piątek, 04 maja 2018 15:55

Siostra zabitego partyzanta odebrała patent oficerski przyznany bratu

 
Siostra zabitego partyzanta odebrała patent oficerski przyznany bratu zdjęcie nadesłane

Wkrótce po trzeciomajowych uroczystościach, które odbyły się na Wzgórzu Lecha, delegacje udały się do siostry zastrzelonego w 1945 roku żołnierza Zielonego Trójkąta, Edwarda Jagły.

W trakcie obchodów z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dokonano oficjalnego wręczenia patentu oficerskiego, awansującego szeregowego Edwarda Jagłę do stopnia podporucznika. To efekt długich starań o przywrócenie pamięci o żołnierzach związanych z oddziałem partyzanckim "Zielony Trójkąt", który działał na obszarze powiatu wrzesińskiego, gnieźnieńskiego i konińskiego. Staraniem ks. Michała Sołomieniuka i senatora Roberta Gawła, pośmiertny awans został przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 1 marca br.

Po czwartkowych uroczystościach, delegacja wraz z przedstawicielem Wojska Polskiego, udała się do domu Amalii Pagacz, siostry Edwarda Jagły, która była naocznym świadkiem jego śmierci. Major Sylwin Donart, po odczytaniu treści patentu, wręczył go osobiście w towarzystwie parlamentarzystów, samorządowców oraz najbliższej rodziny. Dla Amalii Pagacz, pamiętająca tragiczne zdarzenie sprzed prawie 73 lat, była to bardzo wzruszająca chwila.

Edward Jagła, urodzony w Skiereszewku pod Gnieznem (dziś dzielnica Gniezna), był żołnierzem AK, działającym przez długi czas okupacji niemieckiej w konspiracji. Po zakończeniu działań wojennych zaangażował się w działalność organizacji podziemnej Zielony Trójkąt. Został zastrzelony przed swoim domem na oczach rodziny we wrześniu 1945 roku w trakcie aresztowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Miał wtedy 19 lat (zobacz cały życiorys). Jego grób znajduje się na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie i od teraz na tablicy, przed imieniem i nazwiskiem, znajduje się także przyznany mu pośmiertnie stopień oficerski.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Lech niedziela, 06 maja 2018 21:34 napisane przez Lech

  Pan Andrzej na pewno świętuje dziś odsłonięcie pomnika Karola Marksa w Trewirze. Komuna to jego mać.

 • Link do komentarza Halina z Bochni niedziela, 06 maja 2018 21:04 napisane przez Halina z Bochni

  Szkoda, ze moja mama nie doczekała tej chwili.Tak bardzo kochała swojego kuzyna.W naszej pamięci pozostanie jako dzielny, oddany sprawie młody chłopak, pełen ciepła i dobroci.A o orzechach laskowych przyniesionych dla dzieci "z lasu" pod choinkę, będą pamiętać i kolejne pokolenia.
  Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do szerszego poznania historycznej prawdy.

 • Link do komentarza Adrian niedziela, 06 maja 2018 12:55 napisane przez Adrian

  Panie Andrzeju, z takim sarkazmem nie na to forum i nie o takich sprawach. Pomylił Pan strony i portale.

 • Link do komentarza Andrzej sobota, 05 maja 2018 22:05 napisane przez Andrzej

  Tak. Na pewno podporucznik jest teraz w siódmym niebie. Wiele lat o tym marzył pewnie. No i mamy się czym pochwalić w świecie. Kolejny wielki sukces. Nie mogłem się doczekać tej chwili. Dzisiaj zasnę spokojnie po latach.

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 05 maja 2018 13:24 napisane przez Piotr Fischer

  Cześć i chwała Bohaterom, którzy walczyli w czasach II wojny światowej z okupantami - Niemcami i Sowietami, a po jej zakończeniu z Płatnymi Pachołkami Rosji ( PPR ) i sowieckimi sołdatami. Przypominam ponadto, że jednym ze zbrojnych narzędzi sowieckiej władzy komunistycznej był sformowany z janczarów komunistycznych Urząd Bezpieczeństwa. To ci bandyci bestialsko zamordowali żołnierza Zielonego Trójkąta Edwarda Jagłę. Brawa dla Księdza Michała Sołomieniuka, który swoimi działaniami dopomógł do rehabilitacja i przypomnienia Tej Wspaniałej Żołnierskiej Postaci. Następczynią Urzędu Bezpieczeństwa była Służba Bezpieczeństwa PRL. Jej członkowie nadal funkcjonują w życiu publicznym, także w Królewskim Stołecznym Mieście Gnieźnie. Jednym z takich funkcjonariuszy SB PRL jest Pan Romuald Jastrzębski wybrany jednogłośnie przez obecną Radę Miasta Gniezna na ławnika Sadu Rejonowego w Gnieźnie Ponadto jako wybitny wzór do naśladowania dla młodzieży jest Prezesem klubu UKH Start 1954 Gniezno. "Elyty polityczne Gniezna" wiedzą o tym doskonale, a udają, że nie wiedzą.Czyżby nadal działali Oni ( PO, PIS i GPS ) po stronie "czerwonych wyzwolicieli" ?????

 • Link do komentarza wilk piątek, 04 maja 2018 23:39 napisane przez wilk

  I to są piękne chwile dla najbliższej rodziny,że wreszcie państwo POLSKIE przywraca godność ,cześć i pamięć o swoich bohaterach,walczących z dwoma okupantami!!!! NARESZCIE !!!!!! Są jeszcze w naszym mieście relikty chwalące sowiecką okupacje i tych należy jak najszybciej wyeliminować w najbliższych wyborach na jesieni,bo to WSTYD dla PIERWSZEJ STOLICY POLSKI,kolebki chrześcijaństwa,mieć takich gospodarzy !!!!! Cześć i chwała BOHATEROM !!!!!

 • Link do komentarza Scarlett piątek, 04 maja 2018 19:52 napisane przez Scarlett

  Brawo ks. Sołomieniuk. Gdyby nie on,to z przykrością trzeba powiedzieć,starostwo samo nie potrafiło zadbać o ten awans.

 • Link do komentarza POLONVS piątek, 04 maja 2018 18:50 napisane przez POLONVS

  Cześć i chwała bohaterom!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane