czwartek, 17 maja 2018 14:28

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie i HPV

  um
Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie i HPV źródło: UM w Gnieźnie

Ponownie ruszają darmowe szczepienia przeciwko grypie dla seniorów oraz przeciwko HPV dla trzynastoletnich dziewczyn. 

Z „Programu polityki zdrowotnej na 2018 r. w zakresie szczepień profilaktycznych przeciwko grypie” będą mogli skorzystać mieszkańcy Gniezna, którzy ukończyli 60 rok życia. Szczepienia mieszkańców zameldowanych na pobyt stały lub czasowy odbędą się od 1 września do 30 listopada w następujących przychodniach:

 • Przychodnia Lekarzy Rodzinnych „Winary” os. Jagiellońskie 29;
 • Przychodnia Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów „Vitamed” ul. P.w Cymsa 16;
 • N.Z.O.Z Przychodnia Rodzinna na Orcholskiej ul. Orcholska 41;
 • Przychodnia Rejonowo - Specjalistyczna Lekarzy Rodzinnych „Servi-Med.” Ul. Staszica 12;
 • Poradnia Medycyny rodzinnej „Amicor” s.c. ul. Staszica 21.

W każdej z wymienionych przychodni będzie mogło się zaszczepić 146 osób, a w sumie w ramach programu 730 osób.

Program pozwoli realnie i skutecznie działać w zakresie profilaktyki szczepień przeciw zachorowaniom na grypę w jednej z najbardziej narażonych na to grupie tj. osób w wieku 60+. Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gnieźnie, w 2016 roku  w naszym mieście i powiecie gnieźnieńskim na grypę zachorowało 4521 osób powyżej 65 roku życia.

Miasto Gniezno kontynuuje także realizację programu zdrowotnego w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2014 – 2019. Wysokość środków przeznaczonych w budżecie Miasta Gniezna na jego realizację wynosi 57 tys zł rocznie. Szczepienia dla mieszkanek Miasta Gniezna  zameldowanych na pobyt stały lub czasowy przeciw HPV odbędą się w 3 terminach (trzy dawki szczepionki dla każdej z dziewczynek), podanych na spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie 21 maja 2018 r. o godzinie 18.00.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu zostało rozesłane do wszystkich opiekunów dziewczynek urodzonych w roku 2005. Po spotkaniu informacyjnym będzie można dokonać zapisu dziewczynek na szczepienia. W sumie w tym roku starczy środków za szczepienie 122 trzynastoletnich dziewczynek. Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy, drugiego pod względem częstości nowotworu złośliwego wśród kobiet, są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV.

Oba ww. zadania finansowane są ze środków budżetu Miasta Gniezna.

2 komentarzy

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com piątek, 18 maja 2018 11:36 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  Artykuł - jak zawarto w podpisie - pochodzi z Urzędu Miejskiego. Prosimy tam skierować pytanie.

 • Link do komentarza Marek Dener piątek, 18 maja 2018 10:34 napisane przez Marek Dener

  Autor artykułu napisał "Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy, drugiego pod względem częstości nowotworu złośliwego wśród kobiet, są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV."

  Nie wiem skąd takie informacje bo nawet producent szczepionek w swoich ulotkach pisze tak (ulotki dostępne w internecie):
  "Silgard jest szczepionką. Szczepienie szczepionką Silgard ma na celu zabezpieczenie przed chorobami wywoływanymi przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6, 11, 16 i 18. Do chorób tych należą rak szyjki macicy, zmiany przednowotworowe żeńskich narządów płciowych (w tym szyjki macicy i sromu) oraz brodawki narządów płciowych. HPV typu 16 i 18 odpowiadają za ~70% przypadków raka szyjki macicy a HPV typu 6, 11 za około 90% przypadków brodawek narządów płciowych."

  Skoro producent pisze, że HPV typu 16 i 18 odpowiadają za ~70% przypadków raka szyjki macicy to skąd autor wziął te "wszystkie przypadki raka".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane