poniedziałek, 04 czerwca 2018 16:04

Pierwsza legenda już zagościła w parku

 
Pierwsza legenda już zagościła w parku fot. Rafał Wichniewicz

W Parku Miejskim pojawiła się rzeźba legendy o Piaście Oraczu, która jest kolejnym elementem powstającego Traktu Królewskiego.

Rzeźba, wraz z dwiema płytami dopowiadającymi opowieść, została ustawiona na postumencie z piaskowca, przy alejce prowadzącej do grot i wodospadu.

W ramach Traktu Królewskiego, którego integralnym elementem są postacie pięciu króli koronowanych w Gnieźnie oraz prowadzących do nich królików, powstaną też dwie rzeźby, opowiadające legendy związane z Grodem Lecha.

Pierwsza z nich, dotyczącą mitu o Piaście Oraczu (zwanym też Piastem Kołodziejem), pojawiła się właśnie w Parku Miejskim im. gen. W. Andersa. Składa się ona z postaci Piasta stojącego wraz z synem Siemowitem, a po bokach są dwie tablice - jedna ilustruje orkę pola, a druga postrzyżyny - stary słowiański obrzęd, oznaczający przejście syna spod opieki matki w ręce ojca. 

Drugą z legend, która wkrótce pojawi się nad brzegiem Jeziora Jelonek, jest mit o Lechu. Pojawi się ona przy zejściu z wzniesienia od strony Muzeum Początków Państwa Polskiego.

82 komentarzy

 • Link do komentarza abc wtorek, 19 czerwca 2018 09:05 napisane przez abc

  @ bicie pianki bez śmietanki zamiast pisać trochę czytać ze zrozumieniem. Otóż napisałem że powinien powstać zasób kandydatów na pracowników samorządowych. Tyczy się to wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Miasta także. Zatem całkowicie chybiony zarzut w moim kierunku.

 • Link do komentarza abc poniedziałek, 18 czerwca 2018 19:06 napisane przez abc

  @ matematyk dziękuję za obiektywną ocenę. Nigdy nie staram się nikogo obrazić w trakcie dyskusji. Nie używam zwrotów ad personam, co najwyżej czasami barwnych czasami ostrych porównań przenośni ironii. Często lubię ukłuć ale nie chamskie odzywkami. Na przykład użycie sformułowania Moralność Kalego ma pokazać dyskutantom że często zachowują się jak hipokryci. Sami używając ordynarnych emitentów na drugą stronę. A jak ich się określi kilka pięter delikatniej podnoszą wielki krzyk. I kiedy wyrazi się odmienne znadnie w jakiejkolwiek kwesti zarzucają manipulację pozując na lokalnych papieży wyposaźonych w dogmat nieomylności
  @ apolityczny rzucasz się jak papierowy lew. A przy tym obrażasz. A co do licytacji kto bardziej kradnie. Hm... Politycy PO nie byli aniołami bo na przykład jedli ośmiorniczki w drogich restauracjach. Kilka razy. Natomiast kancelaria Sejmu pod wodzą Kuchcińskiego ogłosiła właśnie przetarg na kilkadziesiąt kilogramów takich rarytasów. A premier Szydło która przyznała horrendalne nagrody, która za usługi wizażu tylko za okres od marca 2017 do grudnia 2017 zapłaciła prawie 170 tyś zł a wielokrotnie wyższe niż za poprzedniej władzy płatności słuźbowymi kartami na przykład w MON pod rządami Macierewicza, a kilometr transportu rządowych VIPÓW za 28 zł. To tylko niektóre kwiatki z raportu NIK za wykonanie budżetu za 2017 rok. Mało? Wystarczy otworzyć oczy i umysł a dowiesz się więcej.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki poniedziałek, 18 czerwca 2018 18:04 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  abc vel matematyk, wmawianie komuś, że się wstydzi własnych poglądów jest właśnie prymitywne, takie tupanie plemienne nóżką. Cóż, razi cię, i słusznie, kolesiostwo w Pisie, a nie razi kolesiostwo u Budasza, zatrudnianie na metry swoich bez konkursów. Och, cóż za paradoks :)

 • Link do komentarza apolityczny poniedziałek, 18 czerwca 2018 13:54 napisane przez apolityczny

  Do abc - odczep się od PiS i innych organizacji z nim nie związanych, bo wyłazi z ciebie cały nienawistny charakter platfusowy. Broń dalej złodziei, nawet nie wiesz, że utożsamiajac się z tą bandą z PO uczestniczysz pośrednio w przestępstwie,.

 • Link do komentarza abc poniedziałek, 18 czerwca 2018 12:01 napisane przez abc

  @ bicie pianki bez śmietanki. W samorządach nie ma korpusu służby cywilnej. Są często znajomi zatrudniani po uważaniu. I to jest problem samorządów. Wg mnie powinna być instytucja typu zasób kandydatów na urzędników samorządowych. W skład którego wchodziłyby osoby po szkoleniach egzaminach. A nie jak na przykład jeden z dyrektorów zostaje nim tylko dlatego że jest rodziną radnego. A SC niestety PiS kompletnie wykastrował na początku kadencji. A prymitywnie nic Tobie nie wmawiam. Po prostu widać to po Twoich wpisach. Tylko się zastanawiam dlaczego się wstydzisz swoich poglądów.

 • Link do komentarza Matematyk poniedziałek, 18 czerwca 2018 11:50 napisane przez Matematyk

  Zadałem sobie trud prxesledzenia polemki abc i pianki bez smietanki.
  Obraźliwe epitety i brak merytorycznych argumentów to jednak domena pianki. Nerwy tej osobie puszczają.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki poniedziałek, 18 czerwca 2018 08:01 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  abc nie jestem sfrustrowany, raczej podirytowany, że w stosunku do możliwości i potencjału Gniezna, to miasto kwiczy, bo każdy prezydent obiecankami ściągnięcia inwestorów mami wyborców, a później urzędnicy miejscy jeżdżą na festiwal konfitur, idiotyzm. A manipulacją jest, gdy komuś prymitywnie wmawiasz, że jest czyimkolwiek wyznawcą. Cóż, dla ciebie polityka to najwidoczniej już religia, dla mnie prawo do rozliczenia jej korpusu służby cywilnej. I tak, trochę boję się twojej ortodoksji. Jeśli robisz to za free, w ramach przekonań lub fanu, ok, twój wybór, ale jeśli za tym kryją się działania pijarowskie obecnej ekipy rządzącej w mieście, już wiesz, co o tym myślę. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza abc poniedziałek, 18 czerwca 2018 06:58 napisane przez abc

  @ bicie pianki bez śmietanki wpis o sędziach ociekający merytoryką. Gratuluję. Do tego jak zwykle przyprawiony nieuprawnioną garścią domysłów. Poczuć teorie spiskowe.

 • Link do komentarza abc niedziela, 17 czerwca 2018 12:22 napisane przez abc

  @ bicie pianki bez śmietanki a nic nie powiesz na temat kredytu Twoich idoli w powiecie, którego obsługa pochłonie 1,2 mln złotych. Ja stoję na stanowisku że jeżeli kredyty są zaciągane w celach inwestycyjnych i racjonalnych wysokościach należy z nich korzystać. Przecież poprawią jakość źycia mieszkańców np. trzy mosty w mieście, czy budowa dróg powiatowych. To są inwestycje które każdy popiera. Ale jest pewna różnica miastu daleko jeszcze do ustawowych granic możliwości zaciągnięcia długu, natomiast powiat po zaciągnięciu kredytu je osiągnie. Jakoś nie słyszę krzyku z Twojej strony.
  Przykro mi że nie rozróżniasz ostrej dyskusji że swoją od obrażania. A zarzucanie rozmówcy manipulacji to stara metoda socjotechniczna mająca odwrócić uwagę od braku argumentów. Ale Gnieźnianie się na takie sztuczki nie nabiorą. To mądzy ludzie. I świadczą o tym ostatnie ich wybory. PiS i jego przybudówki typu GPS czy ZG nie mogą wygrać wyborów od kilkunastu lat. Dziel, Kowalski, Budasz. To ich wybory. Zatem przez wyznawców ich konkurentów takich jak Ty nie dziw że przemawia frustracja. Ale czego można się spodziewać jeżeli zamiast konstruktywnych pomysłów jest tylko zaciekły często czysto ideologicznych atak.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki niedziela, 17 czerwca 2018 11:41 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  @abc vel humanista, zapytałem, bo uprawiasz tani populizm, a dopytany o konkrety, perorujesz... Kurczę, zaczynam ci współczuć roboty, której oczywiście nie uprawiasz :) Chociaż w jednym zgoda - sędziów popłuczynek pezetpeerowskich i ich dziatwy trzeba się pozbyć z życia publicznego, bo wystarczy jedna zapiekła tyleja i smród w całym silniczku.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki niedziela, 17 czerwca 2018 07:19 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  @abc to już twoja kolejna manipulacja, można pomyśleć, że nawet skończyłeś tę magisterkę z erystyki :) A jeśli uważasz, że nie obrażasz nikogo, zapoznaj się z terminami: ZOMO i Moralność Kalego. Obawiam się, że "ślepców" w tym mieście jest więcej, których zadłużanie Gniezna na pensje i premie dla świty po prostu zniesmacza. To nie prywatny folwark, za ten "cud gospodarczy" wszyscy płacimy.

 • Link do komentarza abc sobota, 16 czerwca 2018 16:18 napisane przez abc

  @ bicie pianki bez śmietanki pytaniem do humanisty zaprzeczyłeś wszystkim swoim wcześniejszym zapewnienom że nie jesteś wyznawcą PiS

 • Link do komentarza humanista sobota, 16 czerwca 2018 15:28 napisane przez humanista

  bicie pianki bez śmietanki/ nie napisałem, że nie zasługują na miano sędziego!!!
  Ale nowo mianowani z klucza partii - jedynej słusznej ;) są mało wybitni łącznie z przewodniczącą. A i z PZPR wielu sędziów dziś z klucza PiS.
  Do Ciebie nic nie dociera - niczym PF!?

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki sobota, 16 czerwca 2018 11:54 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  @humanisto, podaj przykład/y, z imienia i nazwiska, którzy sędziowie/sędziny w TK i KRS wg ciebie nie zasługują na miano sędziego?

 • Link do komentarza abc sobota, 16 czerwca 2018 10:21 napisane przez abc

  Mógłbyś używać swoich argumentów a nie powielać moje które użyłem wcześniej w stosunku do Twojego środowiska. Pierwsza część Twojego wpisu jest obroną mojej tezy. Chyba nieświadomie. Ja nikogo nie obrażam tylko dyskutuję. Juź pisałem że tamten wyrok został wydany w innym stanie faktycznym i prawnym. Ciebie wcale nie próbuję przekonać bo widzę ogromne zacietrzewienie i interesowność w Twoich wpisach. Budasza nie znam i go nie chwalę ale podoba mi się że w mieście coś się zaczęło dziać. Tylko ślepy tego nie widzi. Takim brakiem kreatywności wyborów nie wygracie.

 • Link do komentarza ciekawski sobota, 16 czerwca 2018 09:55 napisane przez ciekawski

  Panie Prezydencie Budasz niech pan dopilnuje tego zakładu zieleni bo ten skwer przy ul. Dąbrówki coś słabo wygląda. Tam jakieś suszki poustawiali co niby mają udawać prawdziwe rośliny. Lepiej by na targowisku kupili tych sztucznych plastikowych i by nie musieli nic robić przy nich. Panie kogo w tej zieleni zatrudniacie ? Czy miasto stać na eksperymenty z zielenią , naprawdę tyle mamy pieniędzy że za chwilę sobie zafundujemy zmianę dekoracji w tym miejscu ?

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki sobota, 16 czerwca 2018 08:47 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Kocham dyskusje ze ścianą:) Uwielbiam abc, gdy nieudolnie manipulujesz, chociaż zaczynasz mnie przekonywać, iż może to być klasyczna głupota. Po pierwsze: cisza wyborcza trwa 48 h przed oddaniem głosów, a my rozmawiamy o okresie przed kampanią i w jej trakcie, gdy miejscy chłopcy od pijaru grzeją klawiaturę, co tobie nie przeszkadza, nawet to publicznie popierasz. Po drugie: odnośnie agitacji wyborczej przez urzędników wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w 2003, zabronił jej, dopatrując się zagrożenia dla demokratycznego państwa prawa. Logicznym jest, że TK musiał uwzględniać konstytucję, twoje amatorstwo, ignorancja oraz indolencja są porażające. Po trzecie: nie rozmawiamy o urzędnikach startujących w wyborach, chyba, że startują miejscy chłopcy od pijaru, o czym jeszcze publicznie nie wiemy, ale i wtedy sprawy te reguluje wyrok TK, wystarczy poczytać. Po czwarte: komuna wykorzystywała wszystkie metody, by przejąć i utrzymać władzę, mam uzasadnione przypuszczenia, że nie grasz czysto, że agitujesz pod wszystkimi możliwymi wątkami na rzecz p. Budasza, a gdy inni mają inne zdanie obrażasz ich lub używasz różnych nicków z tą samą składnią językową i agresją. A przecież wskazałem tylko, że działania pijaru um, jeśli dopuściłyby się agitowania na rzecz jednego kandydata, dopuściłyby się przestępstwa. Wiem, wiem, zaraz nawrzucasz mi od stalinowców, pisowców, kosmitów.... Nie potrafisz dyskutować, bo wcale nie zakładasz dialogu. Agresywnie nastawiłeś się na obronę Budasza i ludzie to widzą.

 • Link do komentarza abc piątek, 15 czerwca 2018 22:53 napisane przez abc

  Po pierwsze podczas wyborów to jest cisza wyborcza i nikt nie może agitować. Po drugie zacytowałem art. 54 do którego się nie odniosłeś. Po trzecie wg Ciebie wszyscy urzędnicy którzy wystartują w wyborach powinni być ukarani. A to ciekawa teoria odbierająca prawo wyborcze określonej grupie społecznej. Po czwarte zamiast argumentów ciekawi Ciebie ich autor. Takie metody już przerabialiśmy za komuny

 • Link do komentarza humanista piątek, 15 czerwca 2018 22:09 napisane przez humanista

  bicie pianki bez śmietanki /
  W obecnym Trybunale Konstytucyjnym i KRS pracują sędziowie mało wybitni .

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki piątek, 15 czerwca 2018 19:17 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  @abc nie kompromituj się, nie jesteś mądrzejszy od Trybunału Konstytucyjnego. Tam pracują wybitni sędziowie, ty natomiast jesteś zwykłym amatorem. Urzędnicy podczas wyborów nie mogą agitować, koniec kropka. Agitatorów trzeba karać, tego wymaga demokratyczne państwo prawa. Ciekawe, czy kiedyś dowiemy się, kto kryje się za nickiem abc, może być wesoło :)

startpoprz.12345nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Kosmyk 2 2019

Ostatnio dodane