tysięcy ? To tak jak w tym powiedzeniu że syty głodnego nie rozumie. Dajcie tym urzędnikom zarobić i wymagajcie. Tak samo w tym magistracie. Przecież macie też kompetentnych z wieloletnim stażem po wielu kadencjach różnych opcji , czyli sprawdzonych w pracy , a ich zarobki to śmiech w porównaniu do innych urzędów albo do niektórych z tych waszych zatrudnianych młodzieńców.

 • Link do komentarza prawda poniedziałek, 18 marca 2019 08:55 napisane przez prawda

  Julian Ty pewnie znajdziesz od ręki fachowców za 2000 zł. Pomyśl i zapytaj ile biorą firmy prywatne za przygotowanie wniosków o środki zewnętrzne. Dzisiaj brakuje ludzi do pracy na stanowiskach niższego szczebla w Urzędach. Wolą iść do pracy na produkcji niż za nędzne pieniądze brać na siebie milionową odpowiedzialność.

 • Link do komentarza warunek poniedziałek, 18 marca 2019 08:11 napisane przez warunek

  Julianie , tylko żeby przepytywacz sam znał się na tym KPA

 • Link do komentarza matuzalem niedziela, 17 marca 2019 16:34 napisane przez matuzalem

  Macie wszyscy rację. Począwszy od samej góry. Na czele powiatu musi stać mistrz, co się zna na wszystkim. na zoologii, na biegach, na kursach kierowców, na polityce,po prostu na wszystkim. I tak jest w naszym kochanym mieście i nawet nie wiecie, co posiadacie. A jak wam się nie podoba, to idźcie na pogaduchy na dwuzłotową kawę i tam wylewajcie swoje żale. Jak nie potraficie glosować, to siedźcie cicho w zaciszu tych tanich kafejek.

 • Link do komentarza Jola niedziela, 17 marca 2019 15:41 napisane przez Jola

  Drużynie peo Gruszczyńskiego daję rok. Wyjadą na taczkach.

 • Link do komentarza Mieszkaniec niedziela, 17 marca 2019 09:09 napisane przez Mieszkaniec

  Wystarczy zrobić listę osób pracujących w strukturach miasta , starostwa oraz podległych instytucjach tj. stanowisko, osoba pełniąca to stanowisko, wykształcenie, staż pracy na tym stanowisku ( pokrewnych z tego działu ) i staż ogólny oraz najlepiej wynagrodzenie całościowe. Od razu widać co i gdzie. A jak wiadomo, gdy nie wiadomo o co chodzi....

 • Link do komentarza wyborca niedziela, 17 marca 2019 08:05 napisane przez wyborca

  Co po takim gadaniu. Jeżeli tam faktycznie taka katastrofa i zatrudniano niekompetentnych to niech nowy starosta zamiast tyle gadać zgłosi to do prokuratora żeby zbadali czy tam aby nie zrobili niegospodarności i nie przekraczali uprawnienia albo zatrudniali po kumoterstwie jakichś nieuków. To samo że szpitalem , niech ten nowy starosta złoży zawiadomienie do prokuratora że od początku jak zaczęto budowę to jest coś nie tak że to idzie za długo i z oporami to może tam jakieś złodziejstwo albo korupcję lub niegospodarność wykryją ? Wtedy uznam że ten starosta jest konkretny i robi porządek !

 • Link do komentarza Julian niedziela, 17 marca 2019 00:17 napisane przez Julian

  Każdy, każdy nowy szef powinien wypierdolić 60% urzędasów na bruk. Resztę przepytać ze znajomości KPA i wypieprzyć co nie znają. Potem przyjąć braki i działać dalej. WON z durniami z urzędu. To jest choroba Pilaka, Ostrowskiego, Tarczyńskiej. I każdy nowy dalej robi głupoty

 • Link do komentarza Gnieźniak sobota, 16 marca 2019 20:59 napisane przez Gnieźniak

  Taaaa. Ile pisi prokuratorzy oskarżyli tych z peło.?
  Ilu siedzi? Jakoś nie słyszałem. Za to słychać o aferach PiS i to na nie spotykaną dotąd skalę.

 • Link do komentarza Skarbniczka sobota, 16 marca 2019 19:08 napisane przez Skarbniczka

  Jeżeli faktycznie sytuacja powiatu jest tak tragiczna i nowej władzy chodzi o oszczędności pierwszym krokiem powinna być likwidacja wydziału promocji. Oszczędzamy podwójnie. Raz na kosztach pracowniczych tego wydziału, dwa na zadaniach które nie są niezbędne, są wręcz śmieszne, z punktu widzenia funkcjonowania powiatu

 • Link do komentarza rikitiki piątek, 15 marca 2019 21:46 napisane przez rikitiki

  NIE WIERZĘ ! koniec bliski.... szpital rozbiorą na części pierwsze. POwtórka z rozrywki, kiedy odwołali ze stanowiska dyrektora Pilarczyka. Tym ludziom Pilarczyk nie pasował, Bestwina, chłopina dobrze zrobił, że odszedł. W samym starostwie zasłużonych, kompetentnych też zwalniają. PO mojemu dno.

startpoprz.1234nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane