piątek, 08 lutego 2019 18:51

Utknęli na wysięgniku - potrzebna była pomoc straży

 
Utknęli na wysięgniku - potrzebna była pomoc straży źródło: OSP Zdziechowa

Do nietypowego zgłoszenia zostali zadysponowani strażacy w piątkowe popołudnie na terenie Pruchnowa w gminie Kłecko, gdzie w wysięgniku utknęli pracownicy jednej z firm.

Sytuacja miała miejsce 8 lutego, kilkanaście minut przed godziną 15:00. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, przedstawiciele jednej z firm, wykonujący pracę za pomocą wysięgnika na terenie prowadzonych odwiertów, utknęli w koszu podnośnika, który się zablokował. Ponieważ znajdowali się oni na wysokości około 15 metrów, a urządzenie przestało reagować i nie chciało się opuścić, na pomoc wezwano straż pożarną - do działań zadysponowano drabinę mechaniczną z Gniezna.

Na miejscu strażacy rozsunęli drabinę i pomogli pracownikom przejść z kosza do wysięgnika po czym sprowadzili ich na ziemię. W działaniach brali też udział strażacy z OSP Zdziechowa.

źródło: OSP Zdziechowa

1 komentarz

 • Link do komentarza Łukasz sobota, 09 lutego 2019 22:46 napisane przez Łukasz

  Ciekawe, czy:
  -Sami byli w pracy, nie było osoby asekurującej na dole?
  -Jeśli była na dole to nie znała awaryjnej procedury opuszczania kosza wysięgnika?( Zwykle kiedy sterowanie nie odpowiada to można pompą ręczną sterować wysięgnikiem z poziomu ziemi nawet, kiedy cała elektryka nie działa.)
  -Nie przekroczyli dopuszczalnego obciążenia roboczego kosza.
  -Nie sprawdzili dopuszczalnej prędkości wiatru w miejscu pracy z instrukcją obsługi.
  -Używali niesprawnego wysięgnika lub z niskim poziomem naładowania akumulatora.
  -Korzystając z wysięgnika operowali ze stabilnego, płaskiego i równego podłoża.

  Gdyby o te wszystkie rzeczy zadbali to nie musieliby wzywać straży pożarnej.
  Wychodzi na to, że spanikowali, gdyby w najgorszym wypadku pękł wąż hydrauliczny to utraciliby możliwość sterowania konkretnym siłownikiem, a nie całością.

  Pewnie jak zawsze wynajęto wysięgnik i operatorzy (o ile mieli uprawnienia) nie zapoznali się z instrukcją obsługi urządzenia.

  Za akcję powinien zapłacić pracodawca,

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane