poniedziałek, 16 kwietnia 2018 07:39

Uczniowie „Piątki” poznali postać Michała Drzymały w wyjątkowej formie

  mn
Uczniowie „Piątki” poznali postać Michała Drzymały w wyjątkowej formie zdjęcie nadesłane

W środę, 11 kwietnia br. społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie obejrzała przedstawienie kukiełkowe pt. „Wóz Drzymały”, które stanowiło realizację jednego z założeń projektu „Nasza Niepodległa Ojczyzna”.

Dla upamiętnienia polskiej historii i polskich bohaterów, w roku obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę i wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zaprosiliśmy aktorów Teatru Lalek Dudula, by w nieco innej formie, bez patosu, przybliżyli młodym widzom jeden ze sposobów walki o polskość. Jak się okazuje, nie musiała być to walka zbrojna, ale walka, sposobem pokojowym, o utrzymanie polskiej ziemi w polskich rękach.

Symbolem takiej walki był Michał Drzymała i jego rodzina, bohaterowie tytułowego przedstawienia. Kukiełkowy spektakl bardzo się podobał uczniowskiej widowni, wywołując jej żywą reakcję. Występ został poprzedzony wprowadzeniem ze strony aktorów i zakończony komentarzem wyjaśniającym powiązania działań Drzymały z późniejszymi wydarzeniami, które ostatecznie przywróciły Rzeczpospolitej niepodległość i Wielkopolsce wolność. 

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza humanista wtorek, 17 kwietnia 2018 13:39 napisane przez humanista

  Jak dla mnie, to oni mogą odejść, oby wizjoner nie doszedł!
  I nadal będzie miło :)

 • Link do komentarza Piotr Fischer wtorek, 17 kwietnia 2018 11:30 napisane przez Piotr Fischer

  Do Rodzic z powiatu - bardzo proszę. Konstytucja RP - art. 70 ust. 2 stanowi, iż nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Prawo oświatowe - art. 10 ust. 1 stanowi, iż organ prowadzący szkołę odpowiada za jej działalność. Oznacza to zatem, iż zadaniem Panów Budasza, Powałowskiego i Pokładeckiego jest zapewnienie środków finansowych na działalność szkoły. Ponieważ Oni tego nie potrafią, więc będą musieli odejść w grudniu 2018r. Proste jak drut. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza Rodzic z powiatu wtorek, 17 kwietnia 2018 09:32 napisane przez Rodzic z powiatu

  Czy może Pan nas rodziców uświadomić w jaki sposób można złamać prawo w związku z opłatami za przedstawienia w szkołach?

 • Link do komentarza Piotr Fischer poniedziałek, 16 kwietnia 2018 19:59 napisane przez Piotr Fischer

  Bardzo ciekawe i oryginalne przybliżenie uczniom Szkoły Podstawowej Nr 5 w Gnieźnie postaci bohaterskiego chłopa Michała Drzymały, którego spór z władzami pruskimi dotyczący możliwości zbudowania domu na zakupionej w 1904r. od niemieckiego kupca działce we wsi Kaisertreu ( od 1918r. Podgradowice, a od 1939r. Drzymałowo pod Rakoniewicami w powiecie grodziskim ) obserwowała cała ówczesna Europa. Drzymała w końcu spór przegrał i działkę zmuszony został sprzedać, ale został bohaterem jako symbol polskiego oporu przeciwko germanizacji. Wyrażam przekonanie, ze rodzice uczniów SP 5 nie ponieśli żadnych kosztów związanych z ewentualnymi opłatami za to przedstawienie, a miła i sympatyczna Dyrektor SP 5 Pani Hanna Kowalska dopilnowała, aby prawo oświatowe nie zostało złamane.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane