środa, 13 czerwca 2018 16:54

Nadchodzi XI Zjazd Gnieźnieński

 
Nadchodzi XI Zjazd Gnieźnieński źródło: zjazd.org

Hasło „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” przyświecać będzie uczestnikom XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbędzie się we wrześniu br.

W zjeździe, który odbędzie się w dniach 21 - 23 września br., wezmą udział chrześcijanie różnych wyznań z Europy Środkowo-Wschodniej: duchowni różnych wyznań, politycy, myśliciele, publicyści. Omawiając kluczowe wyzwanie współczesnej Europy – kryzys europejskiej tożsamości, będą mówić o odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, swoich ojczyzn i całego kontynentu. 

- Data tego zjazdu nie jest przypadkową, a jest ona przedyskutowana i wyszukana, gdyż chcemy by w tym trójkącie Polska - Europa - Kościół, który stanowi fundament zjazdów gnieźnieńskich, by stał się on swojego rodzaju poprzedzeniem obchodzonej w tym roku rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zjazd nie tylko będzie nawiązywał do setnej rocznicy zakończenia tragicznej I wojny światowej i odzyskania niepodległości przez Polskę oraz inne państwa w naszym regionie, ale będzie też niewątpliwie ten fakt inspiracją, byśmy także i w trakcie naszego zjazdu pamiętali. Chcemy, aby wspólna platforma różnych organizacji chrześcijańskich, katolickich, współtworzących ten zjazd, to owoc współpracy podjętej po poprzednim zjeździe - przyznał abp Wojciech Polak Prymas Polski, a nawiązując do hasła tegorocznego spotkania, przekazał: - Temat chce ukazywać w jaki sposób, dzisiaj także, możemy przeżywać swoje życie w wymiarach osobistych, społecznych, rodzinnych, kościelnych, jako życie ludzi wolnych, a więc tych, którzy z jednej strony są od czegoś wolni, ale są też wolni do zagospodarowania przestrzeni, która jest im dana. Chcemy by była to wolność, w której potrafimy wybierać i współtworzyć zadane nam przestrzenie naszego życia osobistego, rodzinnego, społecznego. 

Pierwszego dnia zjazdu do zgromadzonych swoje przesłanie skieruje prezydent RP Andrzej Duda, a w dalszym programie wydarzenia przewidziano szereg różnych wykładów, warsztatów, prelekcji i modlitw. Wśród zaproszonych gości będzie m.in. francuska filozof prof. Chantal Delsol, która wygłosi wykład „Kochaj i czyń co chcesz”? Wolność chrześcijańska w świecie, w którym wszystko wolno”. Zaplanowano też panel o Janie Pawle II i kard. Stefanie Wyszyńskim, jako nauczycielach polskiej wolności. W dyskusji o roli Polski w Europe wystąpią m.in. byli polscy premierzy: Jerzy Buzek i Hanna Suchocka. W Zjeździe weźmie udział też m.in. udział prof. Rocco Buttiglione, były włoski polityk oraz kard. Peter Turkson. Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wygłosi wykład pt. „Ból świata jest bólem Kościoła”. Chrześcijanie na rzecz lepszego świata”.

Każdego dnia modlitwę przed obradami poprowadzi trzech kapelanów zjazdu, reprezentujących trzy tradycje chrześcijańskie: katolicką, prawosławną i ewangelicką. Więcej informacji o wydarzeniu można odnaleźć na stronie www.zjazd.org

źródło także: UM i Archidiecezja Gnieźnieńska

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Kosmyk 2 2019

Ostatnio dodane