piątek, 28 grudnia 2018 17:21

Sejmik powiatu gnieźnieńskiego na stulecie powstania

 
Sejmik powiatu gnieźnieńskiego na stulecie powstania fot. Rafał Wichniewicz

W ramach lokalnych obchodów setnej rocznicy wybuchu wyzwoleńczego zrywu z lat 1918-1919, w auli I Liceum Ogólnokształcącego zebrali się samorządowcy z jedenastu gmin.

Miasto Gniezno, a także przedstawiciele gmin, które przed stu laty wchodziły w skład ówczesnego podziału administracyjnego, a więc Kiszkowa, Kłecka, Mieleszyna, Trzemeszna, Czerniejewa, Łubowa, Niechanowa, Witkowa i Powidza, zebrali się 28 grudnia w Pierwszej Stolicy Polski na historycznym, pierwszym sejmiku zorganizowanym z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. 

Uroczyste posiedzenie zainaugurowało wprowadzenie historycznych sztandarów powstańczych, a także odśpiewanie hymnu. Następnie spotkanie poprowadzili przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Pilak oraz Rady Miasta Gniezna Michał Glejzer, którzy powitali zgromadzonych, a także w krótkim słowie przypomnieli o znaczeniu wydarzeń sprzed stu lat. Po tym głos zabrał senator Robert Gaweł, który jako przedstawiciel Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego przedstawił działania, jakie zostały podjęte przez poszczególne gminy w ramach różnych wydarzeń, odbywających się w ciągu ostatniego roku. 

Zebranie samorządowców było też okazją do wręczenia nagród osobom, które zasłużyły się kultywowaniu pamięci. Medalem III stopnia "Załużony Kulturze Gloria Artis" przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżniono Janusza Ambrożego. Medal Jubileuszowy odebrał Krzysztof Borowiak.

Medalem Koronacyjnym wyróżniono: Czesławę Krumrey i Bożenę Posłuszną-Brzezińską. Medalem z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości otrzymali: Bartosz Borowiak, Jarosław Gryguć i Ramzes Temczuk. Honorową Odznakę Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Wierni Tradycji” otrzymali: Hanna Kwaśniewska, Paweł Matkowski, Grzegorz Mrówczyński, Janusz Sekulski i Paweł Trygalski.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane