poniedziałek, 11 czerwca 2018 07:53

Warszawa widziana okiem ucznia w 100. rocznicę odzyskania niepodległości

  mnopr
Warszawa widziana okiem ucznia  w 100. rocznicę odzyskania niepodległości zdjęcie nadesłane

Uczniowie z pięciu szkół wzięli udział w wycieczce, wieńczącej projekt edukacyjny, realizowany przez Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska pt. „Radość Niepodległej młodością wytańczona”.

Wychowankowie szkół z Jarząbkowa, Modliszewka, Niechanowa, Trzemeszna i Zdziechowy wyruszyli 5 czerwca na wyjazd, który był nagrodą za udział w ww. projekcie.

W godzinach rannych uczniowie dotarli do Warszawy i zaczęli od obejrzenia  z czterech stron świata panoramy stolicy. W tym celu wjechali na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogli podziwiać stolicę „z góry”. Pogodne niebo dopisało, więc mogli dostrzec starówkę, płynącą  Wisłę, stadion narodowy oraz szklaną, nowoczesną zabudowę miasta. 

Kolejnym ważnym punktem zwiedzania była wizyta w budynkach Senatu i Sejmu. Tam uświadomili sobie, w jak ważnym dla Polski miejscu się znaleźli. W Senacie grupę wycieczkową przywitał senator Robert Gaweł. Towarzyszył uczestnikom w trakcie zwiedzania, opowiadał o historii i znaczeniu tego budynku, o tymczasowym życiu Senatorów i Posłów, kiedy zjeżdżają do Warszawy na czas obrad parlamentu. Zwiedzający zobaczyli Salę Posiedzeń Senatu i zasiedli w galerii obserwatorów, a senator pokazał  przypisane mu miejsce, w którym zasiada podczas obrad. Na koniec zwiedzania wszyscy zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

Po obiedzie wycieczka obejrzała słynne Warszawskie Łazienki z pomnikiem Fryderyka Chopina, Palmiarnią, Pałacem na Wodzie i Letnim Teatrem. Z Łazienek wszyscy przejechali autokarem ulicą Nowy Świat i Krakowskim Przedmieściem oglądając po drodze: (w dali Plac Marszałka Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza), kościół Św. Krzyża, budynek Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Warszawski,  Pałac Prezydencki, kościół Św. Anny. 

Ostatnim etapem zwiedzania był spacer po warszawskiej starówce, gdzie można było zobaczyć Kolumnę Zygmunta czy Zamek Królewski. Uczestnicy wędrowali wąskimi uliczkami, by dotrzeć na Stary Rynek i podziwiać jedną z trzech warszawskich syrenek. Następnie ulicą Gnojną dotarli na taras widokowy, by zerknąć na Wisłę i zobaczyć mnóstwo kłódek zawieszonych przez nowożeńców na ogrodzeniu tarasu. Dalej podeszli do najwęższej ulicy Starego Miasta – Kamienne Schodki. To na nich znana, polska piosenkarka Irena Santor śpiewała piękną, sentymentalną piosenkę pod tym samym tytułem. Brukowanymi ulicami dotarli do murów warownych starówki. Ostatnimi miejscami, które zobaczyli zwiedzający, były pomniki Jana Kilińskiego oraz Małego Powstańca. 

Przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska Grażyna Kozanecka dziękuje koordynatorce  projektu Lidii Szczęsnej oraz Elżbiecie Rzepeckiej-Roszak i Andrzejowi Penkertowi. Wycieczkę ufundowało Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane