niedziela, 26 sierpnia 2018 17:07

Dożynki Gminy Czerniejewo w Żydowie

 
Dożynki Gminy Czerniejewo w Żydowie fot. Rafał Wichniewicz

Wspólną modlitwą i tradycyjnym obrzędem dziękczynienia za plony rozpoczęły się niedzielne dożynki rolników i wszystkich mieszkańców z Gminy Czerniejewo.

Uroczystości, które w tym roku odbywały się w Żydowie, rozpoczęły się od wspólnego przemarszu z dziedzińca pałacu w kierunku terenu sportowo-rekreacyjnego, położonego w centrum wsi. Po dotarciu na miejsce powitano wszystkich gości oraz delegacje przybyłe z wieńcami dożynkowymi, reprezentującymi kilkanaście wsi z obszaru gminy Czerniejewo. Kilka spośród nich, a szczególnie odznaczającym się był wieniec z Gębarzewa, nawiązywało do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Wkrótce po tym rozpoczęła się msza święta, sprawowana przez proboszcza miejscowej parafii ks. Krzysztofa Prusa wraz z duchownymi z parafii w Czerniejewie oraz Pawłowie. W trakcie homilii podkreślił on m.in. znaczenie chleba, który jest jednym z nieodłącznych symboli dożynek, a także trudu, jaki trzeba ponosić, by mógł on powstać. Wspólną modlitwę urozmaicił także Chór Żydowianie.

Po nabożeństwie, zakończonym odśpiewaniem Boże coś Polskę, rozpoczęła się druga część uroczystości - tradycyjny obrządek dożynkowy, który w tym roku urozmaicił Zespół Regionalny z Bukówca Górnego. W jego trakcie starostowie dożynkowi przekazali na ręce burmistrza gminy Tadeusza Szymanka chleb, który następnie został rozdany pozostałym uczestnikom uroczystości. Po kolejnym krótkim akcencie artystycznym, przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości, a w międzyczasie ruszyły także wszystkie atrakcje przygotowane na tę okazję, a także konkursy, konkurencje sportowe oraz występy, które potrwają do niedzielnego wieczora. 

1 komentarz

  • Link do komentarza pierożek niedziela, 26 sierpnia 2018 18:24 napisane przez pierożek

    fajnie, że pogoda dopisała....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane