Wydrukuj tę stronę
czwartek, 10 stycznia 2019 19:42

Ranking najlepszych liceów i techników - które z Gniezna?

 
Ranking najlepszych liceów i techników - które z Gniezna? fot. Rafał Wichniewicz

Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała najnowszy ranking polskich liceów i techników. Sprawdziliśmy, którym szkołom z Gniezna udało się w tym roku na nią dostać.

Dzisiaj ogłoszono kolejną edycję rankingu Perspektywy 2019. W ramach analizy, przeprowadzonej na podstawie konkretnych wytycznych, wybrano w tym roku więcej placówek, aniżeli do tej pory - 1000 liceów i 500 techników z całego kraju (do tej pory wybierano ich jedynie kolejno 500 i 300).

Nie da się ukryć, że sam ranking jest przede wszystkim prestiżowym wyróżnieniem dla szkół, którym udało się znaleźć na tej liście. Jest tak, pomimo iż opinie dotyczące metodologii (doboru czynników do analizy) są różne, to jednak nie ma wątpliwości iż każda szkoła szczyci się obecnością na tej liście.

W analizie dotyczącej liceów brano pod uwagę trzy istotne czynniki - obejmowała w 30% odnoszone sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach, 25% to wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych, a 45% to wyniki matur z przedmiotów dodatkowych. 

Licea

Spośród gnieźnieńskich szkół średnich, najwyżej znalazło się ponownie I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, które widnieje w rankingu już kolejny rok z rzędu. Otrzymało ono wynik 37,87 punktów, choć znalazło się nieco niżej w tabeli niż w ubiegłym roku - na 460 miejscu (w 2018 roku było to 400 miejsce). W skali wojewódzkiej szkoła zajęła 34 miejsce (na 50 placówek).

Po rocznej nieobecności do rankingu głównego powróciło także II Liceum Ogólnokształcące, które zajęło 500 miejsce z wynikiem 37,25 punktów. Poprzednio na liście znajdowało się w 2017 roku z pozycją numer 421. W rankingu wojewódzkim II LO zajęło 37 miejsce.

Technika

W przypadku techników pod uwagę brano te, w których maturę w maju 2018 roku zdawało minimum 12 maturzystów. Dodatkowym kryterium wejścia szkoły do rankingu było osiągnięcie przez uczniów wyniku powyżej 0,75 średniej krajowej z egzaminu maturalnego (obowiązkowego języka polskiego i matematyki). Na 500 techników branych pod uwagę w rankingu, dwa z Gniezna dostały się na listę. 

Technikum Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w skali krajowej zajęło 212 miejsce i jest ono najwyższe od kilku lat - placówka zdobyła 57,49 punktów. W skali wojewódzkiej gnieźnieński "Ekonomik" zajął 15 miejsce na 50 placówek obecnych na liście. Tym samym otrzymał on tytuł srebrnej szkoły za dostanie się na listę obejmującą 101-300 miejsc.

Dodatkowo w rankingu głównym na 490 miejscu uplasowało się Technikum TEB Edukacja z wynikiem 50,24. W ostatnich latach szkoła ta była poza rankingiem.

8 komentarzy