poniedziałek, 04 czerwca 2018 10:28

Ruszyli w rajd konny szlakiem bojowym gnieźnieńskiego pułku ułanów

 
Ruszyli w rajd konny szlakiem bojowym gnieźnieńskiego pułku ułanów fot. Rafał Wichniewicz

W poniedziałkowy ranek na Placu św. Wojciecha odbył się krótki pokaz umiejętności kawaleryjskich rekonstruktorów 3. i 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Po tym uczestnicy ruszyli w drogę.

W Gnieźnie powoli przywracana jest pamięć o jednostce wojskowej, która przez krótki czas stacjonowała w koszarach przy ul. Wrzesińskiej. Choć jej dzieje w Grodzie Lecha są dość krótkie, to jednak wchodzący w jej skład żołnierze złożyli sporą daninę krwi w walkach powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Pamięć o nich przywrócić postanowiło Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

- Dziś widzimy iż ułani 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich, później także 17., wrócili do Gniezna. Jest to symboliczny element przywracania tradycji i pamiętania o tym, co łączyło Polaków w odzyskaniu niepodległości. Właśnie na stulecie powrotu państwa polskiego na mapę Europy, wracają ułani do Gniezna, także jest to znamienita okazja do uczczenia setnej rocznicy powstania wielkopolskiego, a więc czynu Wielkopolan, którzy tego pragnęli od dawna - mówił Marek Dragan ze Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski.

Historia pułku rozpoczęła się 6 stycznia 1919 roku, kiedy Edward Grabski rozpoczął zaciąg do pierwszego szwadronu pułku. Miał on zastąpić jednostkę pruską, która do tej pory stacjonowała w koszarach przy ul. Wrzesińskiej. Już wkrótce powstały w ten sposób 3 Pułk Ułanów Gnieźnieńskich wyruszył w swój powstańczy bój. Jednostka następnie walczyła w wojnie polsko-bolszewickiej: - Pułk wsławił się walkami na froncie litewskim i litewsko-białoruskim i jak wszystkie tego typu oddziały poniósł ogromne straty, gdyż tego typu jednostki odnosiły straty rzędu 40-50% stanu. Te pułki w 1920 roku odegrały rolę zasadniczą, ponieważ to była ostatnia wielka wojna manewrowa konnicy i tak ją opisują w podręcznikach sztabowych do dziś. Te manewry nad Wieprzem, nad Niemnem, pod Warszawą wpisały się do sztuki kawaleryjskiej i w nich pułk z Gniezna także brał udział - przekazał senator Robert Gaweł.

Po złożeniu meldunku przez dowódcę prezydentowi Tomaszowi Budaszowi i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, Bogurodzicy i Roty, rozpoczął się pokaz umiejętności kawaleryjskiej w wykonaniu rekonstruktorów. Wszystkiemu przyglądały się licznie zgromadzone grupy uczniów z gnieźnieńskich szkół. Tuż po tym "konni" uczestnicy wydarzenia ruszyli w rajd szlakiem bojowym 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane