niedziela, 29 lipca 2018 17:45

Zmarła Helena Kowalewska, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

 
Zmarła Helena Kowalewska, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata archwium redakcji

Wyjątkowo smutna wiadomość dotarła do naszej redakcji w niedzielne popołudnie - zmarła Helena Kowalewska, nauczycielka i wychowawczyni wielu pokoleń gnieźnian, wyróżniona wyjątkowym odznaczeniem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

Helena Kowalewska z domu Gwozdowicz urodziła się 5 listopada 1916 roku we Wiedniu, skąd po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wraz z rodziną przyjechała do odrodzonego kraju, gdzie wszyscy osiedli na Kresach Wschodnich. Jej ojciec Jan Gwozdowicz pracował w sądzie, którego był prezesem, a matka Matylda była z zawodu nauczycielką. W trakcie okupacji jej rodzina ukrywała u siebie 14-letnią Żydówkę Lusię Rozen (której bliscy zostali rozstrzelani przez Niemców), za co w 1988 roku pani Helena wraz z matką i siostrą Ireną odebrały najwyższe izraelskie, cywilne odznaczenie dla nie-Żydów - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - za bezinteresowną pomoc niesioną w trakcie Holocaustu. W trakcie wojny Helena Kowalewska brała także udział w tajnym nauczaniu.

Do Gniezna Helena Kowalewska przybyła w 1950 roku. Mieszkańcom miasta znana była przede wszystkim jako wieloletnia nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 5, gdzie była wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Z placówką tą związana była niemal do ostatnich lat swojego życia, żywo interesując się także tym, co się działo u jej dawnych uczniów.

Poza wspomnianym wyróżnieniem, za swoją postawę w trakcie wojny oraz późniejszą pracę z dziećmi i młodzieżą, Helena Kowalewska została odznaczona także Srebrnym i Złotym Krzyżem zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem. W 2016 roku, w trakcie swoich setnych urodzin, odebrała także Medal Koronacyjny.

Helena Kowalewska zmarła 29 lipca 2018 roku, o czym poinformował Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie, którego była honorowym członkiem. Pogrzeb rozpocznie się mszą świętą w intencji Zmarłej 3 sierpnia o godzinie 11:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku, po której to zostanie pochowana na miejscowym cmentarzu parafialnym.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Whistler środa, 01 sierpnia 2018 13:43 napisane przez Whistler

  Pani Helena Kresowianka ktora uratowala lusie znam wiekszosc jej Historii Chwala Bohaterom

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 30 lipca 2018 19:40 napisane przez avalon

  Będe zawsze pamiętał Panią Helenę...
  Maciej, dawniej uczeń SP 5...

 • Link do komentarza nurse poniedziałek, 30 lipca 2018 08:28 napisane przez nurse

  Właśnie odszedł wspaniały człowiek . Dziś już rzadko można spotkać takich ludzi. W dobie rozbuchanego konsumpcjonizmu zwykle każdy myśli tylko o sobie , o swoich potrzebach i przyjemnościach. Dla Pani Heleny w pierwszej kolejności liczył się drugi człowiek , a ona sama na końcu. To było tak niezwykłe, tak niesamowicie piękne ... Niech spotka ją za to największa nagroda tam , gdzie teraz przebywa. Niech odpoczywa w spokoju. Dziękuję za to cudowne świadectwo

 • Link do komentarza Marian Górny poniedziałek, 30 lipca 2018 08:05 napisane przez Marian Górny

  Najwyższa cześć pamięci Pani Heleny ........

 • Link do komentarza była uczennica niedziela, 29 lipca 2018 22:30 napisane przez była uczennica

  Pani Halu do zobaczenia :( [*]

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane