środa, 02 maja 2018 08:52

List do redakcji - mieszkanka zamknięta na placu

 
List do redakcji - mieszkanka zamknięta na placu archiwum redakcji

Kilka dni temu do naszej redakcji napisała jedna z mieszkanek Gniezna, która w trakcie pobytu w godzinach wieczornych na Placu św. Wojciecha, została na nim zamknięta.

Gnieźnianka, która się z nami skontaktowała, przyznała iż cała sytuacja trwała dość krótko, a sama miała przeświadczenie, że na tym terenie można przebywać do godziny 22:00. Jak się okazuje, wcale tak nie jest...

Dzisiaj, wracając z wypadu rowerowego ok. 21 wjechałam na plac św. Wojciecha. Byłam przekonana, że na placu tym można przebywać do 22 (sama nie raz widziałam samochód gnieźnieńskiej SM podjeżdżający pod bramy tego placu i wychodzących funkcjonariuszy z kluczami, którzy zamykali bramy). Jakże wielkie było moje zdziwienie kiedy ok. 21:15 chciałam plac opuścić. Brama od ul. Łaskiego okazała się zamknięta (3 wielkie kłódki). Pozostałe tj. od parkingów, boczna od ul. Łaskiego i dwie małe furtki od katedry również. Emerytką nie jestem, więc chwyciłam rower i przerzuciłam go przez płot. Zadzwoniłam również na numer dyżurny SM z zapytaniem o której zamykają bramy tego placu, bo może coś się zmieniło albo mi pomyliło. Funkcjonariusz odpowiedział, że zamykają o 22. Gdy mu powiedziałam, że jestem w środku, z rowerem, a wszystkie bramy są zamknięte od ok. 21:15, to był bardzo zdziwiony

Mieszkanka dalej przyznała iż nie byłoby problemu, gdyby sytuacja miała miejsce zimą, gdy ciemno robi się wcześniej i na placu raczej nikt nie przebywa o tej porze, ale w kwietniu, kiedy pogoda aż się prosi o wieczorne spacery, zdziwiło ją iż plac zamyka się o godzinę wcześniej. Jak się jednak okazuje, o ile Dolina Pojednania jest zamykana o 22:00, tak nie dotyczy to Placu św. Wojciecha. Ten jest bowiem zamykany po zmroku. 

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie ze Strażą Miejską, która przekazała nam opis całej sytuacji z ich strony:

Patrol SM o godz. 21.03 podjechał radiowozem od strony Katedry i zamknął górną furtkę górną. W tym czasie Plac opuszczały dwie osoby kierując się w stronę Katedry. O godz. 21.08 patrol podjechał na ul. Łaskiego i zamknął furtki przy bramie wjazdowej. Strażnicy nie widzieli żadnych innych osób na Placu, tym bardziej osoby na rowerze. Podczas tych czynności włączane są światła błyskowe radiowozu.

O godz. 21.20 na telefon alarmowy (komórkowy) będący w dyspozycji patrolu zadzwoniła kobieta, która w sposób nie do końca zrozumiały krzyczała do słuchawki, że jest na terenie Doliny Pojednania i nie może wyjechać rowerem. Dowódca patrolu próbował jej wyjaśnić, że jest to niemożliwe, że furtki tam są jeszcze otwarte, Kobieta ubliżała strażnikom, wyzywając ich od "debili, głupków". Po tych inwektywach rozłączyła się. Po rozmowie patrol udał się na Dolinę Pojednania, gdzie dokładnie o godz. 22.00 zamknął furtki. Po zamknięciu strażnicy udali się w patrol miasta i do komendy kończąc służbę zgodnie z planem o godz. 22.30. Nie otrzymali już żadnego innego telefonu w tej sprawie.

Na zapisie monitoringu Placu Świętego Wojciecha, widoczne są momenty zamykania furtek o godz. 21.03 i 21.08. Następnie o godz. 21.15 w okolicach bramy od ul. Łaskiego w świetle latarni odbija się sylwetka osoby na rowerze. O godz. 21.48 widoczna jest sylwetka przy bramie od ul. Łaskiego, o godz. 21.59-22.02 przy tej samej bramie w towarzystwie innej osoby pieszo. Nie widać jednak wcześniej, że taka osoba przebywa na terenie Placu, nie widać również gdzie przebywała w momencie zamykania furtek przez SM.

Miejmy nadzieję, że z całej historii większość z mieszkańców będzie już mogła wiedzieć, w jakich godzinach zamykana jest Dolina Pojednania, a kiedy Plac św. Wojciecha.

14 komentarzy

 • Link do komentarza Melek piątek, 04 maja 2018 09:47 napisane przez Melek

  Pan P.F krytyk wielki SM i prezydenta. Może Jego wezmiemy na kandydata i zmierzy sie z Panem Budaszem? Wstydu Pan nie posiada. Ja oczywiscie jestem za Panem Budaszem. Nasze Gniezno zaczęło pięknie wygladac. Tylko jeszcze koncerty zmienic. WRZESNIA TRZEMESZNO W TYM TEMACIE NAS PRZEBIJA. POZDRAWIAM WSZYSTKICH PRÓCZ PANA P.F

 • Link do komentarza Krysiaa piątek, 04 maja 2018 09:26 napisane przez Krysiaa

  A ja napisze do Pana Piotra Fischera dlaczego Pan jest taki złośliwy. SM robi to co do Nich należy to praca tych ludzi . Błąd że nie pisze przed wejsciem na plac godziny otwarcia i zamkniecia. Plac jest widoczny i troche mnie dziwi że dwie strony nie widzialy sie na zmiane. Co do Pana prezydenta. Podziwiam wreszcie człowiek na właściwym miejscu. Panie Piotrze prosze nie pisac tak. Mam wymieniac jak Gniezno sie zmieniło. Może oczy niech Pan otworzy a nie zieje pan jak smok ogniem .Pozdrawiam pana Budasza wspaniala robota .

 • Link do komentarza Rozbawiony czwartek, 03 maja 2018 18:04 napisane przez Rozbawiony

  Ad Scarlett- aby zabierać głos trzeba znać topografię miasta i czytać tekst ze zrozumieniem.
  Rowerzystka została zamknięta przez Strażników na placu św. Wojciecha a Ty mówisz o wejściu na Dolinę Pojednania...ciut wstyd

 • Link do komentarza Abcd czwartek, 03 maja 2018 17:45 napisane przez Abcd

  Scarlet gdzie Grzybowo a gdzie plac Wojciecha,podobny tok myślenia jak ta panna rowerzystka co to będąc tam gadała,że na dolince pojednania. Ludziska co wy chcecie od tych strażników,robią swoją robotę dobrze i nie ważne czy komendantem jest były policjant czy były ksiądz. To chyba nie oni zarządzają placem wojciechowym. Od kiedy powstał ten plac,takie są tam zasady i jakoś nikt wcześniej nie został uwięziony na tym placu. Paniusia gdzieś przysnęła i nie rozumiem po co robić z tego raban. Skoro tezy straży poparte są zapisem na kamerach,to nikt nie byłby na tyle głupi aby kłamać. Za to pożywką jest dla takiego Pchischera,który do pięt nie dorasta tym strażnikom. Spójrz pan w lustro i powiedz ile się napracowałeś w urzędzie. Życzę panu byś zlikwidował straż,a sam będziesz załatwiał takie śmierdzące i gówniane sprawy,bo policja się tym nie zajmie,też mają co robić.

 • Link do komentarza Scarlett środa, 02 maja 2018 21:48 napisane przez Scarlett

  Przecieź na plac można wjechać od ul. Grzybowo także

 • Link do komentarza Pablo środa, 02 maja 2018 21:12 napisane przez Pablo

  Jakie to polskie. Wszystko tylko krzykiem i roszczeniami...A można tak kulturalnie.

 • Link do komentarza ala środa, 02 maja 2018 18:37 napisane przez ala

  dla każdego słowo "zmrok" "zapadnięcie zmroku" i innne są i mogą mieć inne znaczenie,więc może wygodniej byłoby ustalić godzinę??

 • Link do komentarza ? środa, 02 maja 2018 18:08 napisane przez ?

  Z tego opisu Straży Miejskiej wynika takie coś - o godz. 21/03 i 21/08 patrol SM zamknął furtki, o godz. 21/20 furtki są jeszcze otwarte według relacji SM , o godz. 22/00 patrol SM zamknął furtki ? Czy ktoś to rozumie i potrafi wyjaśnić ?

 • Link do komentarza Piotr Fischer środa, 02 maja 2018 14:53 napisane przez Piotr Fischer

  W opisanej sytuacji widzę następujące braki formalne:
  1) brak tablicy informacyjnej, na której powinny być zamieszczone godziny otwarcia i zamknięcia Placu Św. Wojciecha;
  2) Czy Komendant Straży Miejskiej jako były policjant dorabiający do skromnej emerytury i stanowiący żywe zaprzeczenie polityki kadrowej w UM prowadzonej przez Budasza dysponuje nagraniem rozmowy telefonicznej prowadzonej przez zdenerwowaną nieudolnością strażników miejskich Czytelniczkę ?????;
  3) Jeżeli takimi nagraniami dysponuje i je upubliczni, to dopiero wtedy uwierzę w "debili i głupków".
  Wnioski z powyższej sytuacji:
  1) Odpowiedzialność ponosi Nieudolny i Niekompetentny Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, który powinien odejść w listopadzie 2018r.;
  2) Straż Miejska w Gnieźnie do likwidacji !!!!! ( Komendant i Jego Zastępca mogą sobie dorabiać np. w firmach prywatnych, pozostali strażnicy dla których praca w SM jest jedynym źródłem utrzymania znajdą pracę w strukturach organizacyjnych miasta Gniezna na innych stanowiskach ).

 • Link do komentarza Mogusia środa, 02 maja 2018 14:18 napisane przez Mogusia

  Co za bzdury! Winicie Rowerzystkę? A gdzie tabliczka z informacją godziny otwarcia od do?! Jeśli nie ma tablic informujących można domniemywać że teren jest dostępny przez całą dobę.
  A jeśli Straż Miejska zamyka obiekt to psim obowiązkiem jest się upewnić że nikogo nie ma. A co gdyby wywieziono w ten sposob starszą osobę?!
  To kpina! Robicie parki i płace, zamykacie je bez najmniejszej informacji i dziwcie się wzburzeniu Kobiety?

 • Link do komentarza hej środa, 02 maja 2018 12:18 napisane przez hej

  a co ta brama na fotce taka pogięta i odmalować by się zdało bo to chyba rdza wyłazi ?

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 02 maja 2018 11:17 napisane przez Gnieźnianin

  Termin "po zmroku" ma wartość chronologiczną płynną, i z tego względu spolegliwość w wykonywaniu służbowych obowiązków strażników, powinna być szczególna aby do szkodliwości nie doszło, bo w przeciwnym razie nawet i na zdrowiu może komuś zaważyć.

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 02 maja 2018 10:07 napisane przez Koryfeusz

  Kobieta wjechała na plac około 21 i chciała wyjechać 15 minut później i zdziwiona? To nie widziała w tym czasie, że ktoś zamyka bramę? Jak wjechała to przed zamknięciem bramy, a po wjechaniu na teren placu to gdzie ta Pani była, że nie widziała? Plac to nie las i wzrokiem łatwo ogarnąć miejsca gdzie są bramy, wystarczyło na sekundę spojrzeć i by się widziało, że ktoś jest przy bramie, to by można krzyknąć, żeby nie zamykali. Osoba zamykająca też powinna widzieć ludzi na placu, ale jak oni są w takim miejscu, że nie pozwalają siebie zobaczyć to faktycznie mogą się zdarzyć takie sytuacje.

 • Link do komentarza obserwatorka środa, 02 maja 2018 09:18 napisane przez obserwatorka

  a nie można koło furtek wywiesić tablic - zamykamy po zapadnięciu zmroku?? a to, że ludzie zawsze najpierw krzyczą wyzywają, a dopiero potem artykułują co się stało to norma... kochana czytelniczko, nawet jeżeli Cię zamknęli, wystarczyło grzecznie zadzwonić i poprosić /tu słowa, których należało użyć: przepraszam, nie widziałam, nie zauważyła/, a tak w ogóle do której można.... do tego jestem tu i tu i proszę mnie uwolnić, od tego jest straż miejska, nie trzeba tupać, krzyczeć/

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane