środa, 13 czerwca 2018 11:59

Król Przemysł II „powrócił” do Gniezna

 
Król Przemysł II „powrócił” do Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

W parku przed dworcem pojawiła się rzeźba kolejnego króla, która będzie wchodzić w skład Traktu Królewskiego. Tym razem jest to czwarty, historyczny król Polski Przemysł II.

Po Bolesławie II Szczodrym (znanym także jako Śmiały), który stanął ponad dwa tygodnie temu u zbiegu ul. Dąbrówki i Łubieńskiego, przyszła pora na kolejnego władcę polskiego, który był koronowany w Gnieźnie. Tym razem jest to Przemysł II, który pojawił się w Parku im. R. Kaczorowskiego, tuż przed przejściem dla pieszych, prowadzącym w kierunku dworca kolejowego. Tym samym w Pierwszej Stolicy Polski pojawiła się już druga z pięciu rzeźb królów, którzy będą głównymi elementami powstającego Traktu Królewskiego. Rzeźba monarchy nawiązuje do jego działalności na rzecz zjednoczenia ówczesnych księstw polskich.

Przemysł II urodził się w 1257 roku w Poznaniu i był ostatnim męskim przedstawicielem wielkopolskiej linii piastów. Syn Przemysła I i księżniczki śląskiej Elżbiety, wychowywał się na dworze swojego stryja Bolesława Pobożnego. W 1273 roku otrzymał w swoje władanie własną dzielnicę - księstwo poznańskie, a w 1279 roku, po śmierci stryja, objął także księstwo kaliskie. Tym samym został księciem wielkopolskim, a w kilkanaście lat po tym zdobył też tytuł księcia krakowskiego i Pomorza Gdańskiego. Dzięki temu, jako najsilniejszy pośród przedstawicieli dynastii piastowskiej i inicjator jednoczenia kraju, mógł rozpocząć starania o zdobycie korony polskiej - uroczystość odbyła się 26 czerwca 1295 roku w Gnieźnie. Była to pierwsza koronacja władcy polskiego po 219 latach. Przemysł II został zamordowany 8 lutego 1296 roku podczas najazdu (prawdopodobnie brandenburczyków, którzy chcieli porwać monarchę), co miało miejsce w Rogoźnie. Spoczął w katedrze w Poznaniu.

21 komentarzy

 • Link do komentarza erty środa, 20 czerwca 2018 07:02 napisane przez erty

  to musiała tęga głowa wymyślić żeby ustawić tego króla na tym miejscu , ten król to się w grobie przewraca bo to przecież król a nie królik

 • Link do komentarza tramp wtorek, 19 czerwca 2018 23:14 napisane przez tramp

  Hans, jeżeli ty reprezentujesz ten miejski urząd, to nie ma się co dziwić, że klapa na całej linii w rozwoju turystycznym miasta. Mówisz, że króliki ściągną tłumy do Gniezna? Skoro takie myślenie panuje wśród urzędników i ich władzy, to nic bardziej żałosnego nie można było wymyślić. Ludzie, zapytajcie w każdej sprawie fachowców, a nie wydawajcie pieniędzy na jakieś mrzonki powstałe w skostniałych umysłach biurokratów!

 • Link do komentarza turysta1 wtorek, 19 czerwca 2018 11:37 napisane przez turysta1

  Pomnik Przemysła II ustawiony został przy przejściu dla pieszych prowa-dzącym do dworca PKP. Czyżby król się spieszył na pociąg do Poznania ?

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 19 czerwca 2018 09:20 napisane przez urzędas

  Te króliki będą powodem przegranej obecnej ekipy PO. Nie słyszałem także, by choć jeden radny też wypowiedział się o tym niezwykłym prezydenckim wynalazku krytycznie. Siedzą na tych sesjach, jak trusie, a niektorzy z nich to ani razu przez kadencję nie zabrali głosu. W żadnej sprawie. Klasyczne maszynki do głosowania. Pan każe-sługa musi. A może czasem lepiej jest, gdy milczą, bo jak zabiorą głos, to kabaret . Kto głosował na takie niektore indywidua?

 • Link do komentarza matka wtorek, 19 czerwca 2018 08:30 napisane przez matka

  Czy ktoś umie wytłumaczyć dlaczego ustawiony na ulicy królik po gnieźnieńsku zielenieje ? Czy to naturalne czy też czymś spowodowane np. obsikaniem przez psa / Pytam bi się boję o dziecko żeby tego nie dotykało i czymś się nie zaraziło ?

 • Link do komentarza wodnik wtorek, 19 czerwca 2018 07:14 napisane przez wodnik

  czytelnik masz 1000 % racji. Zamiast na króliki nasze podatki powinny do nas wrócić w postaci niższych cen np za bieżącą wodę w kranach , która jest najbardziej niezbędną rzeczą do codziennego życia. Bo dzięki wodzie mamy w czym ugotować obiad. Dzięki wodzie nie usychamy z pragnienia. Dzięki wodzie, możemy zachować higienę naszego ciała. Dzięki wodzie, możemy umyć podłogi w mieszkaniu. Dzięki wodzie rosną w ogródkach nasze warzywa i kwiatki. I W końcu dzięki wodzie, powstaje piwo w naszym gnieźnieńskim browarze. Co wobec tego powinno być dla prezydenta Gniezna - T. Budasza ważniejsze? Zieleniejące już na chodnikach króliki czy tania ogólnodostępna W O D A ???

 • Link do komentarza wodnik wtorek, 19 czerwca 2018 07:14 napisane przez wodnik

  czytelnik masz 1000 % racji. Zamiast na króliki nasze podatki powinny do nas wrócić w postaci niższych cen np za bieżącą wodę w kranach , która jest najbardziej niezbędną rzeczą do codziennego życia. Bo dzięki wodzie mamy w czym ugotować obiad. Dzięki wodzie nie usychamy z pragnienia. Dzięki wodzie, możemy zachować higienę naszego ciała. Dzięki wodzie, możemy umyć podłogi w mieszkaniu. Dzięki wodzie rosną w ogródkach nasze warzywa i kwiatki. I W końcu dzięki wodzie, powstaje piwo w naszym gnieźnieńskim browarze. Co wobec tego powinno być dla prezydenta Gniezna - T. Budasza ważniejsze? Zieleniejące już na chodnikach króliki czy tania ogólnodostępna W O D A ???

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 18 czerwca 2018 14:53 napisane przez czytelnik

  @opłacony mesjasz - z tej niłości do obecnej władzy nie potrafisz nawet poprawnie przeczytać prostego komentarza. Gdzie napisano, że fabryka tych koszmarków jest w Gnieźnie? Po drugie odlewy nie są rzeżbami . Są odlewami. W przeciwnym wypadku np. każdy dzwon koscielny nazywany powinien być rzeźną, a nie jest! Może masz ravję, że w otoczeniu ( maleńki promień!) Są remontowane chodniki, ale co z tego? Kawalek dalej dziury, smród i psie odchody. To taka nowoczesna estetyka prezydenta Budasza. I bez tego sarkazmu prywatnych kamienic, bo totalny bałagan to jest z kamienicami miejskimi oraz tymi zarządzanymi przez komunalną spółkę. Dowody możemy sypać z rękawa. I kolejna sprawa. Fakt, że dzialanie jest szybkie i na pokaz nie wymaga wyjaśnien, bo to, że jest to robota na ekspres, na pokaz i na trzy dni przed wyborami zrozumie każdy nawet średnio rozwiniety człowiek. Przykro, że pan tytułujacy się jako mesjasz nie potrafi nawet tego zrozumieć. Natomiast czytelnikiem jestem nie tylko z nazwy, bo jak pan widzi czytam wszystko niezwykle dokładnie. Mam także niezbywalne prawo do krytyki, ale także do niepokoju, co się wyrabia z moimi i moich współmieszkancow pieniędzmi. Dodam, pieniędzmi, które są potrzebne na inne sprawy o wiele ważniejsze niż kiczowate "pomniki".

 • Link do komentarza Hans poniedziałek, 18 czerwca 2018 13:24 napisane przez Hans

  "Od tego mieszkańcom nie przybędzie miejsc pracy pieniędzy ani nie będzie się żyło lepiej."
  Typowe klapki na oczach. Turystyka to pieniądze!!! Dla miasta i mieszkańców. I miejsca pracy.
  Jeśli ktoś tego nie rozumie, to nie ma nawet o czym dalej dyskutować..

 • Link do komentarza Urzędnik poniedziałek, 18 czerwca 2018 06:32 napisane przez Urzędnik

  A ja się pytam i po co to komu. Od tego mieszkańcom nie przybędzie miejsc pracy pieniędzy ani nie będzie się żyło lepiej. To jest wyrzucanie pieniędzy, które mogłyby pomóc ludziom poprzez wydanie ich na budowę chodników czy kanalizacji. Ile jest do zrobienia na obrzeżach miasta dla ludzi, mieszkańców, wyborców. Pamiętajcie o tym podczas głosowania i nie głosujcie na ten obecny układ Budaszowsko Powałowsko Kujawsko Gedkowski.

 • Link do komentarza Teodor niedziela, 17 czerwca 2018 11:31 napisane przez Teodor

  Wczoraj przejeżdżałem wieczorem obok podświetlonego nowego króla, jeszcze lepiej się prezentuje po zmroku! :) Tylko ta trawka wokół jeszcze by musiała wzejść żeby było idealnie, ale to pewnie przy obecnej suszy jeszcze będzie musiało trochę poczekać

 • Link do komentarza Hans czwartek, 14 czerwca 2018 09:18 napisane przez Hans

  Figurka za 3 tysiące? W główkę kogoś przygrzało widzę, to są rzeźby (odlewy rzeźb, bo widzę że tu się czepiają niektórzy) Rafała Nowaka, uznanego artysty który robił m.in. pomnik Paderewskiego w Poznaniu. Artyści wyłonieni byli w konkursie rzeźbiarskim, nie pamiętam kto był przewodniczącym jury, ale rektor którejś ASP.
  Czytelniku chyba mało czytasz, skoro o kosztach tego szlaku nie czytałeś, to chyba 2 czy 3 miliony złotych z dotacją z UE, więc skoro jedna rzeźba kosztuje kilkaset tysięcy to chyba nie taka figurka jak piszesz
  Zresztą jakość widać gołym okiem, nie ośmieszaj się. Jak chcesz hejtować to rób to z jakimś umiarem, bo przeginając tak jak w tym wypadku to robi się raczej żałosne

 • Link do komentarza OpłacanyMesjasz czwartek, 14 czerwca 2018 08:39 napisane przez OpłacanyMesjasz

  Czytelnik rozlał jad, więc zadam pytania:
  "Mamy "fabryki" wyrabiające "pomniki" taśmowo. To działalność na wielką skalę. "
  Gdzie mamy te fabryki w Gnieźnie?

  "Taka figurka kosztuje 3-4 tysiące złotych. Żadne dzieło sztuki. Produkcja taśmowa. Ktoś wymuruje pod niego postumencik i może stać nawet kilkadziesiąt lat."
  Rzeźbę wykonali wykształceni rzeźbiarze. Podważasz ich umiejętności? A co miałeś z plastyki?

  " Wygląda ohydnie. Bo taka prawdziwa rzeźba kosztuje nawet kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy."
  Co to jest prawdziwa rzeźba? Co jest ohydnego w postaci Przemysła II, który został odwzorowany do portretów przedstawianych w książkach?

  "Do tego trzeba profesjonalnie wykonać otoczenie, nie tak, jak w Gnieźnie, byle jak i byle gdzie. Niestety,zjawisko ma coś z bezmyślności."
  Przecież w otoczeniu są remontowane chodniki, więc? Może jeszcze Miasto ma odmalować kamienice prywatnych właścicieli?

  "Działanie szybkie i na pokaz. Miasta prześcigają się w ilości ustawianych figur i figureczek."
  O rety, to my bierzemy udział w jakichś zmaganiach z innymi miastami? W której tabeli i jakiej ligi figureczek jesteśmy?

  "Bez ładu i składu. Ważne, żeby gawiedź była szczęśliwa. W roku wyborczym oczywiście."
  Czas realizacji projektu to trzy lata - po raz pierwszy informacje w temacie pojawiły się w 2015 roku, składanie dokumentów, analiza przez urzędników ds. dofinansowania, wyłonienie projektów w konkursie artystycznym... Gdzie wtedy byłeś, czytelniku jedynie z nazwy?

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 14 czerwca 2018 00:41 napisane przez czytelnik

  Niespotykany na skalę światową szał pomnikomanii ogarnął prezydenta Gniezna. Niestety, figury te nie mają w sobie nic oryginalnego.Mamy "fabryki" wyrabiające "pomniki" taśmowo. To działalność na wielką skalę. Taka figurka kosztuje 3-4 tysiące złotych. Żadne dzieło sztuki. Produkcja taśmowa. Ktoś wymuruje pod niego postumencik i może stać nawet kilkadziesiąt lat. Wygląda ohydnie. Bo taka prawdziwa rzeźba kosztuje nawet kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy. Do tego trzeba profesjonalnie wykonać otoczenie, nie tak, jak w Gnieźnie, byle jak i byle gdzie. Niestety,zjawisko ma coś z bezmyślności. Działanie szybkie i na pokaz. Miasta prześcigają się w ilości ustawianych figur i figureczek. Bez ładu i składu. Ważne, żeby gawiedź była szczęśliwa. W roku wyborczym oczywiście.

 • Link do komentarza Teodor środa, 13 czerwca 2018 23:13 napisane przez Teodor

  Czepialski się znalazł, wiadomo, że odlewy, ale czego jak nie rzeźb? Z gliny czy w czym tam artysta je rzeźbił
  Oczywiście, że kolczuga, Boże, już literówki nie można zrobić nawet

 • Link do komentarza Mordeczkaqq środa, 13 czerwca 2018 22:09 napisane przez Mordeczkaqq

  Duma!!!! Bravo dla magistratu i Prezydenta!

 • Link do komentarza poborowy środa, 13 czerwca 2018 19:20 napisane przez poborowy

  Teodor, to nie żadne rzeźby tylko puste odlewy. No i nie żadna kolczuka chłopie.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki środa, 13 czerwca 2018 17:27 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Rzeźba piękna, choć połamana tarcza to symbol przegranej... A przecież wtedy nie byliśmy aż tak słabi, nawet Bolesław Pobożny gromił Brandenburczyków w Gdańsku, stąd ich późniejsza zemsta, warto byłoby to wyeksponować. Poza tym, cudo :)

 • Link do komentarza Teodor środa, 13 czerwca 2018 16:47 napisane przez Teodor

  Udało mi się już zobaczyć na żywo, cymesik. Ta kolczuka jest tak w szczególach wyrzeźbiona że to aż niesamowite, szacunek dla autora!
  Nie mogę się już doczekać aż wszystkie figury się pojawią

 • Link do komentarza Hans środa, 13 czerwca 2018 12:54 napisane przez Hans

  Symbolika sama opowiada wręcz historię... ta połatana, scalona tarcza, rewelacja

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane