czwartek, 28 lutego 2019 17:13

Sowmed opuścił szpital

 
Sowmed opuścił szpital archiwum redakcji

Gnieźnieński szpital zakończył już współpracę z firmą, która od 2,5 roku świadczyła usługi chirurgiczne w lecznicy. Rozwiązanie umowy nastąpiło przed pierwotnym terminem.

To koniec współpracy, która przez wielu była przedstawiana w kontrowersyjnym świetle. Przypomnijmy iż wiosną 2016 roku Zakład Opieki Zdrowotnej ogłosił konkurs na świadczenie usług medycznych w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Poradni Chirurgicznej oraz Pracowni Endoskopii.

W czerwcu tego samego roku okazało się iż wygrała go firma Sowmed z Poznania, a to oznaczało iż dotychczas pracujący chirurdzy będą musieli odejść z lecznicy. To spowodowało opór części środowiska lekarskiego oraz radnych powiatowych, którzy byli przeciwni temu ruchowi, wskazując iż będą przez to ponoszone wyższe koszty. Strona przeciwna, tj. Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego poprzedniej kadencji oraz była dyrekcja szpitala przedstawiała sprawę w innym świetle, argumentując iż konkurs był organizowany na prośbę miejscowych chirurgów. Dodatkowo twierdzono iż mimo zmiany "wykonawcy", w lecznicy usługi będą świadczone na tym samym poziomie, a nawet lepsze. W późniejszym okresie prezentowano także pionierskie operacje, jakie dzięki lekarzom zatrudnionym przez Sowmed odbywały się w Gnieźnie i to po raz pierwszy w kraju. 

Sprawa zaczęła się "nakręcać" już wkrótce po ogłoszeniu wyników konkursu w lipcu 2016 roku i praktycznie do teraz była tematem licznych dyskusji, konferencji, a niekiedy i publicznych awantur mających miejsce na posiedzeniach Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, w trakcie których obie strony (zwolenników i przeciwników Sowmedu) atakowały się wzajemnie argumentami. 

Jak się okazało w czwartkowe popołudnie, obecna dyrekcja Szpitala Pomnik Chrztu Polski zakończyła współpracę z Sowmedem na kilka miesięcy przed planowanym terminem, wyznaczonym w pierwotnej umowie. Jak przekazał nam starosta Piotr Gruszczyński, jest to zgodne z jego słowami wypowiedzianymi dwa lata temu: - Powiedziałem wówczas, że jeśli wygramy wybory, to gnieźnieńscy chirurdzy wrócą do szpitala, co obecnie jest już konsekwentnie realizowane. Jak nas poinformowano, umowa z Sowmedem została rozwiązania za porozumieniem stron z końcem lutego br. Niemniej, dyżury lekarzy chirurgów mają być już zabezpieczone.

W trakcie czwartkowej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego zawiązała się pięciosobowa komisja kontrolująca przy Komisji Rewizyjnej, która podejmie się weryfikacji 2,5-letniej współpracy Sowmedu ze Szpitalem Chrztu Polski, a także kosztów poniesionych na realizację ww. umowy.

48 komentarzy

 • Link do komentarza salowa czwartek, 07 marca 2019 17:48 napisane przez salowa

  a czego sie spodziewaliscie? biedne miasto...

 • Link do komentarza ze szpitala czwartek, 07 marca 2019 09:45 napisane przez ze szpitala

  |W dniu wczorajszym pracownicy szpitala dowiedzieli się, ze obowiązków dyrektora lecznictwa nie pełni już Jacek Bembnista - ale Mateusz Hen.
  Media czegoś nie wiedzą ???

 • Link do komentarza szperacz czwartek, 07 marca 2019 07:06 napisane przez szperacz

  http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Zielona-Gora-wykonano-zabieg-podskornej-amputacji-i-rekonstrukcji-piersi,192667,1013.html

  a może teraz gniezno 24 będzie codziennie zamieszczać reportaże KTO jest na chirurgii, na SOR i na wieczorynce???????

 • Link do komentarza antypis środa, 06 marca 2019 16:34 napisane przez antypis

  Przecież wiadomo,że pis i ich zwolennicy nie odpuszczą, i będą takie hece w necie odstawiać. Kto wie, jak było, to wie. I cisza nad tą sowmedowską trumną!!Już niedługo o nich się zapomni.

 • Link do komentarza Prawnik środa, 06 marca 2019 11:54 napisane przez Prawnik

  Obserwator licz się ze słowami. Jeśli masz dowód na łapówkę to dalej do odpowiednich organów np na policje. A jeśli nie , to nie pomawiaj bo internet nie jest anonimowy. Twoje dane łatwo namierzyć na wniosek .

 • Link do komentarza obserwator1 środa, 06 marca 2019 10:52 napisane przez obserwator1

  Do napisane przez Obserwator
  Jak długo jeszcze będzie Pan ubliżał !! Wstyd!! Czytając Pana komentarze - odnoszę wrażenie że jedynym celem Pan jest arogancja, obelżywość i dyskwalifikowanie wiarygodności i umiejętności lekarzy! Jakie ma Pan prawo i kto pozwala Panu na tak obraźliwe, impertynencki i aroganckie wypowiedzi???
  Jaki ma Pan cel, i kto za tym się kryje, by dyskredytować pracę lekarzy, zawsze może Pan leczyć się w Poznaniu??

 • Link do komentarza zasmucony gnieźnianin środa, 06 marca 2019 10:47 napisane przez zasmucony gnieźnianin

  Jestem za PiSem, ale nigdy za Dolatą. To szkodnik i tylko dzięki niemu Gniezno dzisiaj ma, jak ma. Czyli nieograniczona władzę PO i przegraną PiS. O to Panu chodziło panie Dolata?

 • Link do komentarza Obserwator wtorek, 05 marca 2019 09:24 napisane przez Obserwator

  Prawda jest taka, że odchodzą specjaliści a wrócą partacze i łapówkarze. Nie życzę nikomu żeby trafił pod opiekę "starej gwardii chirurgów".

 • Link do komentarza medyk wtorek, 05 marca 2019 00:12 napisane przez medyk

  ad. salowa - podobno przeszkadzał ten patron Dolacie Zbigniewowi i jego wspomożycielom. Ale dlaczego?

 • Link do komentarza Pacjentka niedziela, 03 marca 2019 21:51 napisane przez Pacjentka

  wróznka zebuszka sie wypowiedziała jak jakiś szczurek co się do swińskiego korytka dorwał albo jakaś myszka towarzysząca, A moższe tylko takimi potrafi rządzić??? Przyszłośc takiego któla niepewna

 • Link do komentarza prawnik niedziela, 03 marca 2019 19:53 napisane przez prawnik

  Uwaga do pana M.Makohońskiego i jego zadziwiającej walki(no jak Rejtan) ,żeby tylko nie doszło do kontroli nadzoru nad Sowmedem
  1. ta kontrola nie będzie kontrolować sowmedu ,tylko dyrekcję, czy dobrze nadzorowała wykonanie umowy
  2. rzekome zapisy w rozwiązaniu umowy nie mają żadnego znaczenia, jeśli w grę bedzie np. wchodziło nieprawne przyjęcie pieniędzy za usługi, których nie wykonano , ew. nieprawidłowo naliczono zapłatę za nie. I to będzie kontrolować komisja.
  Jeśli w toku kontroli wyjdą oszustwa, to w grę wchodzą zarzuty z kodeksu karnego i naprawdę nie ma znaczenia, że ktoś napisał sobie, że nie będzie miał roszczeń.
  A tak na marginesie - czego Pan się boi , że nie chce tej kontroli? Przecież podobno wszystko było idealnie, więc tylko się cieszyć, że jest ta kontrola, bo ona pokaże, jak było idealnie i z troską o publiczne pieniądze.

 • Link do komentarza uwazny niedziela, 03 marca 2019 15:56 napisane przez uwazny

  napisane przez Pielęgniarka nie wręczająca bumerangu

  Czytając Pani komentarz, wnioskuje, że jest Pani kompetentna do wystawiania takich opinii! Cieszy mnie również fakt, ze nie obraża Pani Nikogo, lecz wykazuje jedynie prawdę!!
  Z ogromną przyjemnością, czytałem Pani objaśnienia i argumentację , którą Pani zawarła w swoim krótkim tekście - całkowicie pokrywają się z moim myśleniem!!
  A komentarze gloryfikujące pracę lekarzy zatrudnionych przez Sowmed - są (moim zdaniem) pisane na zamówienie, lub przez te same osoby z wiadomego kręgu. Podobnie zresztą jak artykuły, czy wywiady dotyczące tej Firmy - no cóż prawda jest taka, że public relations, niekiedy przynosi oczekiwany sukces (lecz nie w tym przypadku)!!

  Bardzo dziekuję,

 • Link do komentarza Julian niedziela, 03 marca 2019 14:02 napisane przez Julian

  Gniezno, jak cały kraj zaściankowy, w głębokim średniowieczu. Nic dziwnego, że młodzi spieprzają

 • Link do komentarza salowa niedziela, 03 marca 2019 12:31 napisane przez salowa

  Penitencjo, loprzednia nazwa szpitaka byla nie ZOZ Gniezno, tylko Szpital m., dr Władyslawa Biegańskiego". To był barrdzo porządny i prawy czlowiek i komu on przeszkadzał???

 • Link do komentarza Szczepan niedziela, 03 marca 2019 08:57 napisane przez Szczepan

  Do janek rocznik 1041, ja też się dziwię tej całkiem nie pasujacej nazwie szpitala i dlaczego to arcybiskup musial w tym wyrażac swoje zdanie? To już mieszkancy nie mają nic do powiedzenia? Chyba chrzest to sprawa narodu a nie kościoła? No i taka nazwa w tym budowlanym bałaganie, to nawet nie wypada.

 • Link do komentarza MARCIN ZBYTNIEWSKI sobota, 02 marca 2019 23:56 napisane przez MARCIN ZBYTNIEWSKI

  Gniezno umarło gratulacje Janusze.

 • Link do komentarza penitencja sobota, 02 marca 2019 19:26 napisane przez penitencja

  Poprzednia nazwa Szpitala to ZOZ Gniezno ,
  czy Arcybiskup z tego powodu spać nie może bo Janek się dziwi???

  Zgadzam się co do wniosku o opieką penitencjarną - osoby te wymienione są w raporcie NIK z 2014 roku,

 • Link do komentarza Janeczek sobota, 02 marca 2019 17:36 napisane przez Janeczek

  Janek , skrzyknij paru chłpa rocznik 1042, 1043 i 1044 , weźcie łuczywa i po pod osłona nocy rozebrać to co naprawiono i co stoi , przy ul. Maja i co
  od 2010 - do 2015 straszyło koloseum a teraz straszy głównie koalicję PO/SLD/Noworyśka , bo nie mogą się pogodzić z dokonaniami PIS . Towarzysz Gruszyński orzekł... więc mieszkańcy mają nie mieć szpitala,
  jak to się stało, ze za PISu były pieniędze na szpital a teraz nie ma ???
  A co do chirurgii przeczytaj wszystkie komentarze, większość komentujących dobrze ocenia lekarzy SOWMED ... ale to niewygodna prawda, . Najbardziej biedne są w tym wszytkim pielęgniarki - te same, które kiedyś protestowały przeciw SOWMEDOWi a po 3 latach współpracy z żalem żegnały dobrych i kulturalnych lekarzy.
  Co do kultury słownictwo które królowało w budynku administracji w latach 2012 - 214 - właśnie powróciło......

 • Link do komentarza wrózka zębuszka sobota, 02 marca 2019 15:42 napisane przez wrózka zębuszka

  Ludziska , jak 10 lat temu mi ząb wyrywali, co to było za chamstwo. Tera jak sowmed mi ząb wyrywał, to dopiero kurtura. Ale ludziska się pozbyliśta super chirugów. Naprawdę zeby rwali że cho cho....i gdzie tera człowiek ma jechać i te zęby wyrywać ? do Raszei? Tam to dopiero cuda. W tefałenie nawet Sowier opowiadał. Musi być dobry. I tyle programów było o nich i nawet w gazetach pisali,że jak nogę obciąc, to tylko do nich. Oni mieli zero ,null, nic powikłań. Jak na orionie ktoś leżał, to tylko od tych poprzednich, od tych nie. Mi jeszcze 1 ząb został - muszem o niego dbać. Tym tera co przyszli go nie dam, bo mi go zmarnujom.

 • Link do komentarza Izydor sobota, 02 marca 2019 15:11 napisane przez Izydor

  Do Pacjentki sow-med

  A który to z chirurgów sow-med robił Pani “ cesarkę “ ? A który to z byłych chirurgów spieprzył Pani 10 lat temu ? A czy aby nie jest Pani bezdzietnym facetem ? Proszę zajać się czymś pożytecznym a nie wypisywaniem bzdur .

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane