wtorek, 05 czerwca 2018 08:12

Uroczyste podsumowanie patriotycznego projektu w „Dwójce”

 
Uroczyste podsumowanie patriotycznego projektu w „Dwójce” zdjęcie nadesłane

W miniony poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 2 zwieńczono projekt, przebiegający pod hasłem "Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie", który był realizowany w związku z ogłoszeniem przez Ministra Edukacji Narodowej roku szkolnego 2017/2018 "Rokiem dla Niepodległej". 

Celem przedsięwzięcia było wzmocnienie wśród uczniów postaw patriotycznych, dokładniejsze poznanie przez nich historii regionu, ze szczególnym naciskiem na realia związane z powstaniem wielkopolskim.

W poniedziałek, 4 czerwca, przyszedł czas na jego uroczyste podsumowanie. Odbyło się ono z prawdziwym rozmachem, a wydarzenie zaszczyciło swą obecnością grono gości reprezentujących władze miejskie: obecny był prezydent Tomasz Budasz, senator Robert Gaweł, dyrektor Wydziału Edukacji Marian Pokładecki oraz dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Marcin Makohoński.

Nie zabrakło również tych, którzy są szczególnie związani z gnieźnieńską "Dwójką" oraz podsumowywanym tego dnia projektem. Na imprezie pojawiła się m. in. trójka lauretów medalu Gaude Mater przyznawanego za popularyzowanie postaci patrona SP nr 2, księdza majora Mateusza Zabłockiego. W trakcie wydarzenia grono szacownych laureatów powiększyło się o kolejne dwie zasłużone na tym polu osoby. Uhonorowana została Hanna Kwaśniewska, inicjatorka projektu "Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie", osoba, dla której edukacja patriotyczna młodzieży jest misją od wielu lat. Drugą udekorowaną tego dnia osobą był znany gnieźnieński bard, Andrzej Święcichowski, autor słów i muzyki do "Epitafium dla ks.mjr. Mateusza Zabłockiego", do którego stworzono teledysk ze spektaklu "Zaufałem, nie zginę".

Przede wszystkim jednak poniedziałkowa uroczystość stanowiła swoisty prezent dla uczniów, którzy w tym roku szkolnym angażowali się w różnorodne formy twórczości związanej z przebiegiem projektu. Z racji, że został on zebranym na sali przypomniany w prezentacji multimedialnej, nie dało się przeoczyć faktu, iż w zadania zaangażowana była w zasadzie cała szkoła. Uczniowie, nawet w ramach zajęć pozornie tak odległych od historii, jak matematyka czy wychowanie fizyczne, poszerzali swoją wiedzę o realiach odzyskania niepodległości bądź podejmowali twórcze zadania, brali udział w konkursach i odbywali edukacyjne wyprawy.

Pełna wzruszających i podniosłych momentów uroczystość miała na celu podkreślenie faktu, że celem projektu "Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie", było uczczenie aż trzech ważnych rocznic: 100-lecia odzyskania niepodległości, 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego oraz 100-lecia polskiej piłki ręcznej, z racji na swą historię określanej "szczypiorniakiem". W trakcie spotkania zatem rozstrzygnięte zostały różnorodne konkursy odbywające się w ramach projektu, nagrodzonym wręczono nagrody, nie zabrakło również sportowych emocji – całość uroczystości była niezwykle bogata w treść.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane