wtorek, 22 stycznia 2019 07:53

Chcą zorganizować w Gnieźnie pierwszy marsz równości

 

„Gniezno – Pierwsza Stolica Równości” - pod takim hasłem ma się odbyć pierwszy w Gnieźnie tego typu marsz, który zaplanowany został w połowie kwietnia.

Organizatorzy tego wydarzenia informują, że chcą go zorganizować wzorem innych kilkunastu miast polskich, w których odbywa się taka inicjatywa. Hasłem przewodnim ma być „Gniezno – Pierwsza Stolica Równości”. Jak informują, chcą zwrócić uwagę na dyskryminację osób ze względu na orientację, wyznanie czy pochodzenie: - Lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i inne osoby nieheteronormatywne nie są same. Chcemy okazać im wsparcie, a mieszkańcom Gniezna udowodnić, że żyją obok nich różne osoby, które nierzadko są lubiane i szanowane, ale nie mogą być sobą na co dzień. Marsz Równości w Gnieźnie będzie okazją do osobistego spotkania, poznania się i pokonania stereotypów - mówi Maciej Januchowski, rzecznik prasowy wydarzenia i dalej dodaje: - Szacunek do drugiego człowieka, miłość i akceptacja, tymi wartościami się kierujemy.

Grupa inicjatywna Marszu Równości w Gnieźnie pracuje od grudnia ubiegłego roku. Liczy kilkanaście osób. Wśród nich są uczniowie i uczennice gnieźnieńskich szkół średnich, studenci, a także osoby, które od lat działają społecznie. Aktualnie rozpoczyna się kolejny etap wzmożonych przygotowań do przeprowadzenia wydarzenia w Pierwszej Stolicy, w tym ustalenie trasy marszu oraz niespodzianek na tę okazję. Termin wydarzenia to sobota 13 kwietnia i tego dnia, poza powyższym, przygotowane mają zostać dyskusje i wydarzenia artystyczne: Póki co nie chcemy jednak ujawniać wszystkich naszych planów, mamy jednak nadzieję, że każde nasze wydarzenie będzie bezpieczne. Liczymy na dobrą współpracę z policją i urzędem miasta w tym zakresie - informuje.

58 komentarzy

 • Link do komentarza patriota sobota, 23 lutego 2019 19:58 napisane przez patriota

  czytałem ostatnio w jakiejś prasie artykuł na temat tego śmiesznego marszu i tam było jasno napisane, ze maja tam przybyć kibice, którzy maja wytłumaczyć symbol Polski i jej wartości. A dobrze wiemy wszyscy jak to sie skończy

 • Link do komentarza misz masz czwartek, 14 lutego 2019 15:56 napisane przez misz masz

  Do realista : jak juz kilkoro tu pisalo , powtorzę : jeslu coś jest trwalego to nic tego nie ruszy. sami sobie rozwalacie rodziny tym czy tamtym postępowaniem od picia przez rozwiązłosc po pracoholizm. a potem katolskim zwyczajem wyspowiadac sie i po krzyku ...i jeszcze zwalic swoje grzechy na kogos lub cos innego...to nie ja to oni, masoni żydzi czy jeszcze kto inny, no nie?

 • Link do komentarza Vegatermik czwartek, 14 lutego 2019 12:12 napisane przez Vegatermik

  I zrozumcie wy wszyscy , że Gniezno ze swoim dziedzictwem jest znakiem sprzeciwu dla całego świata towarzyszy wzajemnej adoracji owszem pachnących i wykształconych, dobrze się mających i uposażonych, a ślepych na sprawy Dekalogu. Aby to zrozumieć musicie się kompletnie zresetować w kwestii waszych płytkich sezonowych ideologii. I kiedy przekroczycie już bramy tego miasta z napisem Tu jest Polska, usiądźcie sobie i przeczytajcie czym jest prawdziwa miłość i kto napisał te słowa w pierwszym liście do Koryntian rozdział 13 Hymn o Miłości. Czytajcie nie raz, ni siedem razy ale czterdzieści i cztery. A jeśli i tak tego nie zrozumiecie zaufajcie prawdzie, bo jeśli nie zachowacie prawa to może was ufność ocali. Macie wolną wolę … wybierajcie.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 14 lutego 2019 09:25 napisane przez Koryfeusz

  demograf i inni, którzy wypowiadają się o homoseksualiźmie, że z tego nie ma dzieci. Oczywiście, że nie ma, ale jaki wpływ ma ta orientacja na dzietność w kraju? Żaden. Homoseksualiści od zawsze byli i się nie rozmnażali. Czy to w jakikolwiek sposób wpływało na demografię? A pary bezpłodne to niby mają wpływ na demografię? Czy wy chcecie zmusić homoseksualistów do zmiany orientacji i płodzenia dzieci? Wina leży w systemie, a nie w orientacji seksualnej i zrozumcie to wreszcie. Skoro społeczeństwo się starzeje to zastanówcie się dlaczego? Winy za to nie ponosi orientacja seksualna, ale system. Poza tym nie każdy jest psychicznie gotowy by mieć potomstwo.

 • Link do komentarza realista środa, 13 lutego 2019 23:25 napisane przez realista

  Web cam, może i racja, że to rozzuchwalenie jest na każdym kroku i w każdej głupawej gazecie. Ale ta cała masońska akcja od dziesięcioleci, zmierza ku temu, by rozwalić narody, a najprościej poprzez zburzenie wartości rodzinnej, przez aborcję, gender, propagowanie dewiacji seksualnych, życie na kocią łapę, bez żadnego obowiązku w stosunku do drugiej osoby, brak hamulców etycznych, etc.etc. Te przykłady prowadzą do karykatury społeczeństwa, a za tym do wyrafinowanego zniszczenia. Dąży się do zniszczenia relacji ludzi miedzy sobą, co w ostatnim czasie jest aż zanadto widoczne nie tylko w Polsce. Rozbija się naturalną solidarność rodziców wobec dzieci i wzajemnie.
  I zadaję pytanie, czy tego chcemy,?

 • Link do komentarza Julian środa, 13 lutego 2019 21:47 napisane przez Julian

  Niestety aby używać argumentów należy przepisy prawa cytować dosłownie.
  Art. 18 Konstytucji RP. "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej." Z przepisu tego wynika tylko to, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny znajduje się pod ochroną państwa. Czyli z tego przepisu nie wynika, że Konstytucja zabrania innych związków. Nie obejmuje ich jednak ochroną prawną, jak małżeństw hetero. Wyraźnie o tym mówi wyrok WSA, jak również wypowiedzi np. pani prof. Łętowskiej czy pana dr. Piotrowskiego

 • Link do komentarza Web cam środa, 13 lutego 2019 19:19 napisane przez Web cam

  bucha cha cha senior....
  marsz rozwalaniem rodziny??????!!????
  a nie przypadkiem dzialalność jakichs kaziów, zdzisławów i innych używających sobie na boku przy poklasku społeczeństwa i zamiataniu pod dywan ??? i działalnosci dzielnych przedstawicielek " płci tipsowej" ubierających się jak ladacznice i nasladujących lafiryndy z pierwszych stron waszych ulubionych " fakt" i " życia na gorąco"?
  najpierw zrobcie ze seniorzy porządek we wlasnych "rodzinach" a dopiero pózniej mowcie innym co mają robic...nikt nie rozwali czegos co jest trwale... a tutaj jak sie rozejrze to sodoma i gomora w tym temacie

 • Link do komentarza zygi środa, 13 lutego 2019 19:08 napisane przez zygi

  Dominika, zapomniałas dodac od zarania swiata..." twojego swiata" ..bo na tym swiecie istnieje wiele religi kultur tradycji i wiele ludow plemion narodow - a wszyscy oni ze swoimi " zboczeniami" żyją na tym swiecie " od zarania"... W swoim "gnieżnieńskim" stanie umyslu pewnie Ci się to nie mieści. wspołczuję. a co by było jakby jakiś mieszkaniec innych stron swiata uznał Ciebie za zboczoną ? uprzedzajac odpowiedz ze w Gnieżninku nie było dotąd takich herezji....no cóż świat się zmienia i do Gnieżninka coraz wiecej świata zagląda...

 • Link do komentarza Jam_Jest środa, 13 lutego 2019 13:21 napisane przez Jam_Jest

  Ad:senior:
  *************
  Rozumiem, że pańska odpowiedź tyczy się mojego wpisu. Natomiast szanowny seniorze, w pańskiej odpowiedzi jakoś trudno doszukać się merytorycznej odpowiedzi co do pytania, jakie postawiłem, mimo iż pan doskonale wie, o co ww. pytaniu mi chodziło.
  No cóż, łatwiej jest być "ślepym" na prawdę, o której jest mowa w zawartym pytaniu, a niżeli na nią odpowiedzieć. Tak to już jest, jak ma się swój pogląd, któremu jest się łatwo poddać. Uszanujmy innych oraz ich prawa a uszanują nasze.

 • Link do komentarza wilk środa, 13 lutego 2019 12:49 napisane przez wilk

  A po co marsz równości ??? A co są krzywi czy skrzywieni ???? A może skrzywdzeni ??? Po co to wszystko jest organizowane i KTO to opłaca ??? Jaki to ma CEL ??? No ,ale z drugiej strony GNIEZNO Pierwsza Stolica LEMINGÓW,tak teraz będę pisał,mieszkańcy wybrali POKO czyli post komunę,która teraz swoich wyborców ,nazwę to po imieniu,na poziomie gimbazy,robi po prostu w .......powiem to najgrzeczniej, w balona,to się nie ma co dziwić !!!!! Lemingowaty POznań niedaleko,więc może UM przystroi jeszcze latarnie i autobusy tęczowymi flagami,by było kolorowo !!!!!! TYLKO DLACZEGO,my normalni mieszkańcy,miasta,z dziada pradziada,mamy znowu cierpieć ,gdy słoiki znowu decydują za nas ??????

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 13 lutego 2019 11:56 napisane przez Vegatermik

  Kiedyś pochody i szturmówki teraz tęczowe flagi i marsze równości? Później ... marsz, marsz, marsz, ... https://www.youtube.com/watch?v=mtfrn5i-3CY

 • Link do komentarza demograf środa, 13 lutego 2019 10:34 napisane przez demograf

  Do tzw. Koryfeusza - Prognozy demograficzne dla Polski wieszczą zbliżającą się katastrofę. Społeczeństwo będzie coraz starsze, liczba urodzeń nie zapewni tzw. zastępowalności pokoleń, zatem w efekcie z czasem będzie nas coraz mniej. I choć wydaje się to być odległą perspektywą, warto mieć świadomość, że to decyzje obecnych pokoleń mają kluczowe znaczenie. Jeśli tendencje demograficzne Polski się utrzymają, za 30 lat może nas być nawet 5 milionów mniej. Więc człeku zamknij swoja buzie i nie pisz głupstw.

 • Link do komentarza Dominika wtorek, 12 lutego 2019 22:50 napisane przez Dominika

  crosser - idąc tokiem twojego rozumowania, ulicami mogą także paradować golasy, bo jest demokracja i każdy ma prawo, jak twierdzisz do prezentowania swoich poglądów, a ta strefa (tzw. naturyści) jest też zaliczana do legalnych, ponieważ jak oni twierdzą: " To chore, by system zakazywał czegoś tak naturalnego. Urodziliśmy się nadzy, tak nas Bóg stworzył, wiec co jest złego w byciu nago ?" Wszyscy jednak zapominają o jednym, że ja nie chcę, aby w przestrzeni publicznej pokazywano czy legalizowano coś, co jest od zarania świata zaliczone do sfery intymnej i bardzo osobistej. Zboczenia także.

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 12 lutego 2019 21:55 napisane przez Koryfeusz

  baba, nie każdy musi się rozmnażać. Ludzi jest dużo, istnieje ryzyko przeludnienia, więc natura będzie szukać sposobu na tę sytuację. Co do emerytur to po prostu trzeba zmienić system i te dziwne reguły ekonomiczne jakie w tym systemie funkcjonują i ograniczają wprowadzenie zmian. Na to potrzeba czasu, lecz jest to możliwe. Potrzeba tylko mądrych ludzi, którzy zechcą te prawidła ekonomiczne trochę pozmieniać, ale na naszą korzyść, a nie na korzyść niewielkiej grupy uprzywilejowanych bogaczy, którzy i tak czerpią profity z obecnego systemu naszym kosztem.

 • Link do komentarza senior wtorek, 12 lutego 2019 19:44 napisane przez senior

  Procesje religijne nie sa żadnymi marszami i nie sieją dewiacji, a niosą dobro. Kto tego nie rozumie, to niech się zamknie i nie zabiera glosu. A co do konstytucji, to proszę najpierw ja sobie przeczytać i potem bazgrolić. Konstytucja wyraźnie mówi, ze małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety .
  Konstytucja RP nie upoważnia ustawodawcy zwykłego do ustanawiania instytucji prawnych podobnych do małżeństwa (w rodzaju „paramałżenstwa”. Ze względu na art. 18 Konstytucji wykluczone jest także uznawanie przez polski porządek prawny par homoseksualnych zarejestrowanych za granicą. No i nie jest tak, ze "każdy robi, co chce" bo w każdym kraju obowiązują pewne normy i ramy a takich marsz jest jedynie pierwszą próba rozwalania rodziny, która jest podstawa każdego społeczeństwa.

 • Link do komentarza rana82 wtorek, 12 lutego 2019 12:43 napisane przez rana82

  @medyk - nie przypominam sobie byśmy przeszli na "ty" - to po pierwsze. Po drugie - używanie zdrobnień lub "pieszczotliwych" określeń typu "kochanie" jest przejawem dyskryminacji, który nazywa się "loving". Trochę smutne, że brak argumentów pokrywamy przejawami dykryminacji, nieprawdaż?
  Ale to typowe dla homofobicznych postaw.
  Co do pisania bzdur - bardzo dobra rada! Radzę zastosować do przedstawianych przez siebie "faktów".

 • Link do komentarza Jam_Jest wtorek, 12 lutego 2019 09:30 napisane przez Jam_Jest

  Jest takie mądre powiedzenie, (Żyj i pozwól żyć innym). Natomiast jak można wywnioskować z wielu zamieszczonych wpisów, to raczej nie wielu rozumie znaczenie tego przysłowia.
  Wielu z piszących ww. temacie jest definitywnie przeciwna temu marszu, ja natomiast zapytam, czym są wszelkie przemarsze przez ulice miasta Gniezna związane z "tradycjami" religijnymi?
  Przecież te wszystkie pochody też mają swoich zwolenników co i przeciwników, ale jakoś nikt specjalnie ich nie napiętnuję, w odróżnieniu od marszu, jaki niebawem ma się odbyć na ulicach Gniezna. Sądzę, że tolerancja dla niektórych, to coś, co przyprawia o zawrót głowy wielu piszących na tym blogu.

  Do:xyz:
  **********
  Mnie też nie przeszkadza kto i w co wierzy, ale żeby zaraz z tego robić pochód ulicami miasta, to chyba lekka przesada.

  Ad:senior:
  **************
  Napisał pan o dewiacji wśród społeczności katolickiej, coś jednak w tym prawdy jest, pozwoliłem sobie zacytować fragment pańskiego wpisu.
  (i teraz przyszedł czas na zniszczenie chrześcijaństwa w Polsce. Kościół w Polsce siedzi cicho i jest wystraszony. Antychryst jest w natarciu, to fakt.)
  Moje pytanie jest następujące, czym tak wystraszył się Polski Kościół ,że postanowił zamilknąć ? Ja wiem i sądzę, że wielu Polaków też wie. Teraz tylko nasuwa się pytanie, czy pan wie dlaczego? Sądzę że jednak pan wie , ale lepiej udawać, że nic nie wiem, prawda?

  Miejmy w sobie więcej tolerancji i to nie na pokaz chili, ale całego życia.

 • Link do komentarza Julian poniedziałek, 11 lutego 2019 21:48 napisane przez Julian

  "Konstytucja RP nie zabrania związków jednopłciowych" - wyrok WSA. Jeśli nie zabrania, to może parady też są dozwolone?

 • Link do komentarza crosser poniedziałek, 11 lutego 2019 17:32 napisane przez crosser

  Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ustawa o gwarancji wolności sumienia i wyznania z 17 maja 1989 roku [Dz. U. 1989 Nr 29 poz. 155] gwarantują swobody religijne i światopoglądowe.
   Art. 1. Dział I Ustawy zapisano: Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu obywatelowi wolność sumienia i wyznania. Wolność sumienia i wyznania obejmuje swobodę wyboru religii lub przekonań oraz wyrażania ich indywidualnie i zbiorowo, prywatnie i publicznie. Obywatele wierzący wszystkich wyznań oraz niewierzący mają równe prawa w życiu państwowym, politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. "


  Wolność sumienia....przekonań......wyrażania ich ....
  Tyle w temacie. Ja chodze do kościoła a sąsiad idzie na marsz. Każdy robi to co chce w granicach prawa , to co mu demokracja o którą tak walczyliście ( głównie seniorzy....) gwarantuje. Sąsiad jest porządnym obywatelem. I teraz jacyś kolesie w glanach będą go może bić? W imię czego?
  Gniezno i podobne mieściny to naprawde stan umysłu....

 • Link do komentarza baba poniedziałek, 11 lutego 2019 14:05 napisane przez baba

  Mimo wszystko to nie jest normalne żeby facet z facetem albo kobitka z kobitką tego tam , no wiecie o co chodzi......Tak w ogóle to społeczeństwo się starzeje i rośnie umieralność a dzieci mało się rodzi to i bieda z emeryturami będzie , no bo nikt nie powie mi że ze związku dwóch facetów coś się urodzi co im zapewni emerytury a oczekiwania na starość będą mieli zapewne.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane